ОПЕКОТИНЕ У ДЕТИЊСТВУ МОГУ КОШТАТИ ЖИВОТА КАСНИЈЕ Како заштитити децу од сунца
И поред све веће свести о штетности сунчевих зрака, родитељи често понављају исте пропусте када је у питању заштита коже њихове деце, упозорава др Даница Тиодоровић, дерматолог и председница Удружења дерматовеноролога Србије.
Она истиче да неке грешке, ако се понављају током година, могу имати озбиљне последице, међу којима је и појава меланома код тинејџера и млађе деце, што је до пре десет година било изузетно ретко.
-Из искуства могу да кажем да сада имамо случајеве меланома код деце предпубертетског узраста, али и младих испод 28 година. Зато стално указујемо на важност превентивних прегледа и апелујемо на забрану соларијума. Погрешно је мислити да нешто није озбиљно само зато што је дете у питању. Свака промена на младежу мора бити проверена, и код деце, наглашава др Тиодоровић.
Структура дечије коже је осетљивија, па су оштећења задобијена у раном узрасту много озбиљнија и могу изазвати генетске промене и карциноме, укључујући меланом.
-Код младих је меланом најчешћи и најагресивнији облик рака коже. Зато је превенција од пресудне важности, каже саговорница.
Заштита на сунцу: Капа или качкет бољи од креме
Лекари не препоручују директно излагање сунцу током прве године живота. Уместо тога, саветује се боравак у хладу и ношење заштитне одеће, док су креме са СПФ 50 само додатна заштита у краћим периодима излагања.
-Креме нису дозвола за дуже сунчање, то је честа заблуда код одраслих, а још опаснија код деце. Шешир са широким ободом је јефтинији и делотворнији начин заштите од креме, каже дерматолог и додаје да су истраживања показала како деца која користе физичку заштиту имају мање младежа на лицу. А што је више младежа, већи је и ризик за рак коже.
Прегоревање више не зависи искључиво од доба дана. Све зависи од типа коже и окружења. Светлопута деца могу прегорети знатно брже, а рефлексија светлости од воде или снега, као и боравак на планини, додатно повећавају ризик.
-Имамо случајеве прегоревања већ у марту, на планинским излетима. Данас више не важи правило ‘опасно је само од 11 до 16 сати’. И ујутру у 10, па и увече око 17:30 може доћи до опекотина, посебно на мору и планини. Због тога је непрекидна заштита коже кључна, поручује др Тиодоровић.