scattered clouds
37°C
25.07.2025.
Нови Сад
eur
117.18
usd
99.8041
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МОЖДА РАДНА СНАГА НЕ СТИЖЕ ИЗ ГАНЕ, АЛИ СТИЖУ ДРУГИ У Србију долази 100.000 радника из Кине, Русије, Шри Ланке

24.07.2025. 08:17 08:53
Пише:
Извор:
Дневник, И. Радоичић
radnik
Фото: Pixabay

Србија се већ дуже вре­ме суочава са озбиљ­ним недостатком домаће радне снаге у делатности­ма које захтевају нижи сте­пен квалификација, а по­себно у пољопривредном сектору. Узроци овог про­блема су вишеслојни: нис­ке наднице, тешки услови рада, дугогодишње занема­ривање села, као и употре­ба застареле механизације и технологије.

Не чуди зато што је све више радника из такозваних земаља Трећег света ангажовано на срп­ским пољима: нешто за велике фирме, нешто чак за приватна пољопри­вредна газдинства. Још је гора ситуација у сектору занатства и услуга: радни­ка било какве квалифика­ције нема, јер већина посао може да потражи у ино­странству, за боље услове и веће паре, а најчешће је то у „сивој зони”, на дозвоље­них 90 туристичких дана „код рођака”.

Хотелијери на мукама

Хусеин Мемић, министар туризма и омла­дине, изјавио је да угоститељски сектор трпи највеће последице због недостатка кадрова, те да се у новој стратегији за туризам (по истеку акту­елне 2025) планира увођење мера за решавање тог дефицита – што јасно указује на отвореност ка ангажовању страних радника. Другим речима, у хотелијерству и угоститељству у Србији недостаје око 4.000–5.000 радника. Позната је пракса ангажовања радница из Малезије и Индо­незије, коју смо видели као глобалан тренд. Ипак, у Србији су у хотелима углавном домаће раднице, али увоз радне снаге је све израженији – компаније активно покрећу процедуре за довођење странаца.Тако су на Златибору запослени Кубанци и Непал­ци који раде као собари и спремачице.

Након недавне званич­не посете министра спољ­них послова Републике Србије Марка Ђурића Гани појавила се инфор­мација у јавности о пот­писивању споразума о увозу радне снаге и из те афричке државе. 

Међу­тим, из Министарства за рад, запошљавање, борач­ка и социјална питања за „Блиц бизнис” истичу да Влада Републике Србије, у складу са стабилним условима на домаћем тр­жишту рада, није закљу­чивала билатералне спо­разуме нити меморанду­ме о мобилности радне снаге са другим држава­ма, укључујући и Гану.

Стигли радници из Гане или не, Србија мора да увози радну снагу јер нам је потребна. 

 

Зато не чуди што смо, према по­дацима из 2023. године, издала преко 52.000 рад­них дозвола странцима – скоро дупло више него годину дана раније. 

А сада смо се попели до 100.000, колико је процењено да нам треба ове године. 

То опет значи да ће радници из Гане, и ако дођу, бити само мањи део од укупно ангажованих 100.000 рад­ника 

Већ сада су радници из Непала, Индије и Шри Ланке ангажовани најви­ше на јавним инфраструк­турним радовима, код подизвођача који су их у Србију довели углавном преко специјализованих агенција за посредовање. Они најчешће раде на пословима везаним за из­градњу инфраструктуре градског саобраћајног сис­тема (нпр. шинска мрежа, тунели), копању и поста­вљању канала за водовод, гас и канализацију, као и на грађевинама, тамо где није потребно ни знање језика ни квалификација, већ вредне руке и задо­вољење минималцем. 

Radnica
Фото: Pixabay

Истине ради, јачају и сектор услуга: тако се на Новом Београду могу видети како раде у вулка­низерским и аутомобил­ским сервисима, успут убрзано учећи језик. То, уједно, значи да не плани­рају да се враћају кућама, јер овде могу додатно да зараде више од мини­малца, а код куће њихова зарада, бар кад је Непал у питању, не прелази 100 долара месечно. Многи од њих довели су и поро­дице, а споразумевају се рукама и преко аплика­ције за превођење.

 Где су нам неговатељице

У сектору социјалне заштите, иако се препознаје недостатак квали­фикованог особља, још није покренута системска иницијатива за увоз неговатељица из иностранства. Системско увођење кадрова би захтева­ло званични програм или споразум – попут оног за Гану или раднике у пољопривреди. Приватни домови могу сами да покрену процедуру, али без централизованог уређења и финансијске подршке државе тај посао је скуп и питање је да ли је исплатив. Он, наиме, подразумева радну дозволу, привремени боравак и обавезан тест тржишта рада. Специјалиста из наве­дених земаља код нас го­тово да нема. Зато их има из Русије, око 20.000, са бо­равишном дозволом. Ода­тле су нам стигли готово искључиво из ИТ секто­ра, доносећи искуство и знање. 

Српске компаније ангажују и раднике из Уганде, и то су углавном на физичкима посло­вима: недавно су у делу Београда копали канале за спровођење гасне ин­фраструктуре, а сад раде водовод и канализацију која води до ЕХРО ком­плекса, заједно са другим страним радницима.

Готово половина укупних дозвола за рад из­дата је Кинезима, што и не чуди, с обзиром на то да су њихове ком­паније ангажоване на изради и извођењу ве­ликих пројеката, попут изградње тунела, руд­ника, путева. 

Створена су прави мали градови. Изашли су скоро из сек­тора услуга, „кинеских радњи” све је мање јер их је прогутала онлајн ку­повина с Темуа и Шеина. Но, снашли су се, сада отварају – кладионице за своје држављане. 

И. Радоичић

Фото: Дневник

Извор:
Дневник, И. Радоичић
Пише:
Пошаљите коментар