Knjiženstvo kao zajedničko ime
U istoriji srpske književnosti, sve do 20. veka, malo je ženskih imena. Ko su bile te malobrojne spisateljice, o čemu su (i za koga) pisale, gde su objavljivale, pokušalo je zajednički da otkrije dvadesetak naučnica
sa univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Poznanju .Reč je zapravo o naučnoistraživačkom projektu “Knjiženstvo, teorija i istorija ženske književnosti na srpskom jeziku do 1915. godine” Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, koji je rađen od 2011. do 2015. godine.
Nedavno se pojavio istoimeni zbornik radova, koji nastoji da rekonstruiše deo jednog potisnutog segmenta naše kulture. Zbornik su uredile Biljana Dojčinović, Aleksandra Vraneš i Zorica Bečanović-Nikolić.Urednički tim je nastojao da predstavi rezultate onih istraživanja koja osvetljavaju najkrupnije elemente istorije ženskog stvaralaštva. Misao-vodilja bila im je da je kultura sposobnost da se misli i oseća duboko. Bavljenje ženskom kulturnom i književnom istorijom učesnice istraživanja shvatile su kao preduslov istinskog razvoja i očuvanja tog neophodnog intelektualnog i emocionalnog aspekta jednog društva.
Projekat ima za cilj da osvetli istoriju ženske književnosti na srpskom jeziku, kao i da teoretizuje njene specifičnosti. Naziv projekta – knjiženstvo – jeste stara reč za književnost koja svojim poreklom i zvučanjem poetično spaja osnovne elemente projekta: književnost i žensko stvaralaštvo na jednom jeziku i njegovim pretečama, kao i nastojanje da se pronađe teorijski govor kojim se to stvaralaštvo može opisati. Dva osnovna elementa projekta jesu digitalna baza podataka i elektronski časopis za studije književnosti, roda i kulture “Knjiženstvo”.
Digitalna baza podataka “Knjiženstvo, teorija i istorija ženske književnosti na srpskom jeziku do 1915. godine” sadrži podatke o stvaralaštvu srpskih književnica od srednjeg veka do 1915. godine. Reč je o osnovnim biografskim i bibliografskim podacima, podacima o prevodima, ženskim časopisima, vezama sa drugim književnicama, srpskim i stranim, međusobnim uticajima, linkovima koji vode ka digitalizovanim tekstovima.Projekat Knjiženstvo je povezan sa bazom podataka o evropskoj ženskoj književnosti do 1900.godine.
R. Lotina