Премијер најавио ванредно повећање минималца!
У КЊАЖЕВЦУ ПРЕДСТАВЉЕНИ РЕЗУЛТАТИ 100 ДАНА РАДА ВЛАДЕ! Мацут: МОЈА РУКА ЈЕ ИСПРУЖЕНА СВИМА Програм владе заштита народног јединства,
КЊАЖЕВАЦ: У Дому културе у Књажевцу вечерас је почела свечаност на којој премијер проф.др Ђуро Мацут представља резултате рада владе у првих 100 дана.
На почетку су, уз интонирање химне Боже правде, представљени сви чланови Владе Србије.
Скупштина Србије изабрала је нову владу 16. априла и тада су премијер и чланови кабинета положили заклетву пред посланицима чиме је почео да тече њихов мандат.
Владу поред премијера чини 30 министара, од којих је већина била и у кабинету премијера Милоша Вучевића, који је поднео оставку.
У оквиру обележавања сто дана рада владе премијер је јуче посетио Царичин град у општини Лебане, као и спомен-собу Иве Андрића у хотелу Моравица у Сокобањи, док су данас министри у влади обишли више локација.
Донета одлука о ванредном повећању минималца од октобра за 9,4 одсто
Премијер Мацут је додао да је у првих сто дана рада владе донета одлука о ванредном повећању минималне зараде од 1. октобра ове године за 9,4 одсто, чиме је минимална цена рада повећана на 58.630 динара.
"У делокругу Министарства финансија, а у оквиру Социјално економског савета (СЕС), донета је одлука о ванредном повећању минималне зараде од 1. октобра ове године за 9,4 одсто, чиме је минимална цена рада повећана на 58.630 динара, што је изражено у еврима повећање са 450 на 500 евра", река је Мацут на свечаној седници на којој је представио резултате рада свог кабинета.
Истакао је да Република Србија бележи номинални раст минималне зараде од чак 98,3 одсто у периоду од 2020-2025. године, односно реални раст од 37,5 одсто.
"Рачунајући и повећање од 9,4 одсто које нас очекује у октобру ове године, кумулативне стопе раста ће износити укупно 103 одсто, односно 40,8 одсто реалног раста. Нарочито је значајно напоменути да је овај напредак омогућен постигнутим договором свих страна у социјално-економском дијалогу", навео је Мацут.
Премијер проф. др Ђуро Мацут изјавио је данас у Књажевцу, где представља резултате првих 100 дана рада владе, да је програм ове владе био и да ће остати заштита народног јединства и уставног поретка - по сваку цену.
"То је пут са којег нећемо скренути. Моја рука биће испружена свима који искрено желе добро овој земљи, и само дотле док постоји и најмањи трачак наде да заједно можемо учинити нешто добро за нашу домовину", рекао је Мацут.
Он је истакао да данас подноси извештај народу Србије и да, како је рекао, народ као врховни носилац суверенитета, треба да цени и вреднује њихова дела.
"Посебну важност данашњој седници даје чињеница да се одржава управо овде - у Књажевцу, месту дубоко укорењеном у историју српске државности и борбе за слободу. Овим чином потврђујемо нашу посвећеност политици приближавања институција грађанима и уважавању улоге коју сваки део Србије има у изградњи наше заједничке будућности", рекао је Мацут.
Навео је да је своју улогу као председника Владе на првом месту видео као улогу миритеља и измиритеља стања острашћености у којем се налазимо и да је зато од старта заузео став да је потребно извршити хармонизацију односа у нашем друштву.
"Таквим односом и ставом можемо и морамо народу показати ко искрено тежи нормализацији односа у нашем друштву и његовом постепеном унапређењу и побољшању, а ко тенденциозно и злонамерно у стању друштвеног немира и хаоса припрема терен за извршење револуције како би у таквом стању друштвеног расула успорио Србију на њеном путу развоја како би нашу државу оштетио, присвојио као револуционарни плен, злоупотребио и, вероватно, у коначници дезинтегрисао и разбио", рекао је Мацут.
