Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PREDSEDNIK SRBIJE NA OTVARANJU DEONICE MORAVSKOG KORIDORA Vučić: Građani Srbije su vredno radili u prethodnim godinama, OVO PRIBLIŽAVA PORODICE I BOLJI ŽIVOTNI STANDARD (VIDEO)

26.06.2026. 16:54 18:50
Piše:
Izvor:
Dnevnik/Kurir.rs
РИНА
Foto: RINA

Nova deonica auto-puta od Čačka do Kraljeva otvara vrata modernizaciji saobraćaja u Srbiji. Prvi 5G auto-put donosi brže i bezbednije putovanje, a pripada deonici Moravskog koridora.

Nova deonica auto-puta od petlje Preljina-Čačak do petlje Adrani-Kraljevo iznosi oko 29 kilometara. 

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje svečanosti puštanja u saobraćaj deonice Adrani-Preljina (Kraljevo-Čačak) na Moravskom koridoru.

- Ovo je najširi autoput, on je 30 metara širine, 28 metara su obično široki autoputevi, i time pruža još veću bezbednost za učesnike u saobraćaju. On je u potpunosti digitalizovan, obezbeđena 5G mreža celom njegovom dužinom, dakle od Čačka do Kraljeva. Ja sam veoma srećan što niko nije ni sanjao da izgradimo autoput do Kraljeva, o tome se čak nije ni pričalo. Pričalo se nekada za autoput do Čačka, nikad se ništa nije delalo, radilo, ali za Kraljevo se nije čak ni pričalo. Tako da, ovo je nova istorija - poručio je Vučić. 

Svečano otvaren deo auto-puta od Adrana do Preljine

Deo auto-puta od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, na Moravskom koridoru, danas je svečano otvoren, a otvaranju je prisustvovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i predstavnici Vlade i izvođača radova.

Ova deonica će za saobraćaj biti puštena sutra ujutro u 9 časova,  a putarina se neće naplaćivati do 1. jula.
Reč je o deonici auto-puta od petlje Adrani do petlje Preljina u dužini od 28,71 kilometar.

Vreme putovanja od Beograda do Kraljeva, povezanim auto-putem  "Miloš Veliki" i Moravskim koridorom, preko Preljine, sada će biti sat i 15 minuta.

Moravski koridor ukupno će biti dug 112,37 km i povezaće Pojate i Preljinu odnosno Rasinski, Raški i Moravički okrug i u toku su radovi na izgradnji poslednje deonice od Vrbe do Adrana u dužini oko 12 km.

Autoput se gradi za računsku brzinu od 130 kilometara na čas, sa širinom od ukupno 30 metara, što je za skoro dva metra šire od ostalih auto-puteva u Srbiji, čime će se obezbediti dodatni komfor i povećati bezbednost odvijanja saobraćaja. 

Moravski koridor je prvi digitalni koridor u Srbiji, koji omogućava brzu i pouzdanu razmenu informacija, u cilju bezbednog odvijanja saobraćaja.


Vučić je rekao da će saobraćaj na novoj deonici od Preljine do Adrana, u dužini od 28,71 kilometar, krenuti sutra ujutru u 9.00 sati, a da se putarina neće plaćati do 1. jula.

- Ovo dovodi fabrike, turiste, zbližava porodice, omogućava bolji životni standard. Na tome smo radili naporno - rekao je Vučić.

- Izrazito smo nisko zadužena zemlja jer nismo trošili novac. Nekako sam najsrećniji kad se grade putevi, ništa ne može da mi pokvari raspoloženje.

- Želim ljudima da kažem. Ova poddeonica Sektora 3, duga 28,71 kilometar, direktno spaja Kraljevo sa auto-putem "Miloš Veliki" u Preljini. Time se drastično skraćuje vreme putovanja između dva velika privredna centra i omogućava brži i bezbedniji saobraćaj za više od pola miliona građana centralne Srbije.

