СРБИЈА У РАНГУ СА СВЕТСКИМ ДРЖАВАМА, РАМЕ УЗ РАМЕ СА ЕСТОНИЈОМ И СИНГАПУРОМ еБоловање пружа бројне предности лекарима и пацијентима, а ево у којем случају не мора да се иде на лекарску комисију!
еБоловање у Србији представља велики корак ка дигитализацији здравственог и административног система, дизајниран да буде транспарентан, ефикасан и лак за употребу свим странама у процесу
„Фали вам један папир“ одлази у прошлост у нашој земљи, када је у питању здравствени систем, а пилот пројекат у неколико домова здравља даје резултате.
Електронско боловање (еБоловање) у Србији је систем који омогућава дигитално пријављивање и обраду боловања, са циљем да се поједностави и убрза процедура за запослене, послодавце, здравствене установе и Фонд за здравствено осигурање (РФЗО).
Шта је еБоловање?
Нови начин пријављивања боловања омогућаваће лекарима да електронски пријаве отварање, продужетак или затварање боловања, аутоматско слање података послодавцу и РФЗО-у, као и увид послодавца у стање боловања запослених преко портала.
У систему учествују изабрани лекари који уносе и обрађују еБоловање, послодавци који добијају електронско обавештење и могу преко портала проверити статус боловања, Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО) који централизује и прати податке, као и пацијенти, односно запослени, који више не морају да носе папирна уверења.
РФЗО ће такође имати увид ко су то лекари који пречесто пишу боловање и за које пацијенте.
Како функционише еБоловање?
Лекари ће имати обавезу да уносе податке у централни дигитални систем, а податак одмах иде у систем РФЗО-а и постаје доступан послодавцу. Пацијент не добија више папирни образац – све је дигитално.
У случају продужења боловања, запослени ће морати да иду на контролни преглед, али ту наступа још једна олакшавајућа околност- пацијенти ће избећи одлазак на лекарску комисију ако је документација комплетирана!
Предност еБоловања- бржа обрада и смањење злоупотреба
Нови систем имаће више предности. Међу њима је и бржа и ефикаснија обрада боловања, као и смањена могућност злоупотреба, о чему је данас на састанку и презентацији еБоловања говорила потпредседница Владе и министарка привреде Адријана Месаровић.
Она је истакла да је у одређеним деловима Србије присутан већи број боловања запослених у летњим месецима, јер се узима због других послова.
-Проблем је што смо с једне стране, захваљујући политици Александра Вучића, стекли инвестициони рејтинг. С друге стране имамо проблем радне стране, имамо дефицитне категорије и неки узимају боловања од месец дана. То се осликава на редован број радника. Молба и апел министра Лончара и свих нас јесте да то пратимо са дужном пажњом. Овде су и председници општина, а ми ћемо у сарадњи са њима и компанијама доћи до спискова која су то лица која злоупотребљавају тај положај. Наравно, ту има и изузетака који су с правом на боловању- навела је Месаровић.
Министар здравља Златибор Лончар додао је да директори компанија морају да воде евиденцију о боловању својих радника.
-Ако постоји сумња да је неко узео боловање без разлога, важно је да се радник прво провери на својој кућној адреси, а затим и у здравственој установи. Ако се не налази ни на једном месту, пали се лампица да је боловање можда узето без разлога- речи су министра здравља.
Брига о грађанима на првом месту
Почетак имплементације еБоловања планиран је за крај године, а на њему активно раде Канцеларија за ИТ И еУправу заједно са Министарством здравља и Министарством привреде.
Такође, након што су се лекари и пацијенти уверили да елекронско издавање рецепта има велике предности и смањује гужве у примарним центрима лечења грађана, постоји идеја и да се електронски картони умреже, тј. да лекари из једне установе могу да виде картон пацијента који се лечи у другој установи. То је још један од доказа да Министарство здравља иде у правом правцу и да је брига о грађанима на првом месту!
Раме уз раме са другим државама
Многе земље широм света успоставиле су националне или регионалне системе за вођење електронских здравствених картона и боловања, попут Естоније, Немачке, Чилеа, Велике Британије, Канаде, Сингапура, Швајцарске и других.