Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TOKSIČNE CUCLE, OPASNI MATERIJALI, LAŽNE NAOČARE Temu i Šejn pod lupom Evropske unije NAJAVLJUJU JAKU KONTROLU

21.07.2025. 21:20 21:36
Piše:
Izvor:
Klix.ba
temu
Foto: Screenshot / Youtube / Temu

Komesar za pravosuđe Evropske unije izjavio je da je šokiran toksičnošću i opasnostima koje predstavljaju neki proizvodi koji se prodaju preko popularnih kineskih platformi Shein i Temu, u trenutku kada EU pojačava mere protiv ovih trgovinskih giganata.

S obzirom na to da u EU svakodnevno stiže 12 miliona pošiljaka male vrednosti od internet-prodavaca izvan bloka, Majkl Mekgrat obećao je odlučnu borbu protiv prodaje proizvoda koji očigledno krše zakone.

Trenutno se čekaju rezultati sveevropske operacije „tajne kupovine“, kojom se dodatno testiraju već prikupljeni dokazi da kineski prodavci zaobilaze propise EU.

Među najozbiljnijim primerima koje je Mekgrat naveo nalaze se bebine cucle sa perlama koje se lako odvajaju, što predstavlja opasnost od gušenja, jer nemaju regulacione otvore koji bi omogućili protok vazduha u slučaju da ih beba proguta.

U izveštaju Evropskog parlamenta objavljenom ovog meseca pominju se i dečije kabanice sa toksičnim hemikalijama, sunčane naočare bez UV filtera i dečije kratke pantalone sa vezicama dužim od dozvoljenog, koje mogu dovesti do pada.

Otkriveni su i kozmetički proizvodi koji sadrže butylphenyl methylpropional, poznat i kao Lillal – hemikaliju koju je EU klasifikovala kao „veoma zabrinjavajuću“ i zabranila još 2022. godine zbog sumnje da šteti plodnosti i razvoju fetusa. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva prošle godine pozvala je potrošače da odmah bace proizvode koji sadrže ovu supstancu.

„Šokiran sam i smatram da imamo dužnost da zaštitimo evropske potrošače“, rekao je Mekgrat za Gardijan.

Nacionalna tela za zaštitu potrošača putem sistema Safety Gate brzo šalju upozorenja širom EU o nebezbednim nepremanjskim proizvodima, a ovaj sistem otvoren je i za pritužbe građana.

Prošle godine Safety Gate je zabeležio rekordnih 4.137 upozorenja, od čega se više od trećine odnosilo na kozmetiku, zatim na igračke, električne uređaje, auto-opremu i hemijske proizvode.

Dok se grupe za zaštitu potrošača fokusiraju na bezbednost, Mekgrat izražava i zabrinutost zbog toga što ove platforme, koje poslednje dve godine beleže eksplozivan rast, nanose štetu lokalnim biznisima nepoštenom konkurencijom.

„Rast je izuzetan i stavlja ogroman pritisak na sisteme država članica“, naveo je on.

„Odlučan sam u nameri da pojačamo sprovođenje zakona o bezbednosti proizvoda i pravila o zaštiti potrošača. Ne radi se samo o zaštiti potrošača – ovde je reč i o ozbiljnom narušavanju ravnopravnosti za evropske firme, jer se od njih očekuje da se takmiče s prodavcima koji ne poštuju naša pravila.“

„Evropske kompanije imaju značajne troškove kako bi ispunile propise, i ne bi trebalo da se natiču sa onima koji ih zaobilaze.“

Prema podacima EU, svakog dana u Uniju ulazi 12 miliona pošiljaka male vrednosti, što je ukupno 4,6 milijardi pošiljaka ispod 150 evra u 2024. godini – dvostruko više nego 2023, i trostruko više nego 2022. godine.

Jedna od mera koju EU razmatra jeste ukidanje carinskog praga od 150 evra i uvođenje naknade za obradu pošiljaka, što bi moglo obeshrabriti kupovine male vrednosti i pomoći u pokrivanju troškova dodatnih carinskih inspekcija.

Ova mera bi pratila primer Sjedinjenih Američkih Država, gde je Donald Tramp potpisao izvršnu naredbu o ukidanju carinskog praga od 800 dolara u borbi protiv kineskih prodavaca. Kupci u SAD od 1. juna moraju plaćati dodatni porez od 30% ili minimum 50 dolara po artiklu.

Razmatra se i osnivanje jedinstvene carinske uprave na nivou EU, kako bi se sistemski rešio ovaj problem.

Mekgrat je dodao da „ostaje da se vidi“ da li će ova tema biti otvorena na samitu EU–Kina u Pekingu 25. jula, ali da on lično planira da iznese to pitanje direktno.

„Sigurno ćemo voditi direktan dijalog s kineskim vlastima i planiramo da posetimo Kinu kasnije ove godine“, naveo je.

Shein je saopštio da ove godine ulaže 15 miliona dolara u mere usklađenosti i bezbednosti, uključujući 2,5 miliona testova kvaliteta i sigurnosti proizvoda, kao i da ima partnerstva sa 15 laboratorija, uključujući centre u Ujedinjenom Kraljevstvu i Nemačkoj. Dodali su da su uklonili 500 dobavljača otkako je pokrenuta njihova prodajna platforma.

Klix.ba

Izvor:
Klix.ba
Piše:
Pošaljite komentar
UVODI SE TAKSA PO PAKETU! TEMU I ŠEIN NA UDARU EVROPSKE UNIJE U šoku su šta se sve prodaje
ТЕму

UVODI SE TAKSA PO PAKETU! TEMU I ŠEIN NA UDARU EVROPSKE UNIJE U šoku su šta se sve prodaje

20.07.2025. 16:40 16:46