EP podržao plan za izbeglice
BRISEL: Evropski parlament danas je većinom glasova podržao plan Evropske komisije o solidarnom raseljavanju izbeglica, koje zemlje članice oklevaju da prihvate.
Za rezoluciju o planu, kojim su predviđene obavezujuće kvote kako bi se podelio teret zbrinjavanja oko 120.000 izbeglica glasalo je 372 poslanika, dok je 124 bilo protiv.
Ova rezolucija nije obavezujuća.
Ministri unutrašnjih poslova zemalja članica nisu pre tri dana uspeli da se saglase o tom planu i ponovo će o njemu razgovarati iduće nedelje.
Evropska komisija je pohvalila ishod glasanja u Parlamentu i najavila da će nastaviti da se zalaže za zajedničko evropsko rešenje izbegličke krize.
Sobotka: EU potrebno pravo rešenje, a ne neproduktivna debata
PRAG: Češki premijer Bohuslav Sobotka izjavio je danas da je Evropskoj uniji potrebno pravo rešenje za izbegličku krizu, a ne neproduktivne debate o obaveznim kvotama za raspodelu izbeglica.
"Češka Republika je spremna da aktivno pomogne (u rešavanju krize), mi pomažemo i nastavićemo to radimo dobrovoljno", naveo je Sobotka u saopštenju, objavljenom nakon što je Nemačka saopštila da je proširila kontrolu granice i sa Češkom da bi zaustavila krijumčare ljudi i bolje se izborila sa prilivom izbeglica.
Sobotka je istakao da je neophodno da se "okonča neproduktivna debata o obaveznim kvotama za raspodelu izbeglica jer to nije pravo rešenje".
Prema njegovim rečima, neophodno je ispuniti mere koja bi dovele do pravog rešenja krize što je pre moguće, prenela je agencija Rojters.
Nemačka policija je počela da kontroliše granicu kasno sinoć na autoputu A17, koji povezuje Saksoniju, na istoku Nemačke, sa Češkom, rekao je portparol policije Kristijan Majnhold.
Majnhold je naveo da je od sinoć uhapšeno četvoro krijumčara.
(Tanjug)
EU Mađarskoj: Nasilje nije rešenje
Evropski komesar za unutrašnje poslove i migracije Dimitris Avramopulos izjavio je danas u Budimpešti da ograde i nasilje nisu rešenje za migrantsku krizu i pozvao mađarske vlasti da se pridruže zajedničkim evropskim naporima da se ona reši.
"Zidovi su privremeno rešenje", rekao je komesar novinarima nakon susreta sa članovima mađarske vlade i dodao da su oni samo preusmerili priliv izbeglica i doveli do tenzija.
"Ni nasilje nije rešenje", rekao je Komesar i ukazao da su većina migranata Sirijci, koje nikakve prepreke neće zaustaviti u bekstvu od nasilja i terora.
On je skrenuo pažnju mađarskim domaćinima da je njihova moralna dužnost da te ljude zaštite, i da ih na to obavezuju evropski i međunarodni zakoni i principi.
"Apelujem na vas da radite zajedno sa nama, Evropskom unijom, da pronađemo zajedničko i trajno rešenje", rekao je Avramopulos.
Han: Zapadni Balkan nije parking za migrante
BRISEL: Evropski komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han upozorio je danas članice Evropske unije da ne prebacuju odgovornost za prihvat izbeglica na zemlje Zapadnog Balkana, uljučujući i Srbiju, i da one ne smeju postati “parking za migrante”.
“Zemlje Zapadnog Balkana nisu izvor problema koje imamo sa migrantima, nego tranzitne enklave unutar EU”, kazao je Han na konferenciji za medije u Briselu i podsetio da migrant moraju da prođu kroz najmanje jednu članicu EU pre nego što dođu u region.
On je upozorio da je politička i socijalna situacija u tom regionu još krhka i da je obaveza EU da pomogne, a ne da dodatno opterećuje Srbiju, Makedoniju i druge zemlje na ""balkanskom putu"."Zapadni Balkan ne sme postati parking, odnosno ničija zemlja za odlaganje izbeglica”, kazao je on i dodao da su sada potrebne “hladne glave, a ne usijana retorika”.
On je na pitanje da li Mađarska, prema ugovoru o readmisiji koji Srbija ima sa EU, ima zakonsko pravo da vraća migrante kojima nije dato pravo na azil u Srbiju, Han je rekao da na to ne može da odgovori kao pravnik, nego kao političar.“Naša obaveza je da pomognemo, a ne da prebacujemo naše probleme na njih", podvukao je on.
Komesar je podsetio da je EU od 2007. godine do danas izdvojila 54 miliona evra pomoći Srbiji za rešavanje pitanja migracija i azila, što je cifra koja uključuje i planirane projekte.On je pozvao zemlje članice koje nisu izmirile obaveze prema EU fondovima da to što pre učine i da ulože dodatna sredstva, jer je reč o dosad nezabeleženoj akutnoj krizi.
"Ponekad mislim da nas (članice) doživljavaju kao bankomat. Naši fondovi su ograničeni i u njih mora da se ulaže, a ne samo da se vadi", rekao je Han i ponovio jučerašnje upozorenje da nesloga i manjak solidarnosti dovode do toga da se unutar EU dižu "nevidljive gvozdene zavese". To je, kazao je, neprihvatljivo.
"Držim u kancelariji komad gvozdene zavese, sa žicane ograde koja je do 1989. stajala između Austrije i Mađarske, da me podseća koliko je važno sačuvati slobodu kretanja u Evropi", rekao je i dodao da će se svim sredstvima boriti za opstanak Šengenskog sporazuma.
(Tanjug)