ТОКСИЧНЕ ЦУЦЛЕ, ОПАСНИ МАТЕРИЈАЛИ, ЛАЖНЕ НАОЧАРЕ Тему и Шејн под лупом Европске уније НАЈАВЉУЈУ ЈАКУ КОНТРОЛУ
Комесар за правосуђе Европске уније изјавио је да је шокиран токсичношћу и опасностима које представљају неки производи који се продају преко популарних кинеских платформи Shein и Temu, у тренутку када ЕУ појачава мере против ових трговинских гиганата.
С обзиром на то да у ЕУ свакодневно стиже 12 милиона пошиљака мале вредности од интернет-продаваца изван блока, Мајкл Мекграт обећао је одлучну борбу против продаје производа који очигледно крше законе.
Тренутно се чекају резултати свеевропске операције „тајне куповине“, којом се додатно тестирају већ прикупљени докази да кинески продавци заобилазе прописе ЕУ.
Међу најозбиљнијим примерима које је Мекграт навео налазе се бебине цуцле са перлама које се лако одвајају, што представља опасност од гушења, јер немају регулационе отворе који би омогућили проток ваздуха у случају да их беба прогута.
У извештају Европског парламента објављеном овог месеца помињу се и дечије кабанице са токсичним хемикалијама, сунчане наочаре без УВ филтера и дечије кратке панталоне са везицама дужим од дозвољеног, које могу довести до пада.
Откривени су и козметички производи који садрже butylphenyl methylpropional, познат и као Lillal – хемикалију коју је ЕУ класификовала као „веома забрињавајућу“ и забранила још 2022. године због сумње да штети плодности и развоју фетуса. Влада Уједињеног Краљевства прошле године позвала је потрошаче да одмах баце производе који садрже ову супстанцу.
„Шокиран сам и сматрам да имамо дужност да заштитимо европске потрошаче“, рекао је Мекграт за Гардијан.
Национална тела за заштиту потрошача путем система Safety Gate брзо шаљу упозорења широм ЕУ о небезбедним непремањским производима, а овај систем отворен је и за притужбе грађана.
Прошле године Safety Gate је забележио рекордних 4.137 упозорења, од чега се више од трећине односило на козметику, затим на играчке, електричне уређаје, ауто-опрему и хемијске производе.
Док се групе за заштиту потрошача фокусирају на безбедност, Мекграт изражава и забринутост због тога што ове платформе, које последње две године бележе експлозиван раст, наносе штету локалним бизнисима непоштеном конкуренцијом.
„Раст је изузетан и ставља огроман притисак на системе држава чланица“, навео је он.
„Одлучан сам у намери да појачамо спровођење закона о безбедности производа и правила о заштити потрошача. Не ради се само о заштити потрошача – овде је реч и о озбиљном нарушавању равноправности за европске фирме, јер се од њих очекује да се такмиче с продавцима који не поштују наша правила.“
„Европске компаније имају значајне трошкове како би испуниле прописе, и не би требало да се натичу са онима који их заобилазе.“
Према подацима ЕУ, сваког дана у Унију улази 12 милиона пошиљака мале вредности, што је укупно 4,6 милијарди пошиљака испод 150 евра у 2024. години – двоструко више него 2023, и троструко више него 2022. године.
Једна од мера коју ЕУ разматра јесте укидање царинског прага од 150 евра и увођење накнаде за обраду пошиљака, што би могло обесхрабрити куповине мале вредности и помоћи у покривању трошкова додатних царинских инспекција.
Ова мера би пратила пример Сједињених Америчких Држава, где је Доналд Трамп потписао извршну наредбу о укидању царинског прага од 800 долара у борби против кинеских продаваца. Купци у САД од 1. јуна морају плаћати додатни порез од 30% или минимум 50 долара по артиклу.
Разматра се и оснивање јединствене царинске управе на нивоу ЕУ, како би се системски решио овај проблем.
Мекграт је додао да „остаје да се види“ да ли ће ова тема бити отворена на самиту ЕУ–Кина у Пекингу 25. јула, али да он лично планира да изнесе то питање директно.
„Сигурно ћемо водити директан дијалог с кинеским властима и планирамо да посетимо Кину касније ове године“, навео је.
Shein је саопштио да ове године улаже 15 милиона долара у мере усклађености и безбедности, укључујући 2,5 милиона тестова квалитета и сигурности производа, као и да има партнерства са 15 лабораторија, укључујући центре у Уједињеном Краљевству и Немачкој. Додали су да су уклонили 500 добављача откако је покренута њихова продајна платформа.
Klix.ba