Premijer najavio vanredno povećanje minimalca!
U KNJAŽEVCU PREDSTAVLJENI REZULTATI 100 DANA RADA VLADE! Macut: MOJA RUKA JE ISPRUŽENA SVIMA Program vlade zaštita narodnog jedinstva,
KNJAŽEVAC: U Domu kulture u Knjaževcu večeras je počela svečanost na kojoj premijer prof.dr Đuro Macut predstavlja rezultate rada vlade u prvih 100 dana.
Na početku su, uz intoniranje himne Bože pravde, predstavljeni svi članovi Vlade Srbije.
Skupština Srbije izabrala je novu vladu 16. aprila i tada su premijer i članovi kabineta položili zakletvu pred poslanicima čime je počeo da teče njihov mandat.
Vladu pored premijera čini 30 ministara, od kojih je većina bila i u kabinetu premijera Miloša Vučevića, koji je podneo ostavku.
U okviru obeležavanja sto dana rada vlade premijer je juče posetio Caričin grad u opštini Lebane, kao i spomen-sobu Ive Andrića u hotelu Moravica u Sokobanji, dok su danas ministri u vladi obišli više lokacija.
Doneta odluka o vanrednom povećanju minimalca od oktobra za 9,4 odsto
Premijer Macut je dodao da je u prvih sto dana rada vlade doneta odluka o vanrednom povećanju minimalne zarade od 1. oktobra ove godine za 9,4 odsto, čime je minimalna cena rada povećana na 58.630 dinara.
"U delokrugu Ministarstva finansija, a u okviru Socijalno ekonomskog saveta (SES), doneta je odluka o vanrednom povećanju minimalne zarade od 1. oktobra ove godine za 9,4 odsto, čime je minimalna cena rada povećana na 58.630 dinara, što je izraženo u evrima povećanje sa 450 na 500 evra", reka je Macut na svečanoj sednici na kojoj je predstavio rezultate rada svog kabineta.
Istakao je da Republika Srbija beleži nominalni rast minimalne zarade od čak 98,3 odsto u periodu od 2020-2025. godine, odnosno realni rast od 37,5 odsto.
"Računajući i povećanje od 9,4 odsto koje nas očekuje u oktobru ove godine, kumulativne stope rasta će iznositi ukupno 103 odsto, odnosno 40,8 odsto realnog rasta. Naročito je značajno napomenuti da je ovaj napredak omogućen postignutim dogovorom svih strana u socijalno-ekonomskom dijalogu", naveo je Macut.
Premijer prof. dr Đuro Macut izjavio je danas u Knjaževcu, gde predstavlja rezultate prvih 100 dana rada vlade, da je program ove vlade bio i da će ostati zaštita narodnog jedinstva i ustavnog poretka - po svaku cenu.
"To je put sa kojeg nećemo skrenuti. Moja ruka biće ispružena svima koji iskreno žele dobro ovoj zemlji, i samo dotle dok postoji i najmanji tračak nade da zajedno možemo učiniti nešto dobro za našu domovinu", rekao je Macut.
On je istakao da danas podnosi izveštaj narodu Srbije i da, kako je rekao, narod kao vrhovni nosilac suvereniteta, treba da ceni i vrednuje njihova dela.
"Posebnu važnost današnjoj sednici daje činjenica da se održava upravo ovde - u Knjaževcu, mestu duboko ukorenjenom u istoriju srpske državnosti i borbe za slobodu. Ovim činom potvrđujemo našu posvećenost politici približavanja institucija građanima i uvažavanju uloge koju svaki deo Srbije ima u izgradnji naše zajedničke budućnosti", rekao je Macut.
Naveo je da je svoju ulogu kao predsednika Vlade na prvom mestu video kao ulogu miritelja i izmiritelja stanja ostrašćenosti u kojem se nalazimo i da je zato od starta zauzeo stav da je potrebno izvršiti harmonizaciju odnosa u našem društvu.
"Takvim odnosom i stavom možemo i moramo narodu pokazati ko iskreno teži normalizaciji odnosa u našem društvu i njegovom postepenom unapređenju i poboljšanju, a ko tendenciozno i zlonamerno u stanju društvenog nemira i haosa priprema teren za izvršenje revolucije kako bi u takvom stanju društvenog rasula usporio Srbiju na njenom putu razvoja kako bi našu državu oštetio, prisvojio kao revolucionarni plen, zloupotrebio i, verovatno, u konačnici dezintegrisao i razbio", rekao je Macut.
