Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ZABRANA CIGARETA SA FILTEROM? Evo šta je zaista istina i šta kaže Evropska komisija posle napisa u medijima

15.10.2025. 16:29 16:35
Piše:
Izvor:
Tanjug
да
Foto: freepik, ilustracija

Evropska komisija ne planira da zabrani cigarete sa filterom, izjavio je danas portparol EK.

Nakon toga, predlog zakona obično mora da dobije podršku Evropskog parlamenta i država članica EU. 

Evropska komisija je jedina institucija koja može da predloži zakone u EU i pokrene zakonodavni proces, preneo je portal Štern. 

List "Bild" je objavio ranije da EU navodno predlaže zabranu cigareta sa filterom radi zaštite zdravlja i životne sredine.

U dokumentu su istaknuti zdravstveni rizici od cigareta

List je citirao nacrt dokumenta u kojem države članice EU žele da usaglase zajednički stav za konferenciju Svetske zdravstvene organizacije (WHO).

U nacrtu, koji je izradila radna grupa Saveta Evropske unije, navodi se da postoji velika zabrinutost zbog zagađenja zemljišta i vode koje nastaje usled duvana i nikotinskih proizvoda. 

Takođe je uzet u obzir i izveštaj WHO, u kojem se navodi da bi zabrana cigareta sa filterom mogla da zaštiti ljude i životnu sredinu. 

Pored toga, primećuje se da bi zabrana filtera učinila cigarete manje privlačnim. 

O ovom problemu će se razgovarati i na sastanku WHO u Ženevi u novembru.

Prema podacima WHO, u svetu ima 1,3 milijarde korisnika duvana, a procenjuje se da svake godine oko osam miliona ljudi umire zbog konzumiranja duvana.

Izvor:
Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar