U Srbiji zaglavljeno 1.000 migranata
– U Srbiji je trenutno zaglavljeno oko 1.000 migranata, dok na makedonsko-srpskoj granici na ulazak u našu zemlju čeka još isto toliko – izjavio je vršilac dužnosti direktora
policije MUP-a Srbije Vladimir Rebić.
On je, u obraćanju novinarima posle operativnog sastanka direktora policija i načelnika uprava granične policije Srbije, Holandije, Mađarske, Austrije, Hrvatske, Makedonije i Slovenije, naveo i da oko 7.000 migranata koji se kreću ka Zapadnoj Evropi čeka na grčko-makedonskoj granici, dok ih je mnogo više u Grčkoj.
Ističući da je jedan od zadataka rašnjeg sastanka, na kojem nisu bili predstavnici policije Grčke i Nemačke, da se napravi takav protok da bi se smanjio pritisak na grčko-makedonsku granicu, Rebić je poručio da Srbija neće podizati nikakve ograde već će štititi državnu granicu u skladu s važećim propisima.
Na pitanje o porastu broja migranata Rebić je rekao da na sastanku nije bilo reči o kvotama za prijem, ali da su predstavnici policija svih država „balkanske rute” svesni toga da je povećanje moguće i da te države mogu podneti veći protok.
Po njegovim rečima, sastanak je održan da bi se analizirala primena sporazuma potpisanog 18. februara u Zagrebu da bi se utvrdili eventualni problemi u njegovoj primeni.
– Direktori policija su izneli zajednički predlog održivih rešenja, koja imaju u vidu specifičnosti situacije u kojoj su migranti, ali imajući u vidu i ljudska prava u skladu s međunarodnim propisima – rekao je Rebić.
Ističući da je rašnji sastanak bio samo operativnog karaktera, Rebić je naglasio da je postignut načelan dogovor o prihvatu migranata, transfernoj ruti, ali i tome da se obavezno garantuje poštovanje i transparetnost pristupa azilnoj proceduri u svim zemljama na ruti.
– Naš zadatak je da migrantima omogućimo nesmetano kretanje u situaciji kada im pripada pravo na to, ali i da istovremeno sprečimo zloupotrebe mehanizma međunarodne zaštite – rekao je Rebić.
Učesnici su se dogovorili da inteziviraju saradnju, kako u oblasti razmene informacija, tako i u daljem profilisanju osoba.
– Situacija sa migrantima na granicama Srbije je mirna i pod kontrolom – izjavio je ministar za rad Aleksandar Vulin novinarima u Privrednoj komori Srbije te dodao da je na makedonsko-grčkoj granici „mirna, ali zategnuta”.
Podsetio je na to da je na granici Grčke i Makedonije i 20 srpskih policajaca, koji pomažu makedonskim kolegama u kontroli te granice, ali i migrantima da bezbedno prođu.
– Svi smo veoma zabrinuti zbog velikoj broja migranata i izostanka jedinstvenog evropskog rešenja. Sve je to borba svake od zemalja kako da situaciju na svojim granicama i teritoriji održi što mirnijom i boljom, ali bez zajedničkih rešenja to neće biti moguće – naveo je Vulin.
Na pitanje šta će Srbija učiniti ako se kriza premesti s grčko-makedonske granice na srpsku, Vulin je kazao da ćemo reagovati u skladu s humanitarnim pravom i našim zakonom.
– Nekontrolisano kretanje nije dozvoljeno i neće biti, ali će svako ko ima pravo nastaviti kretanje i biće mu omogućen prolaz – zaključio je on.
E. D.
Šid: Najviše Sirijaca čeka prolaz
U prihvatnim centrima u Šidu i Adaševcima je bilo mnogo manje migranata koji prolaze kroz Srbiju, nema gužvi ni problema, uverio se izveštač Tanjuga na licu mesta. U Prihvatnom centru u Adaševcima, kapaciteta za oko 1.000 ljudi, trenutno je svega 70 migranata, a u toku dana otišao je samo jedan autobus s migrantima dalje ka Šidu i Hrvatskoj.
U Prihvatnom centru u Šidu trenutno je 400 ljudi i, kako je rečeno Tanjugu, najviše ima Sirijaca, dok je manji broj Iranaca, Marokanaca i Avganistanaca. Kroz taj prihvatni centar ovih dana prolazi do 500 migranata, što je znatno manje u odnosu na, recimo, januar ove godine, kada je dnevno znalo da prođe i oko 3.500 ljudi. Oko podneva put Hrvatske iz tog centra otišao je voz s oko 500 migranata koji su „podobni” da nastave dalje putovanje, a to znači da su državljani Sirije ili Iraka, da su registrovani i da su izrazili nameru za traženjem azila u Nemačkoj ili Austriji, i da su prošli proces provere.