SRBIJA U RANGU SA SVETSKIM DRŽAVAMA, RAME UZ RAME SA ESTONIJOM I SINGAPUROM eBolovanje pruža brojne prednosti lekarima i pacijentima, a evo u kojem slučaju ne mora da se ide na lekarsku komisiju!
eBolovanje u Srbiji predstavlja veliki korak ka digitalizaciji zdravstvenog i administrativnog sistema, dizajniran da bude transparentan, efikasan i lak za upotrebu svim stranama u procesu
„Fali vam jedan papir“ odlazi u prošlost u našoj zemlji, kada je u pitanju zdravstveni sistem, a pilot projekat u nekoliko domova zdravlja daje rezultate.
Elektronsko bolovanje (eBolovanje) u Srbiji je sistem koji omogućava digitalno prijavljivanje i obradu bolovanja, sa ciljem da se pojednostavi i ubrza procedura za zaposlene, poslodavce, zdravstvene ustanove i Fond za zdravstveno osiguranje (RFZO).
Šta je eBolovanje?
Novi način prijavljivanja bolovanja omogućavaće lekarima da elektronski prijave otvaranje, produžetak ili zatvaranje bolovanja, automatsko slanje podataka poslodavcu i RFZO-u, kao i uvid poslodavca u stanje bolovanja zaposlenih preko portala.
U sistemu učestvuju izabrani lekari koji unose i obrađuju eBolovanje, poslodavci koji dobijaju elektronsko obaveštenje i mogu preko portala proveriti status bolovanja, Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) koji centralizuje i prati podatke, kao i pacijenti, odnosno zaposleni, koji više ne moraju da nose papirna uverenja.
RFZO će takođe imati uvid ko su to lekari koji prečesto pišu bolovanje i za koje pacijente.
Kako funkcioniše eBolovanje?
Lekari će imati obavezu da unose podatke u centralni digitalni sistem, a podatak odmah ide u sistem RFZO-a i postaje dostupan poslodavcu. Pacijent ne dobija više papirni obrazac – sve je digitalno.
U slučaju produženja bolovanja, zaposleni će morati da idu na kontrolni pregled, ali tu nastupa još jedna olakšavajuća okolnost- pacijenti će izbeći odlazak na lekarsku komisiju ako je dokumentacija kompletirana!
Prednost eBolovanja- brža obrada i smanjenje zloupotreba
Novi sistem imaće više prednosti. Među njima je i brža i efikasnija obrada bolovanja, kao i smanjena mogućnost zloupotreba, o čemu je danas na sastanku i prezentaciji eBolovanja govorila potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović.
Ona je istakla da je u određenim delovima Srbije prisutan veći broj bolovanja zaposlenih u letnjim mesecima, jer se uzima zbog drugih poslova.
-Problem je što smo s jedne strane, zahvaljujući politici Aleksandra Vučića, stekli investicioni rejting. S druge strane imamo problem radne strane, imamo deficitne kategorije i neki uzimaju bolovanja od mesec dana. To se oslikava na redovan broj radnika. Molba i apel ministra Lončara i svih nas jeste da to pratimo sa dužnom pažnjom. Ovde su i predsednici opština, a mi ćemo u saradnji sa njima i kompanijama doći do spiskova koja su to lica koja zloupotrebljavaju taj položaj. Naravno, tu ima i izuzetaka koji su s pravom na bolovanju- navela je Mesarović.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar dodao je da direktori kompanija moraju da vode evidenciju o bolovanju svojih radnika.
-Ako postoji sumnja da je neko uzeo bolovanje bez razloga, važno je da se radnik prvo proveri na svojoj kućnoj adresi, a zatim i u zdravstvenoj ustanovi. Ako se ne nalazi ni na jednom mestu, pali se lampica da je bolovanje možda uzeto bez razloga- reči su ministra zdravlja.
Briga o građanima na prvom mestu
Početak implementacije eBolovanja planiran je za kraj godine, a na njemu aktivno rade Kancelarija za IT I eUpravu zajedno sa Ministarstvom zdravlja i Ministarstvom privrede.
Takođe, nakon što su se lekari i pacijenti uverili da elekronsko izdavanje recepta ima velike prednosti i smanjuje gužve u primarnim centrima lečenja građana, postoji ideja i da se elektronski kartoni umreže, tj. da lekari iz jedne ustanove mogu da vide karton pacijenta koji se leči u drugoj ustanovi. To je još jedan od dokaza da Ministarstvo zdravlja ide u pravom pravcu i da je briga o građanima na prvom mestu!
Rame uz rame sa drugim državama
Mnoge zemlje širom sveta uspostavile su nacionalne ili regionalne sisteme za vođenje elektronskih zdravstvenih kartona i bolovanja, poput Estonije, Nemačke, Čilea, Velike Britanije, Kanade, Singapura, Švajcarske i drugih.