SVE JE VIŠE RADNJI KOJE NUDE LUKSUZNU ROBU Miris skupog i diskretnu eleganciju vole i u Srbiji
Kolumnistkinja Keri Bredšo živela je kao podstanarka u otmenom delu Njujorka i nabavljala savršene komade odeće na zatvorenim prodajama, koje high-end brendovi organizuju za odabrane.
Kod nas novinari odeću kupuju na Ronđošu, ali to ne znači da ne poznajemo firme poput Rains, Fendi, Gucci, Balenciaga, Dior, Homme, Prada, Stella McCartney, Saint Laurent, Givenchy, Balmain, Kenzo, Alexander McQueen, Chanel, Armani, Tom Ford, Burberry, Comme Des Garçons, Calvin Klein, Rolex, DKNY, Ralph Lauren, Valentino, Paul Smith, Ermenegildo Zegna, DSquared2, Thom Browne, Hermes, Belstaff, Etro, Erdem, Rag & Bone, Roberto Cavalli, Maison Margiela, Vivienne Westwood, Ted Baker…
Pa dobro, kako da se domognemo nekog od ovih modnih trijumfa, a da nije „ispalo iz kamiona”?
Iako je za veliku većinu građana Srbije ulaganje u luksuznu robu ravno kupovini karte za komercijalni let na Mars, podaci kažu da je sve više radnji u Srbiji koje nude baš ovakvu luksuznu robu, i to ne kao egzibicionu postavku.
Naravno, prednjači Beograd, ali to ne znači da neka od ovih imena ne možete potražiti u prodajnim centrima u Nišu i Novom Sadu. Uz vodu i šećer, naravno.
Za istu Guči torbu u Beču platićete 2.000 evra, a u Beogradu vas košta do 2.500 evra. Roleks satovi su u Švajcarskoj 10-15 odsto jeftiniji nego u Srbiji
Od jula 2023. godine, Dior je dostupan u multibrend radnji MiaMaya Gold u tržnom centru Galerija u Beogradu. Kad je Ted Bejker u pitanju, ovaj britanski brend je prisutan u Srbiji, kao i Furla, italijanski brend luksuznih torbi i aksesoara. MiaMaya prodaje i komade francuskog brenda Zadig&Voltaire.
XYZ Fashion Store, koji se nalazi u većim tržnim centrima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, ponekad u ponudi ima robu s originalnom etiketom Diesel, Armani, Hugo Boss, DSquared2, a brend Desigual svoju radnju preselio je u TC Galerija. I to je manje-više to, bar kad je redovna kupovina s rafova u pitanju.
Pa kako onda možemo da kupimo neki od ovih brendova?
Preko interneta, ako znate svoj broj, i to vam može biti i najisplativija opcija. Ako brend nije dostupan u Srbiji, možete komade naručiti sa proverenih sajtova koji dostavljaju kod nas.
Među njima su Farfetch.com, Net-a-Porter.com, Mytheresa.com, MatchesFashion.com, Luisaviaroma.com – italijanski butik sa brendovima kao što su Fendi, Balenciaga, Maison Margiela itd.
Ovi sajtovi često imaju popuste i niže cene čak i od onih u beogradskim buticima, toliko niže da se čak isplati i plaćanje carine i PDV-a. Dakle, ako imate para na kartici, samo napred.
Roleks može, Patek još uvek ne
Simbol moći, novca i luksuza, pogotovo za muškarce, uvek su bili dobri i skupi satovi. Što se Roleksa tiče, stvar je jasna i laka ako imate para: Petite Genève Petrović je ovlašćeni prodavac Rolex satova u Beogradu. Njihova ponuda obuhvata najnovije modele ovog prestižnog brenda. Ipak, ako želite da vreme pratite preko Patek Philippe sata, prema informacijama s njihovog sajta, trenutno ne postoji ovlašćeni prodavac ovog brenda u Srbiji. Bomar Watches prodaje TAG Heuer, Breitling, Longines, Tudor.
Istine radi, mana ove kupovine je nemogućnost isprobavanja robe, pa je možda bolje iskoristiti neki od šoping vikenda. Mnogi Srbi kupuju luksuzne komade tokom putovanja u gradove poput Beča, Milana, Pariza, Londona – gde postoje zvanične radnje svih high-end brendova.
Oni koji imaju još dublji džep skoknu do Dubaija, gde su cene osetno niže zbog poreskih olakšica, a ako hoćete da malko uštedite, neke od ovih brend radnji imate i u Budimpešti (ali ne i Luj Viton torbe, najbliže su vam u Pragu).
Kad su satovi u pitanju, najbolje cene su u Švajcarskoj, UAE i Singapuru. Pa izvol’te u salonu! Naravno da oni na vrhu ekonomske piramide ne krstare po autletima niti idu u bus-ture. Njima su namenjeni lični asistenti i kupovina preko posrednika.
Personal shoppers (lični asistenti) jesu osobe koje kupuju robu u inostranstvu i šalju je u Srbiju. Oni mogu da budu nezavisni, poput high-end Milke švercerke, ili da ih neko plati da rade ekskluzivno za njih.
Postoje i drugi posrednici, malo nižeg ranga, u vidu autleta i butika koji donose robu iz Italije, Francuske i UAE na zahtev kupaca, a kanali komunikacije su društvene mreže, najčešće Instagram.
Ipak, pošto je to praktično švercerska roba, povrata robe i para nema, kao ni garantnog roka. S druge strane, nema ni provere originalnosti, te treba da pazite da vam ne uvale kinesku ili tursku robu s prišivenom „originalnom” markom.
I, da. Oni duksevi s ogromnim natpisima koji vrište „imam para da kupim original” odavno više nisu u modi. Samo diskretna elegancija i miris skupog.