Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

OD JESENI ULAZAK U EVROPU UZ OBAVEZNU PRIJAVU Pečatiranje pasoša odlazi u zaborav, a granicu će biti moguće preći SAMO UZ ELEKTRONSKU DOZVOLU

21.05.2025. 08:42 09:06
Piše:
Izvor:
blic/Dnevnik
1
Foto: Canva/Ilustracija

EES će zameniti ručno pečatiranje pasoša, evidentirajući biometrijske i lične podatke putnika.

Sistemi EES i ETIAS osmišljeni su radi povećanja kontrole i efikasnosti upravljanja granicama.

Privremeni sporazum o postepenom uvođenju Sistema ulaska i izlaska (EES), odnosno novog digitalnog sistema za upravljanje granicama juče su usvojili Savet Evropske unije i Evropski parlament. Prema mapi puta koja je zadužena za izgradnju IT infrastrukture, postepena primena EES sistema počeće u oktobru 2025. godine, dok će Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) biti pokrenut u poslednjem kvartalu 2026. godine.

Inače, EES sistem je IT sistem koji će digitalno beležiti ulaske i izlaske, podatke iz pasoša, otiske prstiju i fotografije lica državljana zemalja koje nisu članice EU, a putuju radi kraćeg boravka u neku od 29 evropskih zemalja.

Sistem ETIAS, koji će se takođe primenjivati na građane Srbije, zahtevaće od putnika da dobiju putnu dozvolu za EU, što će koštati sedam evra.

Sistem EES primenjivaće Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švajcarska, dok će se na Kipru i u Irskoj pasoši i dalje ručno pečatirati.

Odobrenje za putovanje preko sistema ETIAS tražiće sve zemlje koje će primenjivati i EES sistem, ali i Kipar.

Fazna implementacija

EES sistem, koji će zameniti trenutni sistem ručnog pečatiranja pasoša, odnosiće se i na građane Srbije kada prelaze granice EU. Kako se navodi na sajtu Saveta EU, u okviru fazne implementacije, države članice će postepeno primenjivati EES sistem i raditi ka tome da se nakon prvih mesec dana primene obavi registracija najmanje 10 odsto graničnih prelaza.

U prvih 60 dana države članice mogu da koriste EES sistem bez biometrijskih funkcionalnosti, a nakon tri meseca trebalo bi da ga koriste i sa biometrijskim funkcijama na najmanje polovini svojih graničnih prelaza. Do kraja ovog prelaznog perioda, države članice će takođe nastaviti da ručno pečatiraju putne isprave.

Uredba o uvođenju sistema EES ne određuje datum za početak postepenog uvođenja sistema, jer to zahteva posebnu odluku Evropske komisije.

Ko-zakonodavci su se složili da tokom postepenog početka rada EES-a, države članice mogu potpuno ili delimično obustaviti rad EES-a na određenim graničnim prelazima u izuzetnim okolnostima, a kao primer se navodi intenzitet saobraćaja koji eventualno dovodi do veoma dugog čekanja na graničnim prelazima.

Šta je EES, a šta ETIAS

Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (Juta) ranije je izjavio za "Blic" da se kod sistema ETIAS putnik samo prvi put prijavljuje, plaća taksu od sedam evra i više nije dužan da se prijavljuje naredne tri godine.

- Kod prvog sistema EES-a moramo da se prijavimo svaki put kada idemo u EU. Ako putujemo tri puta, tri puta ćemo morati da se prijavljujemo, ali se ništa ne plaća - pojasnio je tada Seničić.

Koje su nove promene

ETIAS će zahtevati da pre putovanja državljani oko 60 zemalja preko interneta ili mobilne aplikacije popune poseban formular. Pri prvom ispunjavanju prijave putnik unosi lične podatke, e-mail i broj telefona, kao i pojedinosti o putnoj ispravi.

Putnik će morati da unese i detalje o obrazovanju i trenutnom zaposlenju, te pojedinosti o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU.

Isto tako, tražiće se i pojedinosti o bilo kakvih kaznenim presudama, prošlim putovanjima u ratne zone ili zone sukoba, kao i informacije da li je osoba bila proterana iz bilo koje zemlje.

Od putnika se traži i da plate dodatnu taksu od sedam evra koja se plaća platnom karticom. Plaćanje se vrši kao i bilo koja internet kupovina, preneo je "Radio Slobodna Evropa".

Unosi se broj kartice, datum važenja, podaci osobe na čije ime je izdata kartica, kao i CVV/CVC trocifreni broj koji je ispisan na poleđini kartice pored potpisa vlasnika. Na računu mora biti potrebni iznos novca preračunat u lokalnoj valuti.

Ko neće plaćati taksu

Taksu neće plaćati mlađi od 18 i stariji od 70 godina, supružnici/registrovani partneri i deca državljana EU i zemalja Šengenskog sistema, kao ni deca supružnika/partnera koji dolaze izvan EU-a.

Neće biti moguće "grupno" apliciranje, odnosno za ETIAS će morati u slučaju porodičnog putovanja aplicirati svaki član posebno.

ETIAS sistem će biti dostupan na jezicima zemalja članica, uključujući hrvatski, a sistem će primati isključivo latinična slova.

Popunjavanje aplikacije putnik će moći pauzirati, spremiti promene i u periodu od 48 sati nastaviti sa unošenjem podataka.

Ličiće na putovanje za vreme kovida

Seničić je ranije pojasnio za "Blic" i da novi sistemi neće u velikoj meri promeniti putovanja i da ne treba niko da ima loš sećaj prema tome.

- Setimo se kako je to izgledalo u kovidu kada smo imali formulare za svaku zemlju u koju smo putovali i prijavljivali smo se. To će ličiti na to i biće relativno jednostavno. Neće u velikoj meri sprečiti ljude da putuju, a kada dođemo do ETIAS-a, preporuka je svima koji će putovati, a velika većina će svakako ići u zemlje EU, da se odmah prijave, plate sedam evra i onda više o tome neće morati da razmišljaju i narednih par godina će normalno putovati. Nećemo moći to da preskočimo, naše zadovoljstvo neće sprečiti Evropu da to uvede - naveo je tada Seničić za "Blic".

Zamena za pečatiranje pasoša
EES će biti automatizovani IT sistem za registrovanje putnika iz trećih zemalja, onih koji imaju vize za kratkoročni boravak, i putnika kojima ne treba viza, i to svaki put kada pređu spoljnu granicu EU. Registrovaće ime osobe, vrstu putne isprave, biometrijske podatke, kao što su otisci prstiju i snimljene fotografije lica, datum i mesto ulaska i izlaska iz EU, uz, kako je objavila Evropska komisija, poštovanje osnovnih prava i zaštite podataka.

EES će na taj način zameniti trenutni sistem ručnog pečatiranja pasoša, za koji se navodi da oduzima mnogo vremena, a ne pruža pouzdane podatke o graničnim prelazima niti omogućava sistemsko otkrivanje prekoračenja dozvoljenog boravka. Takođe, sistem će registrovati slučajeve odbijanja ulaska u EU.

Blic.rs

Izvor:
blic/Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar
STIŽE NAM ELEKTRONSKA DOZVOLA ZA PUTOVANJE U ŠENGENSKI PROSTOR (ETIAS) Šta putnici iz Srbije i regiona treba da znaju o novom sistemu ulaska u EU
пасошка контрола

STIŽE NAM ELEKTRONSKA DOZVOLA ZA PUTOVANJE U ŠENGENSKI PROSTOR (ETIAS) Šta putnici iz Srbije i regiona treba da znaju o novom sistemu ulaska u EU

27.04.2025. 13:32 13:44