Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MOŽDA RADNA SNAGA NE STIŽE IZ GANE, ALI STIŽU DRUGI U Srbiju dolazi 100.000 radnika iz Kine, Rusije, Šri Lanke

24.07.2025. 08:17 08:53
Piše:
Izvor:
Dnevnik, I. Radoičić
radnik
Foto: Pixabay

Srbija se već duže vre­me suočava sa ozbilj­nim nedostatkom domaće radne snage u delatnosti­ma koje zahtevaju niži ste­pen kvalifikacija, a po­sebno u poljoprivrednom sektoru. Uzroci ovog pro­blema su višeslojni: nis­ke nadnice, teški uslovi rada, dugogodišnje zanema­rivanje sela, kao i upotre­ba zastarele mehanizacije i tehnologije.

Ne čudi zato što je sve više radnika iz takozvanih zemalja Trećeg sveta angažovano na srp­skim poljima: nešto za velike firme, nešto čak za privatna poljopri­vredna gazdinstva. Još je gora situacija u sektoru zanatstva i usluga: radni­ka bilo kakve kvalifika­cije nema, jer većina posao može da potraži u ino­stranstvu, za bolje uslove i veće pare, a najčešće je to u „sivoj zoni”, na dozvolje­nih 90 turističkih dana „kod rođaka”.

Hotelijeri na mukama

Husein Memić, ministar turizma i omla­dine, izjavio je da ugostiteljski sektor trpi najveće posledice zbog nedostatka kadrova, te da se u novoj strategiji za turizam (po isteku aktu­elne 2025) planira uvođenje mera za rešavanje tog deficita – što jasno ukazuje na otvorenost ka angažovanju stranih radnika. Drugim rečima, u hotelijerstvu i ugostiteljstvu u Srbiji nedostaje oko 4.000–5.000 radnika. Poznata je praksa angažovanja radnica iz Malezije i Indo­nezije, koju smo videli kao globalan trend. Ipak, u Srbiji su u hotelima uglavnom domaće radnice, ali uvoz radne snage je sve izraženiji – kompanije aktivno pokreću procedure za dovođenje stranaca.Tako su na Zlatiboru zaposleni Kubanci i Nepal­ci koji rade kao sobari i spremačice.

Nakon nedavne zvanič­ne posete ministra spolj­nih poslova Republike Srbije Marka Đurića Gani pojavila se infor­macija u javnosti o pot­pisivanju sporazuma o uvozu radne snage i iz te afričke države. 

Među­tim, iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, borač­ka i socijalna pitanja za „Blic biznis” ističu da Vlada Republike Srbije, u skladu sa stabilnim uslovima na domaćem tr­žištu rada, nije zaklju­čivala bilateralne spo­razume niti memorandu­me o mobilnosti radne snage sa drugim država­ma, uključujući i Ganu.

Stigli radnici iz Gane ili ne, Srbija mora da uvozi radnu snagu jer nam je potrebna. 

 

Zato ne čudi što smo, prema po­dacima iz 2023. godine, izdala preko 52.000 rad­nih dozvola strancima – skoro duplo više nego godinu dana ranije. 

A sada smo se popeli do 100.000, koliko je procenjeno da nam treba ove godine. 

To opet znači da će radnici iz Gane, i ako dođu, biti samo manji deo od ukupno angažovanih 100.000 rad­nika 

Već sada su radnici iz Nepala, Indije i Šri Lanke angažovani najvi­še na javnim infrastruk­turnim radovima, kod podizvođača koji su ih u Srbiju doveli uglavnom preko specijalizovanih agencija za posredovanje. Oni najčešće rade na poslovima vezanim za iz­gradnju infrastrukture gradskog saobraćajnog sis­tema (npr. šinska mreža, tuneli), kopanju i posta­vljanju kanala za vodovod, gas i kanalizaciju, kao i na građevinama, tamo gde nije potrebno ni znanje jezika ni kvalifikacija, već vredne ruke i zado­voljenje minimalcem. 

Radnica
Foto: Pixabay

Istine radi, jačaju i sektor usluga: tako se na Novom Beogradu mogu videti kako rade u vulka­nizerskim i automobil­skim servisima, usput ubrzano učeći jezik. To, ujedno, znači da ne plani­raju da se vraćaju kućama, jer ovde mogu dodatno da zarade više od mini­malca, a kod kuće njihova zarada, bar kad je Nepal u pitanju, ne prelazi 100 dolara mesečno. Mnogi od njih doveli su i poro­dice, a sporazumevaju se rukama i preko aplika­cije za prevođenje.

 Gde su nam negovateljice

U sektoru socijalne zaštite, iako se prepoznaje nedostatak kvali­fikovanog osoblja, još nije pokrenuta sistemska inicijativa za uvoz negovateljica iz inostranstva. Sistemsko uvođenje kadrova bi zahteva­lo zvanični program ili sporazum – poput onog za Ganu ili radnike u poljoprivredi. Privatni domovi mogu sami da pokrenu proceduru, ali bez centralizovanog uređenja i finansijske podrške države taj posao je skup i pitanje je da li je isplativ. On, naime, podrazumeva radnu dozvolu, privremeni boravak i obavezan test tržišta rada. Specijalista iz nave­denih zemalja kod nas go­tovo da nema. Zato ih ima iz Rusije, oko 20.000, sa bo­ravišnom dozvolom. Oda­tle su nam stigli gotovo isključivo iz IT sekto­ra, donoseći iskustvo i znanje. 

Srpske kompanije angažuju i radnike iz Ugande, i to su uglavnom na fizičkima poslo­vima: nedavno su u delu Beograda kopali kanale za sprovođenje gasne in­frastrukture, a sad rade vodovod i kanalizaciju koja vodi do EHRO kom­pleksa, zajedno sa drugim stranim radnicima.

Gotovo polovina ukupnih dozvola za rad iz­data je Kinezima, što i ne čudi, s obzirom na to da su njihove kom­panije angažovane na izradi i izvođenju ve­likih projekata, poput izgradnje tunela, rud­nika, puteva. 

Stvorena su pravi mali gradovi. Izašli su skoro iz sek­tora usluga, „kineskih radnji” sve je manje jer ih je progutala onlajn ku­povina s Temua i Šeina. No, snašli su se, sada otvaraju – kladionice za svoje državljane. 

I. Radoičić

Foto: Dnevnik

Izvor:
Dnevnik, I. Radoičić
Piše:
Pošaljite komentar