light rain
17°C
17.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1772
usd
100.8323
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЕП подржао план за избеглице

17.09.2015. 13:14 13:33
Пише:

БРИСЕЛ: Европски парламент данас је већином гласова подржао план Европске комисије о солидарном расељавању избеглица, које земље чланице оклевају да прихвате.

За резолуцију о плану, којим су предвиђене обавезујуће квоте како би се поделио терет збрињавања око 120.000 избеглица гласало је 372 посланика, док је 124 било против.

Ова резолуција није обавезујућа.

Министри унутрашњих послова земаља чланица нису пре три дана успели да се сагласе о том плану и поново ће о њему разговарати идуће недеље.

Европска комисија је похвалила исход гласања у Парламенту и најавила да ће наставити да се залаже за заједничко европско решење избегличке кризе.

Соботка: ЕУ потребно право решење, а не непродуктивна дебата

ПРАГ: Чешки премијер Бохуслав Соботка изјавио је данас да је Европској унији потребно право решење за избегличку кризу, а не непродуктивне дебате о обавезним квотама за расподелу избеглица.

"Чешка Република је спремна да активно помогне (у решавању кризе), ми помажемо и наставићемо то радимо добровољно", навео је Соботка у саопштењу, објављеном након што је Немачка саопштила да је проширила контролу границе и са Чешком да би зауставила кријумчаре људи и боље се изборила са приливом избеглица.

Соботка је истакао да је неопходно да се "оконча непродуктивна дебата о обавезним квотама за расподелу избеглица јер то није право решење".

Према његовим речима, неопходно је испунити мере која би довеле до правог решења кризе што је пре могуће, пренела је агенција Ројтерс.

Немачка полиција је почела да контролише границу касно синоћ на аутопуту А17, који повезује Саксонију, на истоку Немачке, са Чешком, рекао је портпарол полиције Кристијан Мајнхолд.

Мајнхолд је навео да је од синоћ ухапшено четворо кријумчара.

(Танјуг)

ЕУ Мађарској: Насиље није решење

Европски комесар за унутрашње послове и миграције Димитрис Аврамопулос изјавио је данас у Будимпешти да ограде и насиље нису решење за мигрантску кризу и позвао мађарске власти да се придруже заједничким европским напорима да се она реши.

"Зидови су привремено решење", рекао је комесар новинарима након сусрета са члановима мађарске владе и додао да су они само преусмерили прилив избеглица и довели до тензија.

"Ни насиље није решење", рекао је Комесар и указао да су већина миграната Сиријци, које никакве препреке неће зауставити у бекству од насиља и терора.

Он је скренуо пажњу мађарским домаћинима да је њихова морална дужност да те људе заштите, и да их на то обавезују европски и међународни закони и принципи.

"Апелујем на вас да радите заједно са нама, Европском унијом, да пронађемо заједничко и трајно решење", рекао је Аврамопулос.

 

 Хан: Западни Балкан није паркинг за мигранте

БРИСЕЛ: Европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан упозорио је данас чланице Европске уније да не пребацују одговорност за прихват избеглица на земље Западног Балкана, уључујући и Србију, и да оне не смеју постати “паркинг  за мигранте”.

“Земље Западног Балкана нису извор проблема које имамо са мигрантима,  него транзитне енклаве унутар ЕУ”, казао је Хан на конференцији за медије у Бриселу и подсетио да мигрант морају да прођу кроз најмање једну чланицу ЕУ пре него што дођу у регион.



Он је упозорио да је политичка и социјална ситуација у том региону још крхка и да је обавеза ЕУ да помогне, а не да додатно оптерећује Србију, Македонију и друге земље на ""балканском путу"."Западни Балкан не сме постати паркинг, односно ничија земља за одлагање избеглица”, казао је он и додао да су сада потребне “хладне главе, а не усијана реторика”.



Он је на питање да ли Мађарска, према уговору о реадмисији који Србија има са ЕУ, има законско право да враћа мигранте којима није дато право на азил у Србију, Хан је рекао да на то не може да одговори као правник, него као политичар.“Наша обавеза је да помогнемо, а не да пребацујемо наше проблеме на њих", подвукао је он.



Комесар је подсетио да је ЕУ од 2007. године до данас издвојила 54 милиона евра помоћи Србији за решавање питања миграција и азила, што је цифра која укључује и планиране пројекте.Он је позвао земље чланице које нису измириле обавезе према ЕУ фондовима да то што пре учине и да уложе додатна средства, јер је реч о досад незабележеној акутној кризи.



"Понекад мислим да нас (чланице) доживљавају као банкомат. Наши фондови су ограничени и у њих мора да се улаже, а не само да се вади", рекао је Хан и поновио јучерашње упозорење да неслога и мањак солидарности доводе до тога да се унутар ЕУ дижу "невидљиве гвоздене завесе". То је, казао је, неприхватљиво.



"Држим у канцеларији комад гвоздене завесе, са жицане ограде која је до 1989. стајала између Аустрије и Мађарске, да ме подсећа колико је важно сачувати слободу кретања у Европи", рекао је  и додао да ће се свим средствима борити за опстанак Шенгенског споразума.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар