ČAK 9 OSOBA SE UTOPILO ZA MESEC DANA Spasioci otkrivaju najčešće greške kupača OVO NIKAKO NE TREBA RADITI
Samo tokom proteklog meseca u rekama i jezerima u Srbiji život je izgubilo devet osoba, uglavnom na nelegalnim kupalištima, gde nema spasilaca.
Apel da se kupači pridržavaju mera bezbednosti i izbegavaju takva kupališta uputio je MUP Srbije. Ali oprez je potreban i na uređenim kupalištima i bazenima. Pitali smo spasioce na niškom Čairu na šta treba obratiti pažnju.
Najbezbednije je kupanje na uređenim plažama gde postoje spasioci i na bazenima. Niš nema uređena kupališta, ali ima bazene.
Petar Petrović, upravnik bazena "Čair", govorio je kako se ponašati bezbedno i naveo da su službe koje na bazenu rade ozbiljne, te da kupači uglavnom poštuju pravila.
Među onima koji su svakodnevno na bazenu sa kupačima je i Stefan Đorđević iz spasilačke službe, koji na pitanje gde kupači najčešće greše odgovara: „Najčešće greše prilikom ulaska uvodu, ne nakvase se. Takođe greše, punog stomaka ulaze u bazen. Moraju da poštuju propise da ne skaču u bazen, mogu nekog da povrede, da ne rone. Takođe greše prilikom ulaska sa konzumacijom alkohola, to bih napomenuo da to ne čine.”
Govoreći o situacijama u kojima najčešće reaguju navodi: „Najčešće reagujemo - ulazak poluplivača u olimpijski bazen, roditelji sa decom koja ne znaju da plivaju.”
A ukoliko se izmestimo na neuređeno kupalište, na reku, i vidimo utopljenika kako možemo da pomognemo?
“Najpre dodati neki predmet, i gledati nikako ne ugroziti svoj život”, kaže spasilac Stefan Đorđević.
Dodajemo da pored spasilačke, na bazenima postoje i redarska služba i dežurni lekari, tako da sve to doprinosi bezbednosti kupača.