ОД ЈЕСЕНИ УЛАЗАК У ЕВРОПУ УЗ ОБАВЕЗНУ ПРИЈАВУ Печатирање пасоша одлази у заборав, а границу ће бити могуће прећи САМО УЗ ЕЛЕКТРОНСКУ ДОЗВОЛУ
ЕЕС ће заменити ручно печатирање пасоша, евидентирајући биометријске и личне податке путника.
Системи ЕЕС и ЕТИАС осмишљени су ради повећања контроле и ефикасности управљања границама.
Привремени споразум о постепеном увођењу Система уласка и изласка (ЕЕС), односно новог дигиталног система за управљање границама јуче су усвојили Савет Европске уније и Европски парламент. Према мапи пута која је задужена за изградњу ИТ инфраструктуре, постепена примена ЕЕС система почеће у октобру 2025. године, док ће Европски систем путних информација и ауторизације (ЕТИАС) бити покренут у последњем кварталу 2026. године.
Иначе, ЕЕС систем је ИТ систем који ће дигитално бележити уласке и изласке, податке из пасоша, отиске прстију и фотографије лица држављана земаља које нису чланице ЕУ, а путују ради краћег боравка у неку од 29 европских земаља.
Систем ЕТИАС, који ће се такође примењивати на грађане Србије, захтеваће од путника да добију путну дозволу за ЕУ, што ће коштати седам евра.
Систем ЕЕС примењиваће Аустрија, Белгија, Бугарска, Хрватска, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Француска, Немачка, Грчка, Мађарска, Исланд, Италија, Летонија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Норвешка, Пољска, Португал, Румунија, Словачка, Словенија, Шпанија, Шведска и Швајцарска, док ће се на Кипру и у Ирској пасоши и даље ручно печатирати.
Одобрење за путовање преко система ЕТИАС тражиће све земље које ће примењивати и ЕЕС систем, али и Кипар.
Фазна имплементација
ЕЕС систем, који ће заменити тренутни систем ручног печатирања пасоша, односиће се и на грађане Србије када прелазе границе ЕУ. Како се наводи на сајту Савета ЕУ, у оквиру фазне имплементације, државе чланице ће постепено примењивати ЕЕС систем и радити ка томе да се након првих месец дана примене обави регистрација најмање 10 одсто граничних прелаза.
У првих 60 дана државе чланице могу да користе ЕЕС систем без биометријских функционалности, а након три месеца требало би да га користе и са биометријским функцијама на најмање половини својих граничних прелаза. До краја овог прелазног периода, државе чланице ће такође наставити да ручно печатирају путне исправе.
Уредба о увођењу система ЕЕС не одређује датум за почетак постепеног увођења система, јер то захтева посебну одлуку Европске комисије.
Ко-законодавци су се сложили да током постепеног почетка рада ЕЕС-а, државе чланице могу потпуно или делимично обуставити рад ЕЕС-а на одређеним граничним прелазима у изузетним околностима, а као пример се наводи интензитет саобраћаја који евентуално доводи до веома дугог чекања на граничним прелазима.
Шта је ЕЕС, а шта ЕТИАС
Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (Јута) раније је изјавио за "Блиц" да се код система ЕТИАС путник само први пут пријављује, плаћа таксу од седам евра и више није дужан да се пријављује наредне три године.
- Код првог система ЕЕС-а морамо да се пријавимо сваки пут када идемо у ЕУ. Ако путујемо три пута, три пута ћемо морати да се пријављујемо, али се ништа не плаћа - појаснио је тада Сеничић.
Које су нове промене
ЕТИАС ће захтевати да пре путовања држављани око 60 земаља преко интернета или мобилне апликације попуне посебан формулар. При првом испуњавању пријаве путник уноси личне податке, e-mail и број телефона, као и појединости о путној исправи.
Путник ће морати да унесе и детаље о образовању и тренутном запослењу, те појединости о планираном путовању и боравку у земљи ЕУ.
Исто тако, тражиће се и појединости о било каквих казненим пресудама, прошлим путовањима у ратне зоне или зоне сукоба, као и информације да ли је особа била протерана из било које земље.
Од путника се тражи и да плате додатну таксу од седам евра која се плаћа платном картицом. Плаћање се врши као и било која интернет куповина, пренео је "Радио Слободна Европа".
Уноси се број картице, датум важења, подаци особе на чије име је издата картица, као и ЦВВ/ЦВЦ троцифрени број који је исписан на полеђини картице поред потписа власника. На рачуну мора бити потребни износ новца прерачунат у локалној валути.
Ко неће плаћати таксу
Таксу неће плаћати млађи од 18 и старији од 70 година, супружници/регистровани партнери и деца држављана ЕУ и земаља Шенгенског система, као ни деца супружника/партнера који долазе изван ЕУ-а.
Неће бити могуће "групно" аплицирање, односно за ЕТИАС ће морати у случају породичног путовања аплицирати сваки члан посебно.
ЕТИАС систем ће бити доступан на језицима земаља чланица, укључујући хрватски, а систем ће примати искључиво латинична слова.
Попуњавање апликације путник ће моћи паузирати, спремити промене и у периоду од 48 сати наставити са уношењем података.
Личиће на путовање за време ковида
Сеничић је раније појаснио за "Блиц" и да нови системи неће у великој мери променити путовања и да не треба нико да има лош сећај према томе.
- Сетимо се како је то изгледало у ковиду када смо имали формуларе за сваку земљу у коју смо путовали и пријављивали смо се. То ће личити на то и биће релативно једноставно. Неће у великој мери спречити људе да путују, а када дођемо до ЕТИАС-а, препорука је свима који ће путовати, а велика већина ће свакако ићи у земље ЕУ, да се одмах пријаве, плате седам евра и онда више о томе неће морати да размишљају и наредних пар година ће нормално путовати. Нећемо моћи то да прескочимо, наше задовољство неће спречити Европу да то уведе - навео је тада Сеничић за "Блиц".
Замена за печатирање пасоша
ЕЕС ће бити аутоматизовани ИТ систем за регистровање путника из трећих земаља, оних који имају визе за краткорочни боравак, и путника којима не треба виза, и то сваки пут када пређу спољну границу ЕУ. Регистроваће име особе, врсту путне исправе, биометријске податке, као што су отисци прстију и снимљене фотографије лица, датум и место уласка и изласка из ЕУ, уз, како је објавила Европска комисија, поштовање основних права и заштите података.
ЕЕС ће на тај начин заменити тренутни систем ручног печатирања пасоша, за који се наводи да одузима много времена, а не пружа поуздане податке о граничним прелазима нити омогућава системско откривање прекорачења дозвољеног боравка. Такође, систем ће регистровати случајеве одбијања уласка у ЕУ.