Industrijski mehaničar postaje se u fabrici
PEĆINCI: Srpski premijer Aleksandar Vučić izjavio je da će u Srbiji uskoro početi dualno obrazovanje, sistem po kome se obrazuju mladi u Nemačkoj, Švajcarskoj, Austriji...
Dodao je da ove godine na tome neće moći mnogo da se uradi, jer će biti potrebna ne samo promena zakonodavstva, već i mnogo toga još, ali je ponovio da će dualni sistem obrazovanja početi da se primenjuje od naredne ili 2017.godine.
Dualni model stručnog obrazovanja podrazumeva da učenici po upisu stručne, tehničke ili poslovne škole zasnuju i radni odnos u kompanijama koje ih, uporedo sa školovanjem za određeno zanimanje, osposobljavaju znanjem i veštinama potrebnim za praktičan rad. Takav vid obrazovanja već postoji i uspešno obrazuje učenike u Pećincima.
Naime, u Tehničkoj školi „Milenko Verkić Neša” od septembra prošle godine uveden je trogodišnji obrazovni profil industrijski mehaničar u okviru javno-privatnog partnerstva nemačke kompanije „Boš“ i GIZ-a. Ovaj profil je razvijen i implementira se po kooperativnom modelu obrazovanja zasnovan na elementima nemačkog dualnog sistema.
Ova pećinačka srednja škola će u narednim godinama obrazovati kadrove koji nedostaju fabrici za proizvodnju sistema brisača ali i brojnim drugim kompanijama. Novim modelom nastave učenici stiču praktične veštine u fabrici, kroz obuku na savremenim mašinama, o čemu se stara mentor, posebno zadužen i obučen za rad sa učenicima. Obukom u realnim uslovima pored veština, učenici stiču i veliko iskustvo kroz saradnju sa starijim kolegama.
Nameru da podrži trogodišnje obrazovanje kompanija „Boš Srbija” pokazala je i kroz spremnost da za vreme prakse u fabrici, učenici dobijaju simboličnu finansijsku nadoknadu, topli obrok i prevoz, što ih dodatno motiviše i doprinosi odnosu prema radu. Trenutno se za industrijskog mehaničara školuje 17 učenika prvog i 10 drugog razreda srednje škole.
Pred kraj prošle godine otvorena je i renovirana školska radionica, opremljena i prilagođena potrebama praktične nastave u prvoj godini školovanja. U drugoj i trećoj godini školovanja, za određen broj učenika stručna praksa se odvija u proizvodnim pogonima kompanije. U drugoj godini učenici u kompaniji provode tri meseca, a u trećoj dva puta po tri meseca u kontinuitetu.
LJ. Malešević
I inđijski srednjoškolci u pogonima
Dualno obrazovanje već drugu godinu funkcioniše i u opštini Inđija. Naime, pored dobre saradnje sa lokalnom samoupravom, investitori u inđijskoj opštini sarađuju i sa obrazovnim ustanovama. Jedna od njih je i Srednja tehnička škola „ Mihajlo Pupin”, čiji đaci već drugu godinu stručnu praksu obavljaju kod kompanija koje rade u Inđiji, a učenici nakon završene škole mogu lakše da se zaposle.