МЕЂУНАРОДНИ ДАН ФИЗИЧКЕ АКТИВНОСТИ „По здравље ходајте ка реци, а не ка апотеци”, поручују из „Батута”
Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” саопштио је да ће, као и сваке године, 10. маја бити обележен Међународни дан физичке активности, који има за циљ да промовише свакодневне умерене физичке активности.
Овај дан се обележава под слоганом „Кретањем до здравља”, а на свом сајту Батут наводи да обележавање овог дана омогућава подизање свести јавности о предностима физичке активности у превенцији болести.
Циљна група је целокупна популација уважавајући све различитости у смислу узраста, пола, верске, расне, социјалне, економске и етичке припадности.
- Физичка неактивност уз неправилну исхрану представља важан фактор ризика за настанак хроничних незаразних болести, а код школске деце може да утиче и на неправилан развој тела и настанак деформитета. У свету је приближно 31 одсто одраслих особа и 80 одсто адолесцената недовољно физички активно - стоји у објави на сајту „Батута”.
Подаци Истраживања здравља становништва Србије из 2019. године показују да је 41 одсто одраслих испитаника било недовољно физички активно, док популација од 15 и више година седи у просеку око 4,7 сати дневно, а препоручених 30 минута дневно у ходању или вожњи бицикла проводило је само 9,7 одсто испитаника, а сваки 11. становник се бави фитнесом, спортом или рекреацијом најмање три пута недељно у трајању од најмање 10 минута.
Осим ових података, „Батут” је објавио и резултате аналитичке студије „Здравље становништва Србије 2001-2020”, коју је сам спровео и која је показала да је деформација кичменог стуба на систематским прегледима ученика основних школа у 2020. години била регистрована код 12 одсто прегледаних ученика, а адеформација стопала код 13,8 одсто.
Потребно је најмање 150-300 минута умерене аеробне активности недељно за одрасле особе, а 60 минута дневно за децу
Код ученика средњих школа у 2020. години деформације кичменог стуба имало је 14,5 одсто прегледаних ученика, а деформитете стопала 8,3 одсто.
На основу резултата Истраживања понашања у вези са здрављем код деце школског узраста у Србији из 2022. године, у свим узрасним групама дечаци су физички активнији од девојчица, а са годинама се запажа смањење броја свакодневно физички активне деце, што је посебно изражено код девојчица.
Резултати последњег истраживања здравља становништва Србије указују на пад физичке активности и код дечака и код девојчица у свим узрасним групама, са 82 одсто у 2013. година на 68,5 одсто у 2019. години.
„У циљу очувања и унапређења здравља Светска здравствена организација препоручује најмање 150 до 300 минута умерене аеробне активности (или 75-150 минута интензивне аеробне активности) недељно за одрасле особе, као и просечно 60 минута умерене аеробне физичке активности дневно за децу и адолесценте”, објављено је на сајту „Батута”.
У својој објави указују на то да је редовна умерена физичка активност један од најлакших начина за очување и унапређење здравља. Наводе да за вежбање није неопходно издвојити много времена у току дана и да би било добро да нека физичка активност постане саставни део људских дневних обавеза.
„По здравље ходајте ка реци, а не ка апотеци”, поручују из „Батута”.