РАК ПЛУЋА ЈЕ ВОДЕЋИ УЗРОК СМРТИ ОБОЛЕЛИХ ОД МАЛИГНИХ БОЛЕСТИ У ВОЈВОДИНИ Од почетка године 169 новооболелих; Скрининг раног могућ у пет центара у покрајини
Рак плућа је у Војводини водећи узрок смрти оболелих од малигних болести код трећине мушкараца, а код жена се налази на другом месту, одмах иза рака дојке.
Према подацима Института за плућне болести Војводине међу оболелима од карцинома плућа највише је пушача - 66 одсто и 27 одсто некадашњих пушача. Број жена оболелих од рака плућа у Војводини се повећао за 55 одсто у односу на неки ранији период.
– Повећан песимизам уноси и податак Института да се 66 одсто пацијента са новооткривеном болешћу први пут јавило лекару касно, у трећем и четвртом стадијуму, дакле у узнапредовалом процесу када је веома лоша прогноза за излечење. Петогодишње преживљавање код рака плућа у Србији је око 10 одсто. Када би се рано открио и одстранио карцином плућа петогодишње преживљавање би порасло до распона од 66 до 82 одсто – каже др Снежана Бојанић из Покрајинског секретаријата за здравство.
Најзначајнији фактор за епидемију рака плућа је пушење. Пушачи са 25 цигарета на дан имају 25 пута већи ризик за настанак ове малигне болести. Забрињавајуће је да према доступним подацима пуши чак 37 грађана Србије, 50 одсто студената и сваки седми основац. Пасивно је изложено дуванском диму 50 одсто младих у Србији. Колико је пушење код нас распрострањено говори и податак да се дневно попуши 73.000.000 цигарета. Србија је прва земља у региону у којој је 2020. године започет пилот пројекат раног откривања рака плућа помоћу снимања нискодозним скенером.
– Покрајинска влада је донела одлуку да финансира скрининг за грађане Новог Сада који реализује Институт за плућне болести Војводине из Сремске Каменице, а од 2023. године укључује се општа болница Суботица и од 2024. године и општа болница Врбас, за грађане Врбаса, Куле, Апатина и Оџака.
Како објашњава др Снежана Бојанић, критеријуми за учешће у скринингу рака плућа обухватају људе од 50 до 74 године које имају пушачки стаж више од 30 пакло-година, што се добија кад се број дневно попушених паклица цигарета помножи са бројем година колико дуго пуши или 20 пакло-година уз један од фактора ризика. То су хроничне болести плућа, прележане упале плућа, појава карцинома везаних за пушење у личној анамнези, професионална изложеност карциногенима и појава рођака у првој линији сродства са раком плућа у анамнези. Ту су и некадашњи пушачи који су престали да пуше пре мање од 10 година, а имају пушачки стаж са наведеним карактеристикама. Прегледи су добровољни, бесплатни и за њих није потребна оверена здравствена књижица већ само докуменат за идентификацију. Учесници пројекта код којих се открију сумњиве промене се већ у року од неколико дана позивају на допунске дијагностичке претраге, док остали добијају налаз у року седам дана од свог изабраног лекара.
– До сада је укупно учествовало 8.378 особа као првих учесника, а урађено је 14.318 снимања нискодозним скенером. Будући да је пројектом предвиђено праћење на годину дана, једном годишње понавља се скрининг уколико нема потребе за чешћом контролним снимањем или другим дијагностичким процедурама. Само Нови Сад има 3.983 особе које су учествовале у раном откривању рака плућа. До марта ове године откривено је 169 карцинома, од чега су 100 из Новог Сада, 54 из Суботице и 15 из Врбаса. Целокупан процес допунске дијагностике који одређује мултидисциплинарни тим пројекта и лечења се реализује у Институту за плућне болести Војводине у Сремској Каменици – истиче др Бојанић.
По њеним речима, резултати овог пилот пројекта су врло оптимистични. Постоји добар одзив за снимање на ЛДЦТ уређају, иако се веома мали број људи јавља за одвикавање од пушења које је пројектом предвиђено ако има заинтересованих.
– У циљу даљег развоја афирмисања програма скрининга/превенције карцинома плућа, Покрајински секретаријат за здравство је уложио значајан новац ради унапређења здравља становништва и раног откривања болести која је међу водећим по смртности и учесталости у Републици Србији – наглашава др Бојанић.
– У складу са тим, од ове године пројекту се прикључују опште болнице Сомбор и Зрењанин тако да ће и грађани ових општина моћи да обаве скрининг за рано откривање рака плућа. Од ове године у пројекта су укључени и грађани Србобрана и Бечеја, који снимање обављају у болници Врбас .
Новине у пројекту
Поштујући највише стандарде заштите података о пацијентима – истакла је др Бојанић – пројекат је од ове године обогаћен новинама које подразумевају имплементацију савремених софтверско-хардверских решења као и повезивање Института за плућне болести Војводине са регионалним центрима који раде снимање, чиме ће се омогућити несметана комуникација и консултација међу водећим стручним особљем и клиничарима у реалном времену. Доносиће се најбоље могуће одлуке у циљу очувања здравља и превентивног деловања у спречавању развоја ове опаке болести.
Радиолози прецизно и поуздано индентификују болест у раном стадијуму, што значајно повећава могућност потпуног излечења, а то тренутно представља и најефикаснији метод успешне борбе против карцинома плућа.
– Циљ пројекта јесте дугорочно смањење броја оболелих и умрлих од болести карцинома плућа – истиче др Бојанић. – Уз ефикасне мере које су већ предузете од старане Покрајинског секретаријата за здравство, као и уз подизање свести и едукацији целокупног становништва о потреби редовних превентивних прегледа, појединац и друштво могу имати вишеструке користи.