PODSTANARI OSTAVILI GAZDARICU U ŠOKU Čak sedam godina nisu plaćali račune
Pojedini stanodavci često se susreću sa bahatim stanarima koji naprave štetu u stanu, ali i dugove za račune.
Iako stručnjaci redovno upozoravaju da je slične probleme i neprijatnosti najbolje izbeći sklapanjem ugovora, mnogi i dalje beže od toga.
Nedavno se jedna žena požalila u Fejsbuk grupi „Pravna pitanja“ na sličan problem.
- Imala sam stanare devet godina. Ostavili su mi dug od 2.000 evra. Znala sam da duguju nešto novca za komunalije, ali kada sam videla da za vodu duguju 170.000 dinara zanemela sam. Sam dug je 61.000 dinara, ali treba platiti utuženja, javnog izvršitelja... Sedam godina nisu plaćali. Ja verovatno tu ne mogu ništa protiv njih - požalila se ona.
Mnogi korisnici su je osudili što je to dozvolila i što ih nije proveravala.
- Ako iznajmljujete stan nekome onda proveravate stanje svih računa, a ne da gledate u nebo kad će prvi u mesecu da se uzme kirija samo. Ukoliko imate ugovor sa podstanarima dobićete novac na sudu. Zašto sami sebi komplikujete živote na glupostima - navodi se u jednom od komentara.
Stručnjaci navode da se ugovorom mogu zaštiti i stanodavac i stanar, a pored toga ističu da vlasnik koji izdaje stan barem jednom mesečno treba da obilazi svoju nekretninu.
- Niko ne radi ono što treba da se radi. Moj savet je da stanodavac plaća račune, a da novac za to uzima od stanara, tu nema rizika, ili da stanar svakog meseca dokaže da je platio sve račune. Pored toga, stan treba obilaziti jednom mesečno. Obavezno je i da se sklopi ugovor, da se napravi zapisnik u kakvom je stanju izdat stan, da se uzme depozit kao garancija ako se nešto pokvari. Ipak, ni ugovor ništa ne obavezuje, ako je neko rešen u nameri da vas prevari, on će vas prevariti - rekla je nedavno za Kurir agentkinja za nekretnine Katarina Lazarević.