Prema njegovim rečima, osnovno sredstvo za izvršenje ovog plana bila je uznemirenost naroda, haos, nepoštovanje zakona i Ustava, pronošenje i prenošenje panike jednom zlokobnom, netolerantnom, isljkučivom i pretećom rečju, "pumpanje".
Istakao je da je prilikom iznošenja ekspozea, rekao da će društvenu slogu izgraditi kao vrednost kroz dijalog, toleranciju i rad, kroz izgradnju sistema vrednosti, koji svi moraju da dele.
"U tom stavu istrajavam i danas. Vodeći se tom mišlju, učinio sam sve što je bilo u mojoj moći da sa predstavnicima beogradskog univerziteta, kao i drugih univerziteta širom Srbije, uspostavimo dijalog i izgradimo međusobno poverenje. Ispunili smo sve zahteve koji su bili realni i ostvarivi, i pružili smo ruku pomirenja uvek, svuda i svima gde je to bilo moguće", rekao je Macut.
Poručio je da ta ispružena ruka nije znak straha i slabosti, nego odgovoran pristup da se pokaže pred svima u ovoj državi - ko je za dijalog, a ko nije - "ko iskreno brani opšte interese naroda i države Srbije, a ko se bori za dolazak na vlast i za lične i sebične interese".
Navodeći da je prilikom izbora Vlade, kao jedan od prioritetnih zadataka istakao potrebu temeljne reforme obrazovnog sistema, Macut je kazao da je to nasušna potreba — jedan od najvažnijih zadataka pred nama.
"Iz svega što nam se u proteklim mesecima dogodilo, moramo izvući pouke za budućnost: proces obrazovanja dece na svim nivoima, a posebno u oblasti osnovnog obrazovanja, predstavlja pitanje od strateškog značaja. To je ključna stvar. Stvar našeg opstanka - ili nestanka", poručio je Macut.
Zakon o udžbenicima potreban za reafirmaciju nacionalnog identiteta
Premijer Macut izjavio je da očekuje da se Predlog izmena i dopuna Zakona o udžbenicima nadje pred poslanicima u narednim danima i istakao da je taj zakon neophodan da se nakon godina i decenija razgrađivanja reafirmiše i ponovo utvrdi nacionalni identitet.
"Mi moramo, gospodo i prijatelji, nakon godina i decenija razgrađivanja, reafirmisati i ponovo utvrditi nacionalni identitet", kazao je Macut tokom predstavljanja rezultata rada vlade u prvih 100 dana.
Kako je naveo, u ekspozeu je najavio da će podržati inicijativu prethodnog premijera Miloša Vučevića u pogledu redefinisanja Zakona o udžbenicima.
Tada je rekao, kako je podsetio, da deca moraju imati najkvalitetnija obrazovna sredstva u ključnim predmetima od nacionalnog značaja - udžbenike koje će kreirati najugledniji stručnjaci.
"Ti udžbenici moraju biti jednaki na celom prostoru Srbije. Taj zadatak, dragi prijatelji, kada je reč o Vladi Srbije - uspešno smo izvršili onog momenta kada smo Predlog izmena i dopuna Zakona o udžbenicima uputili Narodnoj Skupštini na razmatranje. To je ključna stvar. Bez toga, sve što radimo i što gradimo postaje besmisleno", istakao je Macut.
Premijer navodi da Predlog zakona obezbeđuje jedinstveni paket udžbenika za osnovnu školu - takozvane udžbenike od nacionalnog značaja, a da taj paket čine srpski jezik, srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička kultura i likovna kultura, za učenike osnovnog obrazovanja i vaspitanja koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku.
Predlogom izmena Zakona koji će se naći pred narodnim poslanicima, kako je rekao Macut, definisano je da ti udžbenici, koji su od nacionalnog značaja prenose vrednosti, tradiciju, jezik i kulturu.
Kako je naglasio, zbog toga predstavljaju osnovno sredstvo izgradnje i očuvanja identiteta i nacionalne kohezije, stabilnosti i otpornosti Srbije na spoljne uticaje i jedan od stubova nacionalne bezbednosti.
Udžbenike će, kako je rekao, izdavati javni izdavač u Srbiji, uz poštovanje najviših standarda i dostignuća u oblasti izdavaštva.
"Vodeći računa o interesima roditelja i dece, država je uvela institut najviše maloprodajne cene udžbenika, koja će se primenjivati na sve udžbenike u Republici Srbiji. Na taj način omogućili smo nižu i pristupačniju cenu udžbenika na domaćem tržištu, što do sada nije bila praksa, posebno kada je reč o strukturi i formiranju konačne cene", rekao je premijer.
