RAK PLUĆA JE VODEĆI UZROK SMRTI OBOLELIH OD MALIGNIH BOLESTI U VOJVODINI Od početka godine 169 novoobolelih; Skrining ranog moguć u pet centara u pokrajini
Rak pluća je u Vojvodini vodeći uzrok smrti obolelih od malignih bolesti kod trećine muškaraca, a kod žena se nalazi na drugom mestu, odmah iza raka dojke.
Prema podacima Instituta za plućne bolesti Vojvodine među obolelima od karcinoma pluća najviše je pušača - 66 odsto i 27 odsto nekadašnjih pušača. Broj žena obolelih od raka pluća u Vojvodini se povećao za 55 odsto u odnosu na neki raniji period.
– Povećan pesimizam unosi i podatak Instituta da se 66 odsto pacijenta sa novootkrivenom bolešću prvi put javilo lekaru kasno, u trećem i četvrtom stadijumu, dakle u uznapredovalom procesu kada je veoma loša prognoza za izlečenje. Petogodišnje preživljavanje kod raka pluća u Srbiji je oko 10 odsto. Kada bi se rano otkrio i odstranio karcinom pluća petogodišnje preživljavanje bi poraslo do raspona od 66 do 82 odsto – kaže dr Snežana Bojanić iz Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo.
Najznačajniji faktor za epidemiju raka pluća je pušenje. Pušači sa 25 cigareta na dan imaju 25 puta veći rizik za nastanak ove maligne bolesti. Zabrinjavajuće je da prema dostupnim podacima puši čak 37 građana Srbije, 50 odsto studenata i svaki sedmi osnovac. Pasivno je izloženo duvanskom dimu 50 odsto mladih u Srbiji. Koliko je pušenje kod nas rasprostranjeno govori i podatak da se dnevno popuši 73.000.000 cigareta. Srbija je prva zemlja u regionu u kojoj je 2020. godine započet pilot projekat ranog otkrivanja raka pluća pomoću snimanja niskodoznim skenerom.
– Pokrajinska vlada je donela odluku da finansira skrining za građane Novog Sada koji realizuje Institut za plućne bolesti Vojvodine iz Sremske Kamenice, a od 2023. godine uključuje se opšta bolnica Subotica i od 2024. godine i opšta bolnica Vrbas, za građane Vrbasa, Kule, Apatina i Odžaka.
Kako objašnjava dr Snežana Bojanić, kriterijumi za učešće u skriningu raka pluća obuhvataju ljude od 50 do 74 godine koje imaju pušački staž više od 30 paklo-godina, što se dobija kad se broj dnevno popušenih paklica cigareta pomnoži sa brojem godina koliko dugo puši ili 20 paklo-godina uz jedan od faktora rizika. To su hronične bolesti pluća, preležane upale pluća, pojava karcinoma vezanih za pušenje u ličnoj anamnezi, profesionalna izloženost karcinogenima i pojava rođaka u prvoj liniji srodstva sa rakom pluća u anamnezi. Tu su i nekadašnji pušači koji su prestali da puše pre manje od 10 godina, a imaju pušački staž sa navedenim karakteristikama. Pregledi su dobrovoljni, besplatni i za njih nije potrebna overena zdravstvena knjižica već samo dokumenat za identifikaciju. Učesnici projekta kod kojih se otkriju sumnjive promene se već u roku od nekoliko dana pozivaju na dopunske dijagnostičke pretrage, dok ostali dobijaju nalaz u roku sedam dana od svog izabranog lekara.
– Do sada je ukupno učestvovalo 8.378 osoba kao prvih učesnika, a urađeno je 14.318 snimanja niskodoznim skenerom. Budući da je projektom predviđeno praćenje na godinu dana, jednom godišnje ponavlja se skrining ukoliko nema potrebe za češćom kontrolnim snimanjem ili drugim dijagnostičkim procedurama. Samo Novi Sad ima 3.983 osobe koje su učestvovale u ranom otkrivanju raka pluća. Do marta ove godine otkriveno je 169 karcinoma, od čega su 100 iz Novog Sada, 54 iz Subotice i 15 iz Vrbasa. Celokupan proces dopunske dijagnostike koji određuje multidisciplinarni tim projekta i lečenja se realizuje u Institutu za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici – ističe dr Bojanić.
Po njenim rečima, rezultati ovog pilot projekta su vrlo optimistični. Postoji dobar odziv za snimanje na LDCT uređaju, iako se veoma mali broj ljudi javlja za odvikavanje od pušenja koje je projektom predviđeno ako ima zainteresovanih.
– U cilju daljeg razvoja afirmisanja programa skrininga/prevencije karcinoma pluća, Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo je uložio značajan novac radi unapređenja zdravlja stanovništva i ranog otkrivanja bolesti koja je među vodećim po smrtnosti i učestalosti u Republici Srbiji – naglašava dr Bojanić.
– U skladu sa tim, od ove godine projektu se priključuju opšte bolnice Sombor i Zrenjanin tako da će i građani ovih opština moći da obave skrining za rano otkrivanje raka pluća. Od ove godine u projekta su uključeni i građani Srbobrana i Bečeja, koji snimanje obavljaju u bolnici Vrbas .
Novine u projektu
Poštujući najviše standarde zaštite podataka o pacijentima – istakla je dr Bojanić – projekat je od ove godine obogaćen novinama koje podrazumevaju implementaciju savremenih softversko-hardverskih rešenja kao i povezivanje Instituta za plućne bolesti Vojvodine sa regionalnim centrima koji rade snimanje, čime će se omogućiti nesmetana komunikacija i konsultacija među vodećim stručnim osobljem i kliničarima u realnom vremenu. Donosiće se najbolje moguće odluke u cilju očuvanja zdravlja i preventivnog delovanja u sprečavanju razvoja ove opake bolesti.
Radiolozi precizno i pouzdano indentifikuju bolest u ranom stadijumu, što značajno povećava mogućnost potpunog izlečenja, a to trenutno predstavlja i najefikasniji metod uspešne borbe protiv karcinoma pluća.
– Cilj projekta jeste dugoročno smanjenje broja obolelih i umrlih od bolesti karcinoma pluća – ističe dr Bojanić. – Uz efikasne mere koje su već preduzete od starane Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, kao i uz podizanje svesti i edukaciji celokupnog stanovništva o potrebi redovnih preventivnih pregleda, pojedinac i društvo mogu imati višestruke koristi.