Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Penzionerima daju keš, mladima stambene kredite

02.06.2015. 21:12 13:33
Piše:

Zbog toga rast kredita u Srbije banke već poduže mere promilima a ne procentima.

Finansijska kuća pažljivo procenjuje da li klijent može da redovno otplaćuje rate, a onaj kome je novac potreba isto to. Najpoželjniji klijenti za banke su penzineri  zbog redovnih primanja. A stručnjaci samatraju da je, zbog pada cena nekretnina danas najracionalnije uzeti stambeni kredit. Prema podacima Kredinog biroa Udruženja banaka za konac aprila krediti dati stanovništvu iznosili su 687,25 milijardi dinara. Najviše novca uložili smo u stambene zajmove 375,43 milijarde, a slede potom gotovinski 207,65 milijardi. Potrošački još uvek kaskaju sa 24,17 odsto . A u kategoriji stanovništva vode se i zajmovi dati poljoprivrednicima 42,72 odsto. Tu su i oni iz rubrike ostalo 37,27 odsto koji se odnose najviše na refinansiranje starih obaveza. U celini  građani su se zadužili za 0,4 odsto više u aprilu nego u martu.

Najveći pad banke beleže zbog slabijeg uzimanja stambenih kredita i to već iz godine u godinu. To baš i najviše utiče da nam statistika o kreditima bude kakva jeste. Kada se kupuju kvadrati onda se uzimaju zajmovi od 30.000 do 50.000 evra. Kada s radi o gotovinskim kreditma onda je to 500 evra do 1.000 evra pa na više. U jedan stambeni kredit stane 30 do 50 gotovinskih. Gotovinski se odobarvaju danas mahom u dinarima i nisu indeksirani. Ali se odnos lakše razume kada se to prikaže u evrima.

Svako bi kod nas mogao da navede bar desetak dobrih razloga de se uzme gotovinski kredit. Nešto gotovine uvek dobro dođe, pored toga klijenti se za ove zajmove odlučuju kada im na naplatu stignu nagomilani računi za  električnu energiju,komunalije,porezi. Kada pripreti prinudna naplata gotovinski kredit ili refinansirajući izgleda kao savršen spas. Šta je u ovom vremenu zastoja  najbolje za građane, a šta za banke?

- Ukoliko bračnom paru treba stan a procenjuju i oni i njihova banka da su podobni za zajam. Odnosno ako imaju dobra primanja i posao koji je siguran na duži ili bar na srednji rok, onda je pravo vreme da se zaduže i kupe stan. Cene nekretnina u Srbiju su već dosta pale i sada se isplati ući u takvu investiciju-kaže dr Aleksandar Vasiljević sa Fakultat za pravne iposlovne studije „dr Lazar Vrkatić„ u Novom Sadu. Pri tome je najbitnije da procene kakvu budućnost ima posao kojim se bave . A to pažljivo prate i banke. Posebno se o budućnosti radnog mesta vodi računa otakako je najavljena recionalizacija u javnom sektoru. O tome kako banke gledaju na to, Živojin Savić, izvršni direktor za poslove sa stanovništvom u Komercijalnoj banci, kaže:

- Svakako da je verovatnoća redovnog vraćanja zajma za sve banke jako bitna. Pošto javni sektro više nije tako siguran svi traže klijente koji to jesu. Sada su to penzioneri koji imaju redovna primanja. Sve je više ponuda banaka za tu populaciju i kod nas ali i kod kolega-objašnjava on. Krediti se odobravaju starijoj populaciji najčešće uz polisu osiguranja. To znači da će u slučaju da se desi nešto ne predviđeno osiguravajuća kuća isplatiti zajam do karaja. Naslednici sa tim neće imati teškoća.

Ovo je dodatni rizik. Zato su zajmovi za najstarije sugrađane nešto malo skuplji ,kamate se kreću oko 16 odsto godišnje. 

D. Vujošević

Građani redovne platiše

Broj građana koji duže od 60 dana ne izmiruju ratu zajma raste iz godine u godinu. Kada protekne dva meseca od datuma koji je dogovoren sa bankom to je i zvanična docnja koja se evidentira u Kreditnom birou. Od kraja prošle godine pa do završetka prvom tromesečja ona je kod nas porasla sa 6,8 na 7,1 odsto. To se odnosi na sve vrste kredita. Najmanje je kašnjenje kod stambenih kredita oko tri odsto.

 

Piše:
Pošaljite komentar