Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ČAČAK GRADI KULTURU SEĆANJA Parkovi će se zvati po maloj Milici Rakić i Sonji Savić, a kulturni centar po Bori Đorđeviću

24.07.2025. 15:11 15:14
Piše:
Izvor:
RINA
чачак
Foto: RINA

Komisija za određivanje naziva ulica u Čačku konstituisana je danas, a odmah su donete i značajne odluke koje će, prema rečima Marka Parezanovića, načelnika Moravičkog upravnog okruga, obeležiti novo poglavlje u očuvanju kulturnog i istorijskog identiteta grada.

Kako dodaje, Komisija se ne bavi samo ulicama, već i javnim prostorima poput parkova i ustanova.

Danas smo odlučili da predložimo da Kulturni centar Čačak ponese ime po Bori Đorđeviću, jer svi znamo koliki je trag ostavio u srpskoj kulturi i koliko je voleo svoj rodni grad – izjavio je Parezanović za RINU.

Takođe, doneta je odluka da park kod železničke i autobuske stanice ponese ime proslavljene glumice Sonje Savić.

– Sonja je uvek s ponosom isticala da je Čačanka, i mislimo da je ovo dobar način da joj se simbolično zahvalimo za sve što je dala umetnosti rekao je načelnik.

Još jedna inicijativa, koja je potekla još pre 16 godina, konačno će biti realizovana – gradski park prekoputa Doma zdravlja dobiće ime po Milici Rakić, trogodišnjoj devojčici stradaloj tokom NATO bombardovanja.

– Milica Rakić je simbol stradanja srpske dece, a sećanje na nju i na sve nevine žrtve ne sme izbledeti. Ne želimo da deca u budućnosti odrastaju ne znajući ko je bila Milica i kroz šta je naš narod prolazio poručio je Parezanović.

U okviru daljih planova, najavio je i promene postojećih naziva ulica.

– U Čačku postoji 208 ulica koje i dalje nose brojeve. To želimo da promenimo. Posebno pozivamo građane iz Trbušana, Ljubića, Obreža, Parvenice i drugih delova grada da se uključe u ovaj proces. Svaki predlog nam je značajan istakao je on.

Načelnik je naglasio da će sve tehničke i administrativne promene biti minimalne, a cilj je da se istaknu zaslužne ličnosti iz istorije Srbije i samog Čačka koje još uvek nemaju ulicu u svom gradu.

– Ovo je proces koji oblikuje identitet i istoriju jednog grada. Važno je da se svi uključimo i ostavimo trag za buduće generacije zaključio je Parezanović.

Izvor:
RINA
Piše:
Pošaljite komentar
Imena ulica i trgova po sportskim asovima

Imena ulica i trgova po sportskim asovima

21.03.2022. 10:59 11:01
U Novom Sadu imena ulica po profesorima, slikarima, enolozima...

U Novom Sadu imena ulica po profesorima, slikarima, enolozima...

26.02.2018. 18:27 18:28