DRON VELIČINE KOMARCA?! Evo za šta Kinezi spremaju ovo ultra moderno oružje OZBILJNA KONKURENCIJA AMERIČKOM “MALIŠANU“
San svakog obaveštajnog servisa izgleda kao veliki komarac, ima dva mala krila nalik perju, usko telo i stoji na tri noge.
Međutim, nije to komarac, već mini-dron koji je razvio Kineski nacionalni univerzitet za odbrambene tehnologije (NUDT), piše Deutsche Welle.
Predviđen je za tajne vojne operacije i izviđačke misije, navodi najveći hongkonški dnevnik na engleskom jeziku,"South China Morning Post".
Zujajuću izviđačku letelicu prikazali su u reportaži nedavno emitovanoj na vojnom kanalu CCTV7 kineske državne televizije.
Istraživač NUDT-a Liang Hexiang, koji radi i na humanoidnim robotima, predstavio je skoro neprimetan dron: "U mojoj ruci je robot nalik komarcu. Minijaturni bionički roboti poput ovog posebno su pogodni za obaveštajne izviđačke misije i specijalne operacije na bojnom polju", rekao je Hexiang za CCTV7.
U prilogu CCTV-a prikazan je i prototip još jednog mini drona sa četiri krilca kojim se upravlja putem pametnog telefona.
🤖 Chinese engineers have developed a mosquito-sized bionic mini-robot drone for battlefield reconnaissance for the PLA.
- FRWL pic.twitter.com/incMNPXcga— Zlatti71 (@Zlatti_71) June 19, 2025
Trka za najmanje dronove
Izveštaj CCTV-a iznenađuje ne samo zbog očiglednog napretka kineske vojske u robotskoj tehnologiji, već i zbog činjenice da se ovakav špijunski dron veličine komarca javno prikazuje.
Godinama se vojni inženjeri širom sveta takmiče u proizvodnji što manjih i moćnijih dronova. Proizvodnja je zahtevna jer se razne komponente poput mikrofona, kamera, upravljačkog sistema, napajanja i drugih delova moraju smestiti u što manji prostor.
Istovremeno, dron mora biti tih, robustan, imati veliki domet i dug vek trajanja.
Razvoj ovakvih sićušnih dronova zahteva specijalizovano znanje iz različitih oblasti poput robotike, nauke o materijalima i senzorske tehnologije - ekspertizu koja je uglavnom dostupna vojnim institucijama.
Sličnosti sa američkim modelom
Kineski mini dron ima zapanjujuću sličnost sa "RoboBee" dronom, koji su istraživači sa Harvarda prvi put predstavili 2013. godine. Međutim, RoboBee je dug oko tri centimetra i razvijen je za poljoprivredu i ekološki nadzor, dok je kineska verzija znatno manja.
Neki autonomni modeli RoboBeea mogu plivati pod vodom, a zatim poleteti ili "sesti na površine koristeći statički elektricitet", kako se navodi na sajtu Harvard Wyss instituta.
Robusni nano dronovi za borbenu upotrebu
Ovi mini izviđački dronovi nisu dovoljno robusni za borbene misije. Dronovi u takvim akcijama moraju izdržati vetar i nepovoljne vremenske uslove, slike i podaci moraju biti precizni, baterija dugotrajna, a upravljanje jednostavno da vojnici mogu da ih koriste sa sigurne udaljenosti.
Zato je vojsci mnogo zanimljiviji "Crni stršljen" ("Black Hornet") veličine dlana, razvijen u Norveškoj i u upotrebi već nekoliko godina za sigurno izviđanje tokom borbenih misija.
Nemački Bundesver takođe je nabavio ovaj dron koji podseća na mini-helikopter za "optičko izviđanje sa niskim šumom na taktički bliskom području".
Prema Bundesveru, takvi dronovi "omogućavaju vojnicima da vrše trenutno, prikriveno izviđanje čak i bez posebne obuke".
"Crni stršljen" ima infracrvenu tehnologiju, vrlo je lagan i praktično nečujan. Sa vremenom leta do 25 minuta, ovaj džepni nano dron može u realnom vremenu da šalje video i fotografije visoke rezolucije, otkrivajući, na primer, i moguće (eksplozivne) zamke.
Američke vazdušne snage takođe rade na svojim verzijama mini-dronova, objavile su 2021. Međutim, američka vojska zasad ne otkriva koliko su njihovi modeli napredovali i da li su neki već u upotrebi.
(Kurir.rs)