Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

"KAD RONILAC ZARONI, SVI DRŽE DAH" Svake godine u Srbiji se udavi do 45 ljudi

19.07.2025. 10:20 10:32
Piše:
Izvor:
Telegraf/Dnevnik
ronilac
Foto: pixabay.com

Svake godine u Srbiji se utopi između 35 i 45 ljudi. Tragedije nisu izostale ni ovog leta i to najčešće na mestima koja nisu predviđena ili uređena za kupanje. Nadležni apeluju na oprez, i da decu držimo pod nadzorom. Ako ipak do tragedije dođe, u potragu kreću ronioci žandarmerije.

Na temperaturi Save od dvadesetak stepeni, uz vidljivost 10-15 centimetara, pri površini vode, potraga za telom svodi se na iskustvo, obuku, dobru pripremu. Od početka godine u ronilačkoj jedinici takvih zadataka bilo je čak 12, a tragali su i u jezerima, barama, pa i rekama gde se po pravilu ne oslanjaju samo na vid.

Žandarm-ronilac Marko Vučković navodi da se sve radi na osećaj i dodir uz komunikaciju sa starešinom.

"Kad ronilac zaroni..."

"Jezera su bistrija, ali su dosta dublja, a što je dublje gubimo vidljivost. Sve možemo uz pomoć dodira i lampe. Fizički je dosta komplikovano, jer ronimo pod svim uslovima bez obzira da li smo raspoloženi ili ne", rekao je Vučković.

Kada ronilac zaroni, ceo tim je fokusiran i na njegovu bezbednost. Sam tok reke, prepreke kao i predmeti koje voda nosi, predstavljaju dodatnu opasnost za ronioce, pa je poverenje u kolege s kojima se dogovaraju komunikacionim užetom, takozvanim užetom života, apsolutno.

reka
Foto: pixabay.com

Uže života koriste i za unapred dogovorene signale.

Kapetan policije Filip Dimitrijević objašnjava komunikaciju užetom.

"Ako želim da proverim da li je naš ronilac dobro daću dva trzaja, on treba da mi da signal da je primio, kad mi vrati dva trzaja ja znam da je on dobro i da može da nastavi dalje", rekao je Dimitrijević.

Zadatak ove jedinice nije samo potraga za utopljenicima. Vode računa o bezbednosti skupova sportskih događaja na vodi ili pod vodom, kao što je, na primer, Svetsko prvenstvo u veslanju, različite regate ili pomoć kolegama iz drugih jedinica.

Sefovi, oružje, dokazni predmeti – šta sve ronioci pronalaze

Marko Mladenović, zamenik komandanta Ronilačke jedinice, naveo je nekoliko situacija u kojima reaguju.

"Kada smo radili tri prvenstva u ronjenju na dah, dešavalo se da ostanu da dnu bazena, oni to zovu blek out. Mi smo zaranjali i izvlačili ih na površinu. Pored obezbeđenja visokih zvanica na vodi i pružanja asistencija prilikom hapšenja, radimo i potragu za predmetima zločina koji su odbačeni, poput oružja, odbačenih sefova koji mogu kasnije poslužiti kao dokazni predmet u postupcima", rekao je Mladenović.

Naredni zadatak koji ih čeka je sigurnost učesnika spusta Drinom planiranog za 19. jul.

Drinska regata u Bajinoj Bašti je najstarija manifestacija na reci Drini, a veliki spust od Perućca do Rogačice tradicionalno okuplja na hiljade splavara, među kojima ima i neplivača i onih koji ne vode računa o sopstvenoj bezbednosti.

Izvor:
Telegraf/Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar