ŠTA KOČI OBAVEZAN VOJNI ROK U SRBIJI? Najavljivan je za septembar a bitno zavisi od jednog uslova
Služenje obaveznog vojnog roka u Srbiji prvobitno je bilo najavljeno za septembar, ali za sada nema naznaka da li će tako i biti.
U javnosti se polemiše i o tome da li bi vojni rok trebalo da važi i za žene.
Prema najavama, vojni rok u Srbiji služili bi samo muškarci u trajanju od 75 dana, 60 dana obuke i 15 dana vojnih vežbi. Za žene, kao i do sada, ostaje mogućnost dobrovoljnog služenja.
Pravna procedura
Otkada je prvi put najavljeno vraćanje vojnog roka, znamo da je vojska opremila mnoge kasarne za prihvat prve generacije, ali još ne znamo kada bi njihova obuka mogla da počne.
"Od 20. septembra prošle godine u vazduhu visi tema, gde je ta izmena zakona, gde je zakon koji će definisati prigovor savesti. Ti dokumenti zasad nisu u parlamentu. Iako u septembru dolazi prva generacija u kasarne, mislim da je premalo vremena da se provede pravna procedura", kaže vojni analitičar Aleksandar Radić.
A ta pravna procedura podrazumevala bi usvajanje zakona o vraćanju služenja vojnog roka, s obzirom na to da sadašnja verzija ne sadrži odredbe koje se odnose na obavezno služenje. Uz to, neophodno je definisati i šta sa onima koji imaju prigovor savesti.
"Naravno da je to jedna demokratska vrednost koja mora da se poštuje, ali ona je do 2011. godine zloupotrebljavana, jer mnogi momci su našli način da rade svoje poslove, a da priključuju samo na papiru da služe državi negde u nekoj bolnici, u nekom pozorištu", kaže Radić.
Neophodnu infrastrukturu vojska već poseduje
Oni sa prigovorom savesti ranije su išli na civilno služenje vojnog roka. Prema sadašnjem planu, oni bi vojsku služili bez oružja, ali u dvostruku dužem trajanju. Za razliku od pravne regulative, sa infrastrukturom ne bi bilo problema.
"Što se tiče samih objekata, te infrastrukture, što se tiče opreme neophodne za vojsku, to sve vojska ima. Jer kad je ukidan vojni rok i kad je uopšte smanjivana vojska, kada je transformisana na Vojske Srbije, onda je postojao jedan master plan. To sve zemlje tako zovu. Znači ne trebaju nam ovi objekti, mi ćemo to da prodamo, pa će onda te pare da se vrate u budžete, pa ćemo onda da podižemo standard plate, nabavljamo opreme. Međutim, ni u jednoj zemlji se to nije desilo", kaže Božidar Forca, general u penziji.
U kojim zemljama je vojni rok obavezna i za žene
U mnogim zemljama, uključujući Norvešku i Švedsku, vojni rok obavezan je za oba pola.
U Izraelu je ova obaveza uvedena nakon proglašenja nezavisnosti 1948. godine. Međutim, kada su žene u pitanju, vojni rok obavezan je samo za pripadnice jevrejske zajednice i za njih traje dve godine.
Blic.rs