ELIOT GREJ FIŠER O OSTINU I NOVOM SADU KAO TAČKAMA NA GLOBALNOJ MAPI MEDIJSKIH UMETNOSTI Uključenost lokalne zajednice je ključna
Kada je Novi Sad krajem 2023. godine postao član UNESKO Mreže kreativnih gradova u oblasti medijskih umetnosti, pridružio se izabranom društvu gradova u kojima se umetnost i tehnologija stapaju u inovativne, angažovane i savremene forme izraza.
Jedan od takvih gradova, sa bogatim iskustvom u oblasti medijskih umetnosti je i Ostin u američkoj saveznoj državi Teksas. U razgovoru sa direktorom organizacije ispred grada Ostin Eliotom Grej Fišerom saznajemo šta ova titula zapravo znači u praksi, kako utiče na razvoj zajednice i koji su saveti za Novi Sad.
Koji je bio ključni razlog zbog kog je vaš grad dobio titulu UNESCO Kreativnog grada?
- Ostin je dobio UNESKO titulu Kreativnog grada medijskih umetnosti zahvaljujući organski razvijenoj zajednici nezavisnih umetnika koji rade u oblasti medija, a koja se razvijala tokom više decenija – ojašnjava Eliot Grej Fišer. - Iako je dugo bio poznat kao „administrativni grad“, kao glavni grad Teksasa, karakteristike koje su se počele formirati 1960-ih dale su mu drugačiji identitet usled uticaja enklava kontrakulturnih umetnika i aktivista koji su zajedno gradili zajednicu u kulturno konzervativnijem regionu.
Na koji način je titula uticala na kulturni i ekonomski razvoj vaše zajednice?
- Titula UNESKO Kreativnog grada medijskih umetnosti pomogla je da se jasnije definiše kategorija medijskih umetnosti na lokalnom nivou. Redovne izložbe i međunarodne razmene koje sponzoriše grad pomogle su umetnicima koji su se ranije svrstavali u različite oblasti – muziku, film, vizuelne i izvođačke umetnosti bazirane na tehnologiji – da pronađu širi spektar priznatih umetničkih izraza i više prilika za eksperimentisanje, kroz identitet medijskih umetnika povezanih zajedničkim korišćenjem različitih tehnologija.
Koji konkretni projekti su proizašli iz članstva u UNESKO mreži kreativnih gradova?
- Nakon dobijanja titule, grad je počeo da sponzoriše redovne izložbe medijske umetnosti sa radovima lokalnih i međunarodnih umetnika iz UNESKO mreže. U poslednje vreme, projekat City to City, koji je osmislila i implementirala UNESKO podmreža medijskih umetnosti, uspešno je omogućio nastanak i prezentaciju kolaborativnih umetničkih dela umetnika iz više UNESKO gradova.
Kako uključujete lokalnu zajednicu u kreativne i kulturne procese?
- Komitet za medijske umetnosti UNESKO Ostina, koji čine zvaničnici grada i članovi umetničke zajednice – umetnici, organizatori i administratori – kolektivno upravlja titulom i svim aktivnostima. To uključuje događaje za uključivanje zajednice, javne pozive za izložbe i projekte, čije prijave ocenjuju lokalni stručnjaci. Lokalna zajednica je razlog zašto je Ostin i dobio ovu titulu, pa je glavni cilj komiteta da podrži ono što se već dešava na sceni i da stvori prilike za međunarodnu razmenu.
Koji bi bio vaš savet Novom Sadu, kao članu UNESKO mreže kreativnih gradova?
- UNESKO titula je velika čast, koja može da se iskoristi za povećanje vidljivosti i finansijsku podršku za razvoj medijskih umetnosti. Ali pre svega, ona je priznanje postojećih snaga medijskih umetnosti u istorijskom i savremenom životu grada. Savet Ostina Novom Sadu bio bi da nastavite da ulažete u resurse - ljudske, infrastrukturne i druge koji su vam doneli ovu prestižnu titulu. Uložite vreme i energiju u odnose koje vam mreža omogućava, jer je ta mreža, u svojoj suštini, zajednica ljudi iz gradova širom sveta koji su umetnost učinili važnim delom svog identiteta. Konačno, ozbiljno shvatite misiju UNESKO-a i dokumente poput Agende za održivi razvoj 2030 i MONDIACULT deklaracije – jer kultura zaista može podići kvalitet života svima, posebno onima koji su marginalizovani ili ugroženi.