OVO MORATE ZNATI PRE ODLASKA U ŠOPING!
POČINJU SEZONSKA SNIŽENJA U SRBIJI! Evo koliko POPUST mora da važi i kako da znate da li vas trgovci varaju AKO VIDITE kaput, prijavite!
Od danas 1. jula, pa do 15. jula počinju nova sezonska sniženja u Srbiji, a u skladu sa Zakonom o trgovini kojim je predviđeno da se sezonska sniženja započinju 25. decembra i 10. januara i 1. i 15. jula, i da najviše mogu da traju do 60 dana.
U ovom periodu ne sme biti ništa zimsko na rafovima, odnosno, mogu da budu ponuđeni samo proizvodi koji su namenjeni konkretnom godišnjem dobu.
- Ništa u ovom periodu ne sme biti zimsko na rafovima, odnosno, mogu da budu ponuđeni samo proizvodi koji su namenjeni konkretnom godišnjem dobu - kaže za "Blic Biznis" Marko Dragić, pravni savetnik iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS).
Inače, po našem zakonu, prodaja sa sniženom cenom može da bude:
• rasprodaja
• sezonsko sniženje
• akcijska prodaja
Dragić navodi, da se termin rasprodaja se može koristiti jedino u slučaju kada trgovac zatvara prodavnicu ili kada prestaje da se bavi tom delatnošću.
Ni termin sniženje ne može da se koristi van perioda koji je definisan zakonom. Može samo da se koristi akcijska ponuda. Akcijske cene, s druge strane, su najviše zastupljene u marketima kada predstoji neki bitan datum/događaj.
Međutim, trgovci se dovijaju novim trikovima, pa tako je nemoguće naći standardne veličine. Dalje, naši čitaoci nam šalju fotografije kaputića i jaknica koje nalaze na policama u poznatim tržnim centrima.
Kako nam je objasnio Dragić, trgovci ovu pojavu pravdaju međusezonom. Odnosno, ukoliko ih pitate zašto prodaju te artikle sada, kažu da je reč o jaknicama ili drugoj garderobi koja se prodaje između godišnjih doba. A to često nije tačno.
Proverite i sami - kaput od vune sigurno niko ne nosi u maju ili junu.
Sezonsko sniženje može trajati najviše 60 dana po sezonskom sniženju.