Дневник/Видео плус
Foto: Dnevnik/Video plus

"Niko u Srbiji nije ni pomislio da ćemo imati autoput do Kraljeva"

Predsednik Vučić je nedavno izrazio ogromno zadovoljstvo i ponos povodom završetka ovih radova. Predsednik je istakao koliko je ovaj projekat bio nezamisliv u prošlosti:

- Niko u Srbiji nije ni pomislio da ćemo imati autoput do Kraljeva. Radujem se otvaranju i izuzetno sam srećan što spajamo Čačak i Kraljevo, jer to menja sve za ljude u ovom kraju, donosi investitore i novu budućnost - rekao je predsednik Vučić.

Moravski koridor će povezati preko pola miliona ljudi iz Centralne Srbije.

Deonica Moravskog koridora od petlje Preljina kod Čačka do petlje Adrani kod Kraljeva, duga je oko 29 kilometara, u javnosti već prepoznata kao auto-put Čačak–Kraljevo, donosi znatno bržu vezu Moravičkog i Raškog okruga, uvodi Kraljevo u savremenu mrežu auto-puteva i zaokružuje jednu od najznačajnijih infrastrukturnih investicija.

O problemima tokom izgradnje

- Nikada dinara niko nije uzeo ni za šta od svega ovoga - rekao je.

- Milion problema prilikom izgradnje auto-puta. Kraljevačkoj opštini je plaćeno više nego Čačku, onda dođu advokati, gledate šta je to što možete da uradite. Bezbroj problema je tu i ništa nije lako graditi i raditi. Ono što je važno i za Srbe i Bošnjake, i sav naš narod, na KiM, mi ćemo da platimo izgradnju brze saobraćajnice do Severne Mitrovice, verujem da će to Amerikanci uspeti da završe.

O ceni auto puta i 2.5 milijardi evra 

Na pitanje novinara kako komentariše to što pojedini opozicioni predstavanici kažu da je put odličan, ali da je sa nekih 600 miliona izašao na 2,5 milijarde, Vučić je rekao da će biti manje od 2,5 milijarde.

"Svakako će izaći, zajedno sa uređenjem vodotokova i svega drugog, izaći će negde oko 18 miliona evra po kilometru. Ali morate da imate u vidu da smo radili sve vodotokove okolo, da smo radili i puteve okolo i to više nije velika cena, to je bila velika nekada", naveo je Vučić. 

Dodao je da su danas u Crnoj Gori potpisali ugovor za put koji je teži, Mateševo - Andrijevica, gde je po kilometru potrebno 31 milion evra. 

Naveo je da su oni koji iznose takve navode u stvari hteli da kažu da neko krade novac.

"Neka nam pokažu ko krade pare i neka kažu Amerikancima da kradu pare, neka kažu Amerikancima i Turcima da kradu pare. Nikada dinara niko nije uzeo, ni za šta od svega ovoga, dinara, bukvalno. Imali smo bezbroj problema, niko neće da vam dozvoli kamenolom na teritoriji svoje opštine. Ljudi bi da grade auto-puteve, a da nema kamena, što je nemoguće", kazao je Vučić.

Дневник/Видео плус
Foto: Dnevnik/Video plus

- Ljudi moraju da razumeju da ne smemo da budemo sebični prema drugima, i generacijama koje dolaze. Uspevao sam nekada kao politički buldožer da izguram stvari koje inače nikad ne bih.

- Rasinjski, Raški i Moravički okrug će spajati. Pola miliona ljudi. Nama je sad Beograd - Kraljevo, sat i petnaest minuta, nekada smo išli 2 i po sata.

- Mnogo toga gradimo i radimo prema Kuršumliji. Mi smo uradili kompletan auto-put do Niša, ulaza u Sićevačku klisuru, do bugarske granice, sve smo to napravili. Fruškogorski koridor isto, koji je veoma važan.

O navodima da je Draganu J. Vučićeviću zabranjen ulazak u Crnu Goru, rekao je:

- Ne smete da kažnjavate ljude koji drugačije misle i govore nešto što se nekome ne dopada. Mi nikad nismo reagovali na njihove najbrutalnije napade, na čitavu hajku koju su godinama vodili, nikad slično nismo odgovorili, a nažalost moraćemo da odgovorimo recipročnim merama.

