moderate rain
17°C
17.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1772
usd
100.8323
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Србији заглављено 1.000 миграната

01.03.2016. 21:31 13:33
Пише:

– У Србији је тренутно заглављено око 1.000 миграната, док на македонско-српској граници на улазак у нашу земљу чека још исто толико – изјавио је вршилац дужности директора

полиције МУП-а Србије Владимир Ребић.

Он је, у обраћању новинарима после оперативног састанка директора полиција и начелника управа граничне полиције Србије, Холандије, Мађарске, Аустрије, Хрватске, Македоније и Словеније, навео и да око 7.000 миграната који се крећу ка Западној Европи чека на грчко-македонској граници, док их је много више у Грчкој.

Истичући да је један од задатака рашњег састанка, на којем нису били представници полиције Грчке и Немачке, да се направи такав проток да би се смањио притисак на грчко-македонску границу, Ребић је поручио да Србија неће подизати никакве ограде већ ће штитити државну границу у складу с важећим прописима.

На питање о порасту броја миграната Ребић је рекао да на састанку није било речи о квотама за пријем, али да су представници полиција свих држава „балканске руте” свесни тога да је повећање могуће и да те државе могу поднети већи проток.

По његовим речима, састанак је одржан да би се анализирала примена споразума потписаног 18. фебруара у Загребу да би се утврдили евентуални проблеми у његовој примени.

– Директори полиција су изнели заједнички предлог одрживих решења, која имају у виду специфичности ситуације у којој су мигранти, али имајући у виду и људска права у складу с међународним прописима – рекао је Ребић.

Истичући да је рашњи састанак био само оперативног карактера, Ребић је нагласио да је постигнут начелан договор о прихвату миграната, трансферној рути, али и томе да се обавезно гарантује поштовање и транспаретност приступа азилној процедури у свим земљама на рути.

– Наш задатак је да мигрантима омогућимо несметано кретање у ситуацији када им припада право на то, али и да истовремено спречимо злоупотребе механизма међународне заштите – рекао је Ребић.

Учесници су се договорили да интезивирају сарадњу, како у области размене информација, тако и у даљем профилисању особа.

– Ситуација са мигрантима на границама Србије је мирна и под контролом – изјавио је  министар за рад Александар Вулин новинарима у Привредној комори Србије те додао да је на македонско-грчкој граници „мирна, али затегнута”.

Подсетио је на то да је на граници Грчке и Македоније и 20 српских полицајаца, који помажу македонским колегама у контроли те границе, али и мигрантима да безбедно прођу.

– Сви смо веома забринути због великој броја миграната и изостанка јединственог европског решења. Све је то борба сваке од земаља како да ситуацију на својим границама и територији одржи што мирнијом и бољом, али без заједничких решења то неће бити могуће – навео је Вулин.

На питање шта ће Србија учинити ако се криза премести с грчко-македонске границе на српску, Вулин је казао да ћемо реаговати у складу с хуманитарним правом и нашим законом.

– Неконтролисано кретање није дозвољено и неће бити, али ће свако ко има право наставити кретање и биће му омогућен пролаз – закључио је он.

Е. Д.

 

Шид: Највише Сиријаца чека пролаз

У прихватним центрима у Шиду и Адашевцима  је било много мање миграната који пролазе кроз Србију, нема гужви ни проблема, уверио се извештач Танјуга на лицу места. У Прихватном центру у Адашевцима, капацитета за око 1.000 људи, тренутно је свега 70 миграната, а у току дана отишао је само један аутобус с мигрантима даље ка Шиду и Хрватској.

У Прихватном центру у Шиду тренутно је 400 људи и, како је речено Танјугу, највише има Сиријаца, док је мањи број Иранаца, Мароканаца и Авганистанаца. Кроз тај прихватни центар ових дана пролази до 500 миграната, што је знатно мање у односу на, рецимо, јануар ове године, када је дневно знало да прође и око 3.500 људи. Око поднева пут Хрватске из тог центра отишао је воз с око 500 миграната који су „подобни” да наставе даље путовање, а то значи да су држављани Сирије или Ирака, да су регистровани и да су изразили намеру за тражењем азила у Немачкој или Аустрији, и да су прошли процес провере.

Пише:
Пошаљите коментар