Према његовим речима, основно средство за извршење овог плана била је узнемиреност народа, хаос, непоштовање закона и Устава, проношење и преношење панике једном злокобном, нетолерантном, исљкучивом и претећом речју, "пумпање".
Истакао је да је приликом изношења експозеа, рекао да ће друштвену слогу изградити као вредност кроз дијалог, толеранцију и рад, кроз изградњу система вредности, који сви морају да деле.
"У том ставу истрајавам и данас. Водећи се том мишљу, учинио сам све што је било у мојој моћи да са представницима београдског универзитета, као и других универзитета широм Србије, успоставимо дијалог и изградимо међусобно поверење. Испунили смо све захтеве који су били реални и оствариви, и пружили смо руку помирења увек, свуда и свима где је то било могуће", рекао је Мацут.
Поручио је да та испружена рука није знак страха и слабости, него одговоран приступ да се покаже пред свима у овој држави - ко је за дијалог, а ко није - "ко искрено брани опште интересе народа и државе Србије, а ко се бори за долазак на власт и за личне и себичне интересе".
Наводећи да је приликом избора Владе, као један од приоритетних задатака истакао потребу темељне реформе образовног система, Мацут је казао да је то насушна потреба — један од најважнијих задатака пред нама.
"Из свега што нам се у протеклим месецима догодило, морамо извући поуке за будућност: процес образовања деце на свим нивоима, а посебно у области основног образовања, представља питање од стратешког значаја. То је кључна ствар. Ствар нашег опстанка - или нестанка", поручио је Мацут.
Закон о уџбеницима потребан за реафирмацију националног идентитета
Премијер Мацут изјавио је да очекује да се Предлог измена и допуна Закона о уџбеницима надје пред посланицима у наредним данима и истакао да је тај закон неопходан да се након година и деценија разграђивања реафирмише и поново утврди национални идентитет.
"Ми морамо, господо и пријатељи, након година и деценија разграђивања, реафирмисати и поново утврдити национални идентитет", казао је Мацут током представљања резултата рада владе у првих 100 дана.
Како је навео, у експозеу је најавио да ће подржати иницијативу претходног премијера Милоша Вучевића у погледу редефинисања Закона о уџбеницима.
Тада је рекао, како је подсетио, да деца морају имати најквалитетнија образовна средства у кључним предметима од националног значаја - уџбенике које ће креирати најугледнији стручњаци.
"Ти уџбеници морају бити једнаки на целом простору Србије. Тај задатак, драги пријатељи, када је реч о Влади Србије - успешно смо извршили оног момента када смо Предлог измена и допуна Закона о уџбеницима упутили Народној Скупштини на разматрање. То је кључна ствар. Без тога, све што радимо и што градимо постаје бесмислено", истакао је Мацут.
Премијер наводи да Предлог закона обезбеђује јединствени пакет уџбеника за основну школу - такозване уџбенике од националног значаја, а да тај пакет чине српски језик, српски језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, историја, географија, музичка култура и ликовна култура, за ученике основног образовања и васпитања који наставу похађају на српском језику.
Предлогом измена Закона који ће се наћи пред народним посланицима, како је рекао Мацут, дефинисано је да ти уџбеници, који су од националног значаја преносе вредности, традицију, језик и културу.
Како је нагласио, због тога представљају основно средство изградње и очувања идентитета и националне кохезије, стабилности и отпорности Србије на спољне утицаје и један од стубова националне безбедности.
Уџбенике ће, како је рекао, издавати јавни издавач у Србији, уз поштовање највиших стандарда и достигнућа у области издаваштва.
"Водећи рачуна о интересима родитеља и деце, држава је увела институт највише малопродајне цене уџбеника, која ће се примењивати на све уџбенике у Републици Србији. На тај начин омогућили смо нижу и приступачнију цену уџбеника на домаћем тржишту, што до сада није била пракса, посебно када је реч о структури и формирању коначне цене", рекао је премијер.
