Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Rekonstruiše se somborska bolnica, početak obnove ove godine

21.05.2020. 10:24 10:31
Piše:
Foto: Grad Sombor

SOMBOR: Opšta bolnica „Dr Radivoj Simonović“ je jedna od većih zdravstvenih ustanova sekundarnog nivoa u mreži zdravstvenih ustanova u AP Vojvodini i Republici Srbiji.

Iako ima izuzetan značaj u pružanju zdravstvene zaštite stanovništvu Zapadnobačkog okruga, pošto se u njoj godišnje hospitalizuje između 18 i 20.000 stanovnika i uradi do 10.000 operacija, prošlo je čak 35 godina od kada u ovu ustanovu nisu uložena značajnija sredstva.

Poslednja zamašnija investicija u ovdašnje zdravstvo je zabeležena pre skoro tri i po decenije izgradnjom, tada modernog, a danas poprilično izraubovanog Hirurškog bloka. Najava državnog vrha da se planira ulaganje čak 20 miliona evra u ovu ustanovu, koja je svoju nepohodnost pokazala i poslednjih dva meseca tokom trajanja krize izazvane pandemijom koronavirusa, obradovala je ne samo Somborce već i žitelje cele zapadne Bačke.

Somborska bolnica je 2017. godine uvrštena u program rekonstrukcije i adaptacije kompletne ustanove pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja RS, a koje finansira Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima RS. Ovaj kapitalni projekat je podeljen u tri faze.


Neometano funkcionisanje

Kako naglašavaju u somborskoj bolnici tokom izvođenja radova druge faze skoro sva odeljenja će neometano funkcionisati u svojim sadašnjim prostorijama, a u trećoj fazi predviđena je rekonstrukcija ostalih objekata u krugu, rušenje nelegalnih objekata kao i parterno uređenje okoline. Po okončanju sve tri faze planira se kompletno preseljenje svih preostalih odeljenja sa  Apatinskog puta u objekte u Vojvođanskoj ulici i objedinjavanje u funkcionalnu celinu, što će doneti uštede i podići kvalitet zdravstvenih usluga za građane celog Zapadnobačkog okruga.


- Trenutno smo u realizaciji prve faze projekta koja podrazumeva izgradnju novog objekta Opšte bolnice na mestu sadašnjeg Odeljenja za plućne bolesti. Ukupna procenjena vrednost izrade projektno–tehničke dokumentacije prve faze iznosi 22 miliona dinara, a sredstva za realizaciju obezbedili su Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo i opštine Zapadnobačkog okruga. Projektni zadatak za prvu fazu je odobrila Kancelarija u decembru 2018. godine, da bi juna prošle godine bio potpisan i ugovor za izradu kompletne projektno – tehničke dokumentacije za izgradnju novog objekta u okviru kompleksa na Vojvođanskoj ulici – kaže dr Dragan Rastović v.d. direktora Opšte bolncie „Dr Radivoj Simonović“.

U toku je izrada projekata potrebnih za dobijanje građevinske dozvole, veli Rastović, uz očekivanje da bi građevinski radovi na realizaciji ove faze mogli da otpočnu do kraja 2020. godine.

- Ta faza bi podrazumevala rušenje objekta sadašnjeg Odeljenja za plućne bolesti i gradnju novog objekta gde će biti smeštena sva odeljenja hirurških grana. Predviđena je izgradnja i opremanje šest najsavremenijih operacionih sala, hirurške poliklinike sa kabinetima, službe za radiološku dijagnostiku, a u podrumu je planirana savremena jedinica za centralnu sterilizaciju i bolnički vešeraj – pojašnjava dr Rastović.


Plućno se seli, a zgrada ruši

Da bi Odeljenje za plućne bolesti, čija se zgrada ruši, nesmetano funkcionisalo, predviđa se njegovo preseljenje u postojeće bolničke kapacitete, ili, ukoliko se dobije saglasnost od Ministarstva odbrane, u objekat nekadašnje Garnizonske ambulante. Tu bi mogao biti premešten i ATD sa reumatološkom ambulantom, koji je sada dislociran od bolnice i nalazi se u centru grada u neuslovnoj zgradi u gradskom vlasništvu.


Druga faza podrazumeva rekonstrukciju, sanaciju i adaptaciju sadašnjeg Hiruškog bloka, izgrađenog 1987. godine. Taj objekat će u budućnosti biti savremen internistički blok u kom će se, konačno, pod jednim krovom naći sva odeljenja i službe ove grane, kao i njihova poliklinika i dijagnostika. Dr Rastović kaže da će u drugoj fazi najznačajnije biti preseljenje Odeljenja za neurologiju sa Apatinskog puta na ovu lokaciju.  Kako je reč o najvećem objektu u sklopu Opšte bolnice od skoro 16 hiljada kvadratnih metara, planira se da se u adaptirani internistički blok premesti i Služba bolničke apoteke i Tehnička služba, te da se formira i savremeni, objedinjen, hitan prijem pacijenata sa dve operacione sale za hitne intervencije i pratećim dijagnostičkim službama, kao i deo za dnevnu hospitalizaciju. Novi objekat i sadašnji hiruški blok će na tri etaže biti povezani toplim vezama što će dodatno olakšati rad i funkcionisanje svim, a naročito medicinskim radnicima i u značajnoj meri doprineti većem konforu pacijenata.

M. Miljenović

Autor:
Pošaljite komentar