OVO JE UPOZORAVAJUĆI SIMPTOM DEMENCIJE Pojavljuje se noću, primetite ga na vreme!
Simptomi koji utiču na vaš san mogu ukazivati na kognitivni pad i to mnogo pre nego što se pojave klasični, prepoznatljivi znaci upozorenja.
Stručnjaci upozoravaju da se neki od prvih simptoma demencije mogu pojaviti – usred noći.
Demencija je sindrom, odnosno skup simptoma, koji je povezan sa stalnim propadanjem moždanih funkcija. Iako je najčešća kod osoba starijih od 65 godina, simptomi kao što su gubitak pamćenja često se pogrešno pripisuju normalnom starenju.
Promene u mozgu remete san
Društvo za Alchajmerovu bolest ističe da osobe sa demencijom često imaju probleme sa spavanjem.
„Osoba sa demencijom prolazi kroz fizičke promene u mozgu zbog bolesti. Te promene utiču na količinu i kvalitet sna. Može imati teškoće sa uspavljivanjem, često se buditi noću ili više spavati tokom dana. Ujutru se možda neće osećati odmornom“, objašnjavaju iz udruženja.
Kako vreme prolazi, hronični problemi sa spavanjem mogu dodatno pogoršati simptome demencije.
Sa godinama je teže spavati kao nekad
Spavanje postaje sve veći izazov nakon 55. godine života, jer delovi mozga zaduženi za regulaciju sna više ne funkcionišu kao ranije. Zato starije osobe često ranije odlaze na spavanje, ali imaju poteškoća da neprekidno spavaju tokom noći.
Ako primetite da vam je sve teže da zaspite, često se budite, spavate kraće ili se lako budite na najmanju buku – svakako bi trebalo da se obratite lekaru. Ovakve promene mogu ukazivati na demenciju ili neki drugi zdravstveni problem.
Danas pospan, sutra u riziku
Jedna studija objavljena u uglednom časopisu Neurology pokazala je da vaše navike spavanja mogu predvideti rizik od razvoja demencije. Istraživači su otkrili da ljudi koji tokom dana osećaju veliku pospanost i često dremnu – imaju duplo veći rizik da razviju demenciju.
Nakon pet godina praćenja, utvrđeno je da su neki od učesnika razvili blage kognitivne poremećaje, a neki i demenciju. Kod žena u osamdesetim godinama, 22,4 odsto razvilo je blage kognitivne smetnje, a 12,7 odsto demenciju. Žene koje su u kontinuitetu bile pospane tokom dana imale su duplo veći rizik od razvoja demencije u odnosu na one sa stabilnim navikama spavanja.
„Žene koje su imale povećanu pospanost u periodu od pet godina udvostručile su rizik od demencije. Promene u obrascu spavanja i budnosti mogu biti rani marker ili čak faktor rizika za demenciju kod najstarijih žena“, navode autori studije.
Ni premalo ni previše sna nije dobro
Studija objavljena 2016. u časopisu Alzheimer’s and Dementia otkrila je da i prekratak i predugačak san povećavaju rizik od kognitivnog pada i demencije.
Još jedno istraživanje, objavljeno 2021. u časopisu Nature Communications, pokazalo je da kraće trajanje sna u srednjem dobu nosi veći rizik od demencije kasnije u životu.