MEĐUNARODNI DAN FIZIČKE AKTIVNOSTI „Po zdravlje hodajte ka reci, a ne ka apoteci”, poručuju iz „Batuta”
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” saopštio je da će, kao i svake godine, 10. maja biti obeležen Međunarodni dan fizičke aktivnosti, koji ima za cilj da promoviše svakodnevne umerene fizičke aktivnosti.
Ovaj dan se obeležava pod sloganom „Kretanjem do zdravlja”, a na svom sajtu Batut navodi da obeležavanje ovog dana omogućava podizanje svesti javnosti o prednostima fizičke aktivnosti u prevenciji bolesti.
Ciljna grupa je celokupna populacija uvažavajući sve različitosti u smislu uzrasta, pola, verske, rasne, socijalne, ekonomske i etičke pripadnosti.
- Fizička neaktivnost uz nepravilnu ishranu predstavlja važan faktor rizika za nastanak hroničnih nezaraznih bolesti, a kod školske dece može da utiče i na nepravilan razvoj tela i nastanak deformiteta. U svetu je približno 31 odsto odraslih osoba i 80 odsto adolescenata nedovoljno fizički aktivno - stoji u objavi na sajtu „Batuta”.
Podaci Istraživanja zdravlja stanovništva Srbije iz 2019. godine pokazuju da je 41 odsto odraslih ispitanika bilo nedovoljno fizički aktivno, dok populacija od 15 i više godina sedi u proseku oko 4,7 sati dnevno, a preporučenih 30 minuta dnevno u hodanju ili vožnji bicikla provodilo je samo 9,7 odsto ispitanika, a svaki 11. stanovnik se bavi fitnesom, sportom ili rekreacijom najmanje tri puta nedeljno u trajanju od najmanje 10 minuta.
Osim ovih podataka, „Batut” je objavio i rezultate analitičke studije „Zdravlje stanovništva Srbije 2001-2020”, koju je sam sproveo i koja je pokazala da je deformacija kičmenog stuba na sistematskim pregledima učenika osnovnih škola u 2020. godini bila registrovana kod 12 odsto pregledanih učenika, a adeformacija stopala kod 13,8 odsto.
Potrebno je najmanje 150-300 minuta umerene aerobne aktivnosti nedeljno za odrasle osobe, a 60 minuta dnevno za decu
Kod učenika srednjih škola u 2020. godini deformacije kičmenog stuba imalo je 14,5 odsto pregledanih učenika, a deformitete stopala 8,3 odsto.
Na osnovu rezultata Istraživanja ponašanja u vezi sa zdravljem kod dece školskog uzrasta u Srbiji iz 2022. godine, u svim uzrasnim grupama dečaci su fizički aktivniji od devojčica, a sa godinama se zapaža smanjenje broja svakodnevno fizički aktivne dece, što je posebno izraženo kod devojčica.
Rezultati poslednjeg istraživanja zdravlja stanovništva Srbije ukazuju na pad fizičke aktivnosti i kod dečaka i kod devojčica u svim uzrasnim grupama, sa 82 odsto u 2013. godina na 68,5 odsto u 2019. godini.
„U cilju očuvanja i unapređenja zdravlja Svetska zdravstvena organizacija preporučuje najmanje 150 do 300 minuta umerene aerobne aktivnosti (ili 75-150 minuta intenzivne aerobne aktivnosti) nedeljno za odrasle osobe, kao i prosečno 60 minuta umerene aerobne fizičke aktivnosti dnevno za decu i adolescente”, objavljeno je na sajtu „Batuta”.
U svojoj objavi ukazuju na to da je redovna umerena fizička aktivnost jedan od najlakših načina za očuvanje i unapređenje zdravlja. Navode da za vežbanje nije neophodno izdvojiti mnogo vremena u toku dana i da bi bilo dobro da neka fizička aktivnost postane sastavni deo ljudskih dnevnih obaveza.
„Po zdravlje hodajte ka reci, a ne ka apoteci”, poručuju iz „Batuta”.