Macut je dodao da je istovremeno omogućeno pripadnicima nacionalnih manjina da definišu i izdaju udžbenike od posebnog značaja za svoju zajednicu.
Time je Srbija, kako je naveo, potvrdila još jednom da u srpskom društvu i državnopravnoj tradiciji postoje i svest i volja da se obezbede najviši standardi u ostvarivanju prava sugrađana drugih nacionalnosti koji prevazilaze standarde Evropske unije.
"Na ovaj način započinjemo proces vraćanja našeg obrazovanja u naše ruke - u ruke naroda. Na ovaj način čuvamo kulturu sećanja i istinu. Na ovaj način štedimo novac naših građana. Na ovaj način gradimo našu državu za budućnost, da znamo ko smo i šta smo. Da čuvamo jedinstvo naroda i države. Na ovaj način vraćamo Srbiju sebi", kazao je Macut.
Premijer je zahvalio predsedniku Aleksandru Vučiću koji je, kako je rekao, snažno i odlučujuće podržao ovu ideju kao i svima onima koji su sebe u ovo ugradili i koji su na ovome radili.
Vojsci isporučene rakete produženog dometa, MUP obezbedio stabilnost zemlje
Premijer Srbije izjavio je da je u periodu prvih 100 dana rada vlade Vojsci Srbije isporučena borbena tehnika, artiljerijske rakete produženog dometa i povećane efikasnosti.
Isporučeni su i zaštitna balistička oprema i artikali odeće i obuće, rekao je Macut na svečanoj sednici vlade u Knjaževcu.
U naoružanje naše vojske uvedeno je sedam sredstava iz razvoja našeg Vojnotehničkog instituta i preduzeća iz grupacije Odbrambena industrija Srbija, te tri nulte serije, rekao je Macut.
Uprkos brojnim izazovima, navodi Macut, Ministarstvo unutrašnjih poslova je u izazovnom periodu za nama obezbedilo stabilnost, delovalo preventivno i odlučno, zaštitilo prava građana i omogućilo funkcionisanje javnog života bez poremećaja.
Zahvaljujući efikasnim istragama i koordinaciji sa drugim državnim organima, procesuirane su tri organizovane kriminalne grupe - jedna u oblasti krijumčarenja narkotika, jedna u vezi sa imovinskim kriminalom i jedna zbog krivičnih dela povezanih sa prostitucijom, rekao je Macut.
On je posebno istakao ulogu ministarstva u očuvanju javnog reda i mira u uslovima velikog broja javnih okupljanja, od kojih su, kako kaže, mnoga bila neprijavljena i spontana.
Macut je naveo je da je u izveštajnom periodu ukupno obezbeđeno više od 20.000 javnih skupova.
Prilikom neprijavljenih okupljanja, građani su u više od 2.800 slučaja nezakonito blokirali saobraćajnice, gradske puteve, pa čak i železnice. Ove blokade su zahtevale brzo delovanje policije u cilju obezbeđenja lokacija i sprečavanja sukoba između građana koji su blokirali puteve i onih koji su ih nameravali koristiti za slobodno kretanje, rekao je Macut.
Uprkos povećanim rizicima, kako kaže, policija je pokazala visok stepen profesionalnosti i zakonitosti.
Svaka neophodna bezbednosna mera sprovedena je uz puno poštovanje zakona i sloboda građana, što pokazuje zrelost naše policije i demokratskih institucija, ocenio je premijer.
On je naveo da su prvih 100 dana vlade obeležile brojne operacija gašenja požara, navodeći da je to bio brz i zajednički odgovor države i društva na velike izazove i rizike koji su nas zadesili.
Leto 2025. godine obeleženo je ekstremnim sušama i izuzetno velikim brojem požara. Odgovor države bio je masovan i blagovremen. Uspešno je koordinisano delovanje brojnih aktera - što predstavlja primer dobrog upravljanja vanrednim situacijama i solidarnosti u praksi, rekao je Macut.
On je poručio da Srbija nastavlja da modernizuje svoje granice kao prostor saradnje i da je otvoren savremeni zajednički prelaz sa Severnom Makedonijom.
U Beogradu je 9. maja ove godine potpisan sporazum sa Vladom Republike Severne Makedonije o uspostavljanju zajedničkih kontrola na graničnom prelazu Preševo - Tabanovce. Ovaj model omogućava da se građani zaustave samo jednom, gde službenik države u koju ulaze sprovodi obe kontrole - i izlaznu i ulaznu, rekao je Macut.
Dodao je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova nastavilo sa digitalizacijom usluga, ocenjujući da je to važna reforma u službi građana.