Мацут је додао да је истовремено омогућено припадницима националних мањина да дефинишу и издају уџбенике од посебног значаја за своју заједницу.
Тиме је Србија, како је навео, потврдила још једном да у српском друштву и државноправној традицији постоје и свест и воља да се обезбеде највиши стандарди у остваривању права суграђана других националности који превазилазе стандарде Европске уније.
"На овај начин започињемо процес враћања нашег образовања у наше руке - у руке народа. На овај начин чувамо културу сећања и истину. На овај начин штедимо новац наших грађана. На овај начин градимо нашу државу за будућност, да знамо ко смо и шта смо. Да чувамо јединство народа и државе. На овај начин враћамо Србију себи", казао је Мацут.
Премијер је захвалио председнику Александру Вучићу који је, како је рекао, снажно и одлучујуће подржао ову идеју као и свима онима који су себе у ово уградили и који су на овоме радили.
Војсци испоручене ракете продуженог домета, МУП обезбедио стабилност земље
Премијер Србије изјавио је да је у периоду првих 100 дана рада владе Војсци Србије испоручена борбена техника, артиљеријске ракете продуженог домета и повећане ефикасности.
Испоручени су и заштитна балистичка опрема и артикали одеће и обуће, рекао је Мацут на свечаној седници владе у Књажевцу.
У наоружање наше војске уведено је седам средстава из развоја нашег Војнотехничког института и предузећа из групације Одбрамбена индустрија Србија, те три нулте серије, рекао је Мацут.
Упркос бројним изазовима, наводи Мацут, Министарство унутрашњих послова је у изазовном периоду за нама обезбедило стабилност, деловало превентивно и одлучно, заштитило права грађана и омогућило функционисање јавног живота без поремећаја.
Захваљујући ефикасним истрагама и координацији са другим државним органима, процесуиране су три организоване криминалне групе - једна у области кријумчарења наркотика, једна у вези са имовинским криминалом и једна због кривичних дела повезаних са проституцијом, рекао је Мацут.
Он је посебно истакао улогу министарства у очувању јавног реда и мира у условима великог броја јавних окупљања, од којих су, како каже, многа била непријављена и спонтана.
Мацут је навео је да је у извештајном периоду укупно обезбеђено више од 20.000 јавних скупова.
Приликом непријављених окупљања, грађани су у више од 2.800 случаја незаконито блокирали саобраћајнице, градске путеве, па чак и железнице. Ове блокаде су захтевале брзо деловање полиције у циљу обезбеђења локација и спречавања сукоба између грађана који су блокирали путеве и оних који су их намеравали користити за слободно кретање, рекао је Мацут.
Упркос повећаним ризицима, како каже, полиција је показала висок степен професионалности и законитости.
Свака неопходна безбедносна мера спроведена је уз пуно поштовање закона и слобода грађана, што показује зрелост наше полиције и демократских институција, оценио је премијер.
Он је навео да су првих 100 дана владе обележиле бројне операција гашења пожара, наводећи да је то био брз и заједнички одговор државе и друштва на велике изазове и ризике који су нас задесили.
Лето 2025. године обележено је екстремним сушама и изузетно великим бројем пожара. Одговор државе био је масован и благовремен. Успешно је координисано деловање бројних актера - што представља пример доброг управљања ванредним ситуацијама и солидарности у пракси, рекао је Мацут.
Он је поручио да Србија наставља да модернизује своје границе као простор сарадње и да је отворен савремени заједнички прелаз са Северном Македонијом.
У Београду је 9. маја ове године потписан споразум са Владом Републике Северне Македоније о успостављању заједничких контрола на граничном прелазу Прешево - Табановце. Овај модел омогућава да се грађани зауставе само једном, где службеник државе у коју улазе спроводи обе контроле - и излазну и улазну, рекао је Мацут.
Додао је да је Министарство унутрашњих послова наставило са дигитализацијом услуга, оцењујући да је то важна реформа у служби грађана.