ČISTAČICE TRAŽENIJE OD PROGRAMERA Ovo su najtraženija zanimanja u Srbiji
Pored čistača prostora i programera, na listi pet najtraženijih bili su i tradicionalno traženi magacioneri sa 492 ponuđena radna mesta, zatim radnici obezbeđenja sa 468 i zidari sa 345.
Potražnja za kućnim pomoćnicama, naročito čistačicama, u Srbiji beleži stalan rast. Prema majskim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), poslodavci su tražili 14.390 radnika, a najtraženiji su bili čistači prostorija, odnosno hotela, kancelarija, toaleta, za koje je oglašeno 556 slobodnih radnih mesta. Time su programeri kao jedno od najtraženijih zanimanja u Srbiji spali na drugo mesto po potrebama poslodavca, pošto su preko biroa rada oni tražili 555 radnika ove struke.
Doći do pouzdane čistačice postalo je gotovo jednako teško kao što je teško pronaći dobrog majstora. Satnica za čišćenje dostiže i cifru od 1.400 dinara, dok se na slobodan termin čeka i po nekoliko nedelja, pa čak i meseci.
Da je pomama za profesijom za koju važe i priče o malim platama i lošim uslovima rada, potvrđuju i u „Infostudu”. Prisutnost velikog broja agencija koje pružaju usluge čišćenja prostora u Srbiji pokazuju da je potražnja za čistačima poslovnih i privatnih prostora u rangu potrage za iskusnim informatičarima. Miloš Turinski, pi-ar „Infostuda”, priznao je da je to jedan od najtraženijih poslova na tržištu rada, ali naglašava da se suočavamo sa ozbiljnim deficitom radnica koje bi ga obavljale.
Na internetu su se pojavile i brojne grupe i forumi gde se traže ili preporučuju čistačice, ali se korisnici slažu, najbolji način da se nađe pouzdana pomoć u kući je i dalje lična preporuka.
Cene variraju u zavisnosti od lokacije, obima posla i tipa angažmana. Privatne radnice koje dolaze na sat najčešće naplaćuju između 600 i 1.000 dinara po satu, ali u luksuznijim delovima gradova cena raste i do 1.400. Neki angažmani podrazumevaju i dolazak vikendom ili generalno čišćenje, što dodatno povećava cenu.
„Uspela sam da nađem ženu koja će mi pomoći da očistim stan, jer sam bolesna i potrebna mi je pomoć, i to preko preporuke, ali mi je ona pored dnevnice tražila i da joj platim gorivo za prevoz do mene, jer ona živi u Sremčici, a ja na Voždovcu. Zaista sam se iznenadila da to sve toliko košta, ali sam pristala, jer na pomoć u kući čekam oko mesec dana“, kaže Voždovčanka Jelena.
Zanimljivo je da čistačice koje rade preko agencija ponekad dobijaju i do 2.000 dinara po satu, ali taj prihod često ide i agenciji. S druge strane, čistačice zaposlene u javnim ustanovama primaju minimalne plate, od oko 55.000 dinara mesečno.
U Evropskoj uniji raste udeo IKT stručnjaka
U Evropskoj uniji je prošle godine više od 10 miliona ljudi bilo zaposleno na pozicijama specijalista za informacione i komunikacione tehnologije (IKT), što čini pet odsto od ukupnog broja svih zaposlenih, objavio je Evrostat. Udeo IKT eksperata u ukupnom broju zaposlenih raste već godinama, u odnosu na 2023. povećan je za 0,2 procentna poena, dok je u poređenju sa 2014. porastao za čak 1,6 odsto, dodaje se u izveštaju, a prenosi Tanjug. Najveći udeo stručnjaka u ovoj oblasti u ukupnom broju radnika beleže Švedska 8,6 odsto, Luksemburg osam odsto i Finska 7,8 odsto. Nasuprot tome, najmanji udeo zabeležen je u Grčkoj 2,5 odsto, Rumuniji 2,8 odsto i Italiji četiri odsto, dodaje se u izveštaju. Među IKT stručnjacima u Evropskoj uniji je u 2024. registrovano 19,5 odsto žena. Najniži udeo žena u ovoj profesiji zabeležen je u Češkoj 13 odsto, na Malti 14,7 odsto i u Mađarskoj 15,2 odsto. Najviše žena u IKT sektoru prisutno je u Estoniji 27,6 odsto, Rumuniji 27,3 odsto i Bugarskoj 27 odsto, navodi se na veb-stranici Evrostata.
Potrebni i magacioneri, građevinci, prodavci
Pored čistača prostora i programera, na listi pet najtraženijih bili su i tradicionalno traženi magacioneri sa 492 ponuđena radna mesta, zatim radnici obezbeđenja sa 468 i zidari sa 345. Slede građevinski radnici, i to tesari, za koje je u maju raspisano 349 oglasa za posao, manuelni radnici za visokogradnju – 303, armirači – 246. Traženi su i prodavci, pomoćni radnici u kuhinji, manuelni radnici u niskogradnji, prehrambenoj industriji…