OPEKOTINE U DETINJSTVU MOGU KOŠTATI ŽIVOTA KASNIJE Kako zaštititi decu od sunca
I pored sve veće svesti o štetnosti sunčevih zraka, roditelji često ponavljaju iste propuste kada je u pitanju zaštita kože njihove dece, upozorava dr Danica Tiodorović, dermatolog i predsednica Udruženja dermatovenorologa Srbije.
Ona ističe da neke greške, ako se ponavljaju tokom godina, mogu imati ozbiljne posledice, među kojima je i pojava melanoma kod tinejdžera i mlađe dece, što je do pre deset godina bilo izuzetno retko.
-Iz iskustva mogu da kažem da sada imamo slučajeve melanoma kod dece predpubertetskog uzrasta, ali i mladih ispod 28 godina. Zato stalno ukazujemo na važnost preventivnih pregleda i apelujemo na zabranu solarijuma. Pogrešno je misliti da nešto nije ozbiljno samo zato što je dete u pitanju. Svaka promena na mladežu mora biti proverena, i kod dece, naglašava dr Tiodorović.
Struktura dečije kože je osetljivija, pa su oštećenja zadobijena u ranom uzrastu mnogo ozbiljnija i mogu izazvati genetske promene i karcinome, uključujući melanom.
-Kod mladih je melanom najčešći i najagresivniji oblik raka kože. Zato je prevencija od presudne važnosti, kaže sagovornica.
Zaštita na suncu: Kapa ili kačket bolji od kreme
Lekari ne preporučuju direktno izlaganje suncu tokom prve godine života. Umesto toga, savetuje se boravak u hladu i nošenje zaštitne odeće, dok su kreme sa SPF 50 samo dodatna zaštita u kraćim periodima izlaganja.
-Kreme nisu dozvola za duže sunčanje, to je česta zabluda kod odraslih, a još opasnija kod dece. Šešir sa širokim obodom je jeftiniji i delotvorniji način zaštite od kreme, kaže dermatolog i dodaje da su istraživanja pokazala kako deca koja koriste fizičku zaštitu imaju manje mladeža na licu. A što je više mladeža, veći je i rizik za rak kože.
Pregorevanje više ne zavisi isključivo od doba dana. Sve zavisi od tipa kože i okruženja. Svetloputa deca mogu pregoreti znatno brže, a refleksija svetlosti od vode ili snega, kao i boravak na planini, dodatno povećavaju rizik.
-Imamo slučajeve pregorevanja već u martu, na planinskim izletima. Danas više ne važi pravilo ‘opasno je samo od 11 do 16 sati’. I ujutru u 10, pa i uveče oko 17:30 može doći do opekotina, posebno na moru i planini. Zbog toga je neprekidna zaštita kože ključna, poručuje dr Tiodorović.