Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PREZENTOVAN URBANISTIČKI PROJEKAT ZA IZGRADNJU MARINE U BEZDANU Srpska kapija Dunava dobija luku za plovila s dva sidra

17.07.2025. 14:27 14:34
Izvor:
Dnevnik
преводница на Дунаву
Foto: Dnevnik/ M. Miljenović

Odeljenje za prostorno planiranje, urbanizam i građevinarstvo somborske Gradske uprave pozvalo je građane i pravna lica na javnu prezentaciju urbanističkog projekta za potrebe urbanističko-arhitektonske razrade lokacije za izgradnju marine kod Bezdana.

Upravo to je pokušaj da Bezdan iskoristi potencijale koje nesumnjivo poseduje u oblasti nautičkog turizma, te da se obezbede planska dokumenta potrebna za uključivanje u državni projekat „Zaplovimo Srbijom”.

Dokument je izradila firma „Saputnik-M” d. o. o. Sombor, Meridijanprojekt – urbanističko i prostorno planiranje, ogranak Sombor, a kako je objavljeno, usmene primedbe i sugestije se neće evidentirati, dok će pisane primedbe i sugestije koje budu dostavljene u toku javne prezentacije razmatrati nadležna Komisija za stručnu kontrolu urbanističkog projekta.

Ovom planskom dokumentu je prethodilo proglašenje lučkog područja i usvajanje izmene plana generalne regulacije Bezdana, prošlog septembra. Bezdan se, kao srpska kapija Dunava, nalazi na ukrštanju Bajskog i Velikog bačkog kanala, a u neposrednoj blizini prevodnice na vodenoj žili kucavici Evrope, Dunavu. 

Osim glavnog objekta za oko 120 plovila, u obalnom prostoru marine predviđena je izgradnja radionice, sanitarnog objekta, stanice za snabdevanje gorivom i portirnice

Dve katastarske parcele na kojima je planirana gradnja marine za mala plovila kategorije dva sidra, nalaze se na potesu Kenđija, odnosno između Brodogradilišta u Bezdanu i prevodnice na Bajskom kanalu. Zemljištem uz Veliki bački kanal, na kom je planirana izgradnja marine, upravlja JVP „Vode Vojvodine”.

Osim glavnog multifunkcionalnog objekta koji će biti sigurna luka za oko 120 plovila, u obalnom prostoru marine predviđena je izgradnja radionice, sanitarnog objekta, stanice za snabdevanje gorivom i portirnice.

Zaboravljene dereglije 

Mada ima izvanredne preduslove za nautički turizam, Bezdan nije imao sreće sa pokušajima da iskoristi svoje prednosti. Početkom ovog veka lokalna vlast kupila je dve rashodovane dereglije za 40.000 evra ne bi li se na Dunavu, kod spomenika Batinskoj bitki, napravio objekat za prihvat turističkih kruzera, čiji bi se putnici autobusima prevozili do Sombora u razgledanje grada. Godine su prolazile, dereglije su trunule, priča o pristanu donekle oživljavala svakog izbornog ciklusa, da bi u medijskoj tišini pre nekoliko godina, zanemarivanjem dodatno ruinirane, dereglije prosto nestale sa obala reke, nakon što su prodate kao staro gvožđe.

Istim projektom, „Zaplovi Srbijom“ je predviđeno da Apatin konačno dobije prikladno pristanište za veće turističke brodove, kruzere, a prema svojevremenim izjavama nadležnih u Ministarstvu turizma, ugovorena je i izgradnja međunarodnog putničkog pristaništa u Banoštoru – takođe na Dunavu, u opštini Beočin – uz gradnju objekata za nautički turizam i u Donjem Podunavlju. 

– Država će u potpunosti snositi troškove gradnje na teritoriji Bezdana, dok će lokalna samouprava u Somboru pripremiti projektnu dokumentaciju. Potom ćemo, po sistemu „ključ u ruke”, za dve godine izgraditi potpuno novu marinu koja će, faktički, biti ulaz u Srbiju sa dunavske strane. Ovo je velika razvojna šansa i mi ćemo je svakako iskoristiti – pojasnio je u oktobru 2024.  godine državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine Uroš Kandić, dok su istom prilikom predstavnici somborske lokalne samouprave naglasili da će ovakvim i sličnim projektima biti obuhvaćena i sva ostala naseljena mesta, kako bi tokom narednih godina bilo realizovano još više sadržaja na Velikom bačkom kanalu.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar