Za gasnu bezbednost potrebno tri milijarde evra
NOVI SAD: Grejna sezona je započela i domaće tržište dobro je snabdeveno energentima da bi ona protekla u najboljem redu.
To se odnosi i na prirodni gas, koji Srbija uvozi iz Rusije i koji u našu zemlju stiže samo iz jednog pravca – preko Mađarske. Obezbeđenje novih pravaca snadbevanja je za Srbiju veoma važno, a na tom planu JP „Srbijagas”, kako je nedavno kazao generalni direktor tog preduzeća Dušan Bajatović, u narednih pet godina u srpsku gasnu infrastrukturu planira da investira gotovo tri milijarde evra.
Po njegovim rečima, JP „Srbijagas” radi dva velika projekta gasne infrastrukture i oba u potpunosti poštuju evropsku energetsku praksu i pravila. Prvi je interkonekcija Niš–Dimitrovgrad–Sofija, dugačka 109 kilometara, kojom bi se Srbija zakačila na bugarski gasovodni sistem.
Za interkonekciju Niš–Dimitrovgrad–Sofija dobijamo grant od Evropske unije jer, i po studiji koju su uradili JP „Srbijagas” i neke evropske institucije, taj pravac nije komercijalan i zato se finansira evropskim novcem i nalazi se na prioritetnim evropskim listama objekata koji se grade, rekao je Bajatović.
Kako je dodao, sada se radi eksproprijacija i projektovanje. Evropa nam daje 49 miliona evra, a obezbeđivanje ostatka novca do 85,5 miliona evra biće stvar „Srbijagasa”, a možda će nam pomoći Vlada Srbije. Reč je o gasovodu čiji je kapacitet približno dve milijarde kubnih metara godišnje, naveo je Bajatović.
Drugi projekat podrazumeva gasovod koji bi prolazio kroz našu zemlju od granice s Bugarskom do granice s Mađarskom, vredan oko 1,08 milijardu evra, u koji će Srbija ući kada od Energetske zajednice dobije saglasnost. Veza s gasovodom iz Bugarske u Srbiji biće urađena u okolini Zaječara, a potom bi prolazio pored Batočine, Požarevca, Pančeva, Gospođinaca i iznad Horgoša bi trebalo da se priključi na gasnu infrastukturu Mađarske. Kapacitet tog gasovoda je 13 milijardi kubnih metara godišnje, a kako je reko Bajtović, a njega će moći da se snabdevaju i Sarajevo i Republika Srpska. On je naglasio i da su razgovori između svih operatera u toku, i da bi, ako odgovor iz EZ-a, koji se očekuje u novembru, bude potvrdan, ceo projekat mogao biti gotov 2022. godine, a deonica u našoj zemlji u decembru 2019.
Da li će se menjati cena gasa u Srbiji za sada se ne može reći, ali je, budući da cena nafte poslednjih meseci raste, to moguće. To su nedavno rekli i ministar energetike Aleksandar Antić i Dušan Bajatović, koji su ukazali na to da će u nekom trenutku morati da se prilagodi cena za domaćinstva i malu privredu, ali da poskupljenja neće biti ekstremna.
Po rečima predsednika Udruženja za gas Srbije Vojislava Vuletića, ulaganje u gasnu infrastrukturu, kao i realizacija tih planova, imala bi veliki značaj za Srbiju.
To bi doprinelo povećanju stabilnosti snabdevanja prirodnim gasom, obezbedilo potrebne količine gasa za domaće tržište, većem broju zaposlenih u toj delatnosti, a Srbija bi ostvarivala i prihod na osnovu tranzita gasa, rekao je Vuletić.
Na veću stabilnost snabdevanja domaćeg tržišta gasom pozitivno je uticao i rad Podzemnog skladišta u Banatskom Dvoru, gde je u toku proširenje. Minimalno proširenje će biti s 450 miliona kubnih metara na 750 miliona kubnih metara, a maksimalno na milijardu kubika.
D. Mlađenović