ДРОН ВЕЛИЧИНЕ КОМАРЦА?! Ево за шта Кинези спремају ово ултра модерно оружје ОЗБИЉНА КОНКУРЕНЦИЈА АМЕРИЧКОМ “МАЛИШАНУ“
Сан сваког обавештајног сервиса изгледа као велики комарац, има два мала крила налик перју, уско тело и стоји на три ноге.
Међутим, није то комарац, већ мини-дрон који је развио Кинески национални универзитет за одбрамбене технологије (НУДТ), пише Deutsche Welle.
Предвиђен је за тајне војне операције и извиђачке мисије, наводи највећи хонгконшки дневник на engleskom jeziku,"South China Morning Post".
Зујајућу извиђачку летелицу приказали су у репортажи недавно емитованој на војном каналу CCTV7 кинеске државне телевизије.
Истраживач НУДТ-а Лианг Hexiang, који ради и на хуманоидним роботима, представио је скоро неприметан дрон: "У мојој руци је робот налик комарцу. Минијатурни бионички роботи попут овог посебно су погодни за обавештајне извиђачке мисије и специјалне операције на бојном пољу", рекао је Hexiang за CCTV7.
У прилогу CCTV-a приказан је и прототип још једног мини дрона са четири крилца којим се управља путем паметног телефона.
🤖 Chinese engineers have developed a mosquito-sized bionic mini-robot drone for battlefield reconnaissance for the PLA.
- FRWL pic.twitter.com/incMNPXcga— Zlatti71 (@Zlatti_71) June 19, 2025
Трка за најмање дронове
Извештај CCTV-a изненађује не само због очигледног напретка кинеске војске у роботској технологији, већ и због чињенице да се овакав шпијунски дрон величине комарца јавно приказује.
Годинама се војни инжењери широм света такмиче у производњи што мањих и моћнијих дронова. Производња је захтевна јер се разне компоненте попут микрофона, камера, управљачког система, напајања и других делова морају сместити у што мањи простор.
Истовремено, дрон мора бити тих, робустан, имати велики домет и дуг век трајања.
Развој оваквих сићушних дронова захтева специјализовано знање из различитих области попут роботике, науке о материјалима и сензорске технологије - експертизу која је углавном доступна војним институцијама.
Сличности са америчким моделом
Кинески мини дрон има запањујућу сличност са "RoboBee" дроном, који су истраживачи са Харварда први пут представили 2013. године. Међутим, РобоБее је дуг око три центиметра и развијен је за пољопривреду и еколошки надзор, док је кинеска верзија знатно мања.
Неки аутономни модели РобоБееа могу пливати под водом, а затим полетети или "сести на површине користећи статички електрицитет", како се наводи на сајту Harvard Wyss института.
Робусни нано дронови за борбену употребу
Ови мини извиђачки дронови нису довољно робусни за борбене мисије. Дронови у таквим акцијама морају издржати ветар и неповољне временске услове, слике и подаци морају бити прецизни, батерија дуготрајна, а управљање једноставно да војници могу да их користе са сигурне удаљености.
Зато је војсци много занимљивији "Црни стршљен" ("Black Hornet") величине длана, развијен у Норвешкој и у употреби већ неколико година за сигурно извиђање током борбених мисија.
Немачки Бундесвер такође је набавио овај дрон који подсећа на мини-хеликоптер за "оптичко извиђање са ниским шумом на тактички блиском подручју".
Према Бундесверу, такви дронови "омогућавају војницима да врше тренутно, прикривено извиђање чак и без посебне обуке".
"Црни стршљен" има инфрацрвену технологију, врло је лаган и практично нечујан. Са временом лета до 25 минута, овај џепни нано дрон може у реалном времену да шаље видео и фотографије високе резолуције, откривајући, на пример, и могуће (експлозивне) замке.
Америчке ваздушне снаге такође раде на својим верзијама мини-дронова, објавиле су 2021. Међутим, америчка војска засад не открива колико су њихови модели напредовали и да ли су неки већ у употреби.
(Kurir.rs)