O savetniku Jergu Heskensu

- Nisu oni baš tako rekli. Napisali su izrazito kratak i glup tekst. On je radio sa mnom u prethodnoj vladi. Ja sam video njega kao pametnog čoveka i uzeo ga da radi sa mnom. Da nije bilo Jergea, ja bih doveo teško ljude u Čačak da rade. Obezbeđivao sam uslove za njih, ali mi je taj čovek mnogo pomogao. Ponekad zaboravim sve ljude koji su Srbiji doprineli. Bolje da završite kao Čaušesku, a da iza vas ostanu putevi, fabrike, naučno-tehnološki parkovi.

O radu aerodroma

- Okej je i svakako znači ljudima, ali mora da bude još jedna dobra linija, pa će onda i ljudi iz Kraljeva i Čačka biti zadovoljniji. Kad se otvara auto-put ja sam tad srećan.

Uložićemo mnogo u gradnju gasnih elektrana i u nuklearku zbog fabrika za AI

Predsednik Vučić izjavio je da će biti uloženo dosta u izgradnju  gasnih elektrana u Srbiji, ali i u izgradnju nuklearke, kako bi se obezbedilo dovoljno struje da bismo mogli da pravimo fabrike, data i trening centre za veštačku inteligenciju i obučavanje robota.

Vučić je tokom vožnje autobusom novom deonicom autoputa rekao novinarima da je zato, pored gradnje autoputeva važno da imamo i dobre  pruge kako bismo mogli da privučemo još investitora. 

TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ/ bg
Foto: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ/ bg

"I moliću i ove naše kineske prijatelje da nešto naprave dobro kao što su u Loznici i Šapcu, da baš urade u Užicu ili okolini Užica. Je l' vi razumete? Nije lako danas dovući investitore, morate samo to da imate u vidu. Wolkswagen vam danas najavljuje 100.000 otkaza. Pa radiće oni kod nas, nije problem. Mi imamo mesta, ali ovi naši pola rade, pola neće. Pa mi sad pregovaramo, mi imamo ovde najveći problem, da znate, sa stepenom bolovanja, jer je on viši nego i u Meksiku i u Tunisu i u svakoj drugoj zemlji, čak dvostruko viši", rekao je Vučić.

Kaže da deo naših građana lažira bolovanja da bi mogli da obavljaju poljoprivredne poslove leti.

Vučić je podsetio da zajedno sa Azerbejdžancima treba da izgradimo gasnu elektranu u Nišu.

"Mi ćemo to da radimo i u Nišu i u Novom Sadu dalje, pokušaćemo da kupimo od Rusa TE-TO Pančevo, da vidimo, sve što možemo da kupimo, sve što nam povećava kapacitete proizvodnje struje, ne pitamo koliko košta, spremni smo da platimo. Nemamo dovoljno struje. Ljudi nam sada već krajem juna troše više električne energije nego krajem novembra. Ljudi su naviknuti na to", rekao je Vučić.

On je kazao da treba što pre da se izgradi i reverzibilna hidroelektrana Bistrica i dodao da će se to raditi u saradnji sa Japancima.

"Veoma je važno da to uradimo zato što bi nam to umnogome pomoglo, ne samo zbog delimične proizvodnje električne energije, već pre svega zbog balansiranja električnom energijom, zbog toga što tada ne morate da prodajete kada je jeftina energija, već čuvate pa je prodajete kada je skupa, ili kupujete od nekog drugog kada je jeftina. Strašno je važno da to imate. Sa ovakvim akumulacijama u Perućcu koje su niske i na Dunavu, koji je jedva plovan, dakle imamo ogromne, ogromne probleme sa hidropotencijalom i strašno nam je važno da Bistricu uradimo što pre. Ali računajte da neće Bistrica biti za još sedam godina", naveo je Vučić.

Dnevnik/Kurir/Tanjug

Izvor:
Dnevnik/Kurir.rs
Piše:
Pošaljite komentar