Табаковић: Први резултати мера су позитивни

Гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић изјавила је данас да су први резултати спровођења мера предвиђених споразумом са Међународним монетарним фондом (ММФ) позитивни,

што потврђују и реакције на финансијском тржишту.

"Дошло је до пада приноса на државне обвезнице, повећана је тражња за динаром и то је довело до јачања домаће валуте", рекла је Табаковић отварајући конференцију "Економско управљање у Европи и процес приступања: Која је улога централних банака?".

Гувернерка је указала да су ефекти примене договорених мера довели и до смањења буџетског дефицита у првом кварталу ове године, а очекује, како је рекла, да се такве тенденције наставе."Последњи подаци о економској активности указују на опоравак крајем претходне и почетком ове године, пре свега због раста извоза. То нам такође даје разлог за оптимизам", рекла је Табаковић.

Она је нагласила да је аранжман са ММФ-ом од велике важности за Србију.Према њеним речима, економски програм предвиђа поновно остварење одрживости јавних финансија, повећање стабилности и отпорности финансијског сектора, јачање конкурентности и економског раста структурних реформи.

Табаковић је навела да су пред Народном банком бројни изазови, али да ће НБС и Влада Србије настојати да заједно "граде будућност са најмањим трошковима".


Ненаплативи кредити блокирали кредитну активност

Удео ненаплативих кредита у Србији толико је висок да је буквално блокирао кредитну активност, изјавила је данас гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић.

Гувернерка је, на конференцији "Економско управљање у Европи и процес приступања: Која је улога централних банака?", рекла да је први корак да се донесе стратегија за коју је рок јул, а да прве резултате можемо да очекујемо почетком наредне године."Оно што могу да обећам јесте да нећемо посезати за брзим решењима која ће наводно дати резултате у кратком року. Гумица за брисање лошег пласмана из биланса банака није решење", поручила је Табаковић.

Решење је, према њеним речима, реална економија и подизање животног стандарда.Грађани и фирме, навела је она, треба да буду кредитно способни са своје стране, а банке ће са своје стране морати да преузму онај део традиционалног ризика који ће делити са клијентима, а не да се баве најсигурнијим и најуноснијим пословима.

"Нико неће спречавати да било ко, ко има новца, расподели улагања у хартије од вредности, привреду, грађане...али нећемо дозволити да се ризици лоших пословних одлука банака превале на скупље кредите за грађане", рекла је гувернер НБС.Она је рекла да су Народна банка, министарства финансија, привреде, правде и сви који могу да помогну, формирали радну групу која ће се бавити овим проблемом.

"Хоћемо да решимо овај проблем, а не да га учинимо већим", поручила је Табаковић.
 

(Танјуг)
 

EUR/RSD 117.1309
Најновије вести