Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ŠTADIN IZVEŠTAJ POKAZUJE DA 51 ODSTO EVROPLJANA SMATRA DA ŽIVI ZDRAVO Najviše se veruje zdravstvenim radnicima NEDOSTATAK MOTIVACIJE KOD 41 PROCENTA ISPITANIKA

11.07.2025. 09:29 09:49
Izvor:
Dnevnik
а
Foto: Pe­xels

Najnoviji Zdravstveni izveštaj Štada grupe za 2025. godinu pokazuje da, iako je zadovoljstvo zdravstvenim sistemima stabilizovano, samo polovina Evropljana smatra da su njihovi zdravstveni sistemi pravedni u pogledu dostupnosti i usluga.

Zdravstveni izveštaj Štada grupe predstavlja najobimniju reprezentativnu zdravstvenu studiju u Evropi, koju je sproveo Human8 u ime Štade. Ove godine u istraživanju je učestvovalo više od 27.000 ispitanika, uzrasta od 18 do 76 godina, iz 22 države, među kojima je i Srbija. 

Najnovije istraživanje takođe pokazuje da Evropljani teže zdravom načinu života, ali da samo polovina u tome uspeva. Pored problema sa motivacijom, u tome ih ometaju finansijski problemi, izazovi mentalnog zdravlja i ograničena dostupnost zdravstvene zaštite.

- Deljenjem ovih podataka sa svim relevantnim institucijama u sektoru zdravstva, želimo da doprinosimo donošenju boljih odluka za unapređenje kvaliteta života - istakao je Peter Goldšmit, generalni direktor Štada grupe na promociji izveštaja u Berlinu.

Uprkos ovim izazovima, poverenje u zdravstvene radnike veoma je snažno. Izabrani lekari (69 odsto) i farmaceuti (58 odsto) i dalje su među najpouzdanijim akterima u zdravstvu, daleko ispred Gugla (20 odsto), veštačke inteligencije (15 odsto) i onlajn zdravstvenih influensera (11 odsto). Čak 65 odsto građana Srbije ukazuje poverenje zdravstvenim radnicima. 

Mentalno zdravlje i ekonomska situacija

Mentalno zdravlje i ekonomska situacija i dalje su ključni faktori koji utiču na zdravlje pojedinca i stvaraju dodatne prepreke za bolje zdravlje Evropljana. Oni koji su zabrinuti za finansije ređe uspevaju da vode zdrav način života u odnosu na one koji nemaju tih briga. Takođe, oni koji se suočavaju sa novčanim poteškoćama imaju daleko veću verovatnoću da će iskusiti sindrom sagorevanja. 

а
Foto: Pixabay.com

Čak 64 odsto Evropljana opisuje svoje mentalno zdravlje kao „dobro“ – naročito u Rumuniji (84 odsto), Bugarskoj (80 odsto), Srbiji i Švajcarskoj (po 74 odsto), kao i u Francuskoj (71 odsto). Ipak, dve trećine Evropljana (66 odsto) kaže da je barem jednom iskusilo simptome sagorevanja. Žene (71 odsto) i mlađi od 35 godina (75 odsto) su posebno pogođeni.

Otvorenost prema ovoj veštačkoj inteligenciji konstantno raste. Danas, 39 odsto ljudi već može da zamisli da koristi veštačku inteligenciju za medicinske savete umesto odlaska kod lekara. Pristupačnost/dostupnost AI i obezbeđenje brzih odgovora glavni su razlozi njegovog korišćenjaza čak 57odsto građana Srbije. Međutim, lična interakcija ostaje glavni pokretač poverenja kada su u pitanju zdravstvene teme, čineći lekare i farmaceute ključnim za podsticanje samostalne brige o zdravlju. Na primer, 40 odsto Evropljana navodi da su saveti koje dobijaju od farmaceuta ključan razlog posete apotekama. 

Svest o važnosti zdravlja je veoma jaka širom Evrope – čak 96 odsto građana Evrope smatra da je zdrav način života važan za njih. Oko 72 odsto Evropljana redovno praktikuje preventivne navike poput vežbanja, uzimanja suplemenata i zdravog načina ishrane. Dve trećine građana sada ide na sve ili većinu preventivnih pregleda, što je povećanje od pet odsto u odnosu na 2023. godinu.

Ipak, samo polovina Evropljana (51 odsto) smatra da uspeva da živi zdravo. Španci ocenjuju svoj način života najzdravijim (68 odsto), a prema podacima Eurostata, takođe imaju i najduži životni vek na kontinentu. Jedan od glavnih problema za postizanje zdravog načina života je nedostatak motivacije, što prijavljuje 41 odsto ispitanika.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar