ФАРМАЦЕУТИ У БОРБИ ПРОТИВ ДЕЗИНФОРМАЦИЈА КАДА ЈЕ РЕЧ О ИМУНИЗАЦИЈИ ДЕЦЕ И у апотекама савет о вакцинама – када, како и зашто

Вакцинација је једна од најзначајнијих метода превенције заразних болести, због чега се сматра једним од највећих достигнућа медицине свих времена.
1
Фото: Дневник/Pixabay.com

Упркос бројним доказима о ефикасности и безбедности, вакцинација је од самог почетка била праћена отпорима и сумњама. Оклевање и одбијање вакцинације у дечијем узрасту је поново у порасту, што је узроковано великим бројем опречних информација о безбедности и ефикасности вакцина, којима су изложени родитељи. Због тога је веома важно побољшати комуникацију између здравствених радника и родитеља, важан је и обухватнији приступ ради подизања нивоа поуздања у вакцине, при чему важна улога припада како научницима, лекарима, фармацеутима, тако и медијима и друштвеној заједници.

– У Фармацеутској комори Србије од 2019. године радимо на оснаживању фармацеута у пружању услуге саветовања о вакцинацији и до сада имамо више од 250 фармацеута саветника за вакцинацију, који могу да се нађу на сајту Фармацеутске коморе Србије у делу „Пронађи саветника“. Ове године смо едуковали фармацеуте о значају имунизације деце, придружујући се имунолозима, епидемиолозима и педијатрима у борби против дезинформација када је имунизација деце у питању. Саветници за вакцинацију у апотекама у Србији обавештавају и подсећају родитеље о значају праћења календара имунизације, који представља редослед давања вакцина у односу на узраст и водич за спровођење обавезне, законом прописане вакцинације – објашњава Јасна Анђелковић из Фармацеутске коморе Србије.

Фото: Дневник

По овом календару, бесеже вакцина, вакцина против туберкулозе, даје се на рођењу, односно при отпусту из породилишта, или у току првог месеца живота (уколико на рођењу нису били задовољени здравствени предуслови да дете прими вакцину). Она штити од милијарне (раширене) туберкулозе и туберкулозног менингитиса. Хеп Б вакцина даје се на рођењу, затим са навршених месец дана и са навршених шест месеци живота. Она штити дете од заразне жутице типа Б.

Фото: privatna arhiva

Комбинована петовалентна вакцина (ИПВ ДТаП Хиб) штити од пет болести: дечије парализе, дифтерије, тетануса, великог кашља и обољења изазваних хемофилусом инфлуенце типа Б. Ова вакцина се даје у три дозе – прва доза вакцине се даје детету у трећем месецу (са навршена два месеца), друга доза са навршених три и по месеца, трећа доза се даје у шестом месецу (са навршених пет месеци). Годину дана после треће дозе комбиноване вакцине спроводи се прва ревакцинација и дете добија четврту дозу наведених вакцина. Друга ревакцинација се обавља четворовалентном вакцином (ДТаП, ИПВ) у седмој години живота детета, пре поласка у школу. У 14. години живота спроводи се трећа ревакцинација и дете прима још једну бустер дозу вакцине, овог пута само против дифтерије и тетануса (дТ), ради постизања дуготрајне заштите од ових болести.

Фото: Дневник

Вакцина против обољења изазваних стрептококусом пнеумоније (ПЦВ) даје се у две дозе – у трећем месецу (са навршена два месеца) и у шестом месецу (са навршених пет месеци). Ревакцинација овом вакцином обавља се у другој години живота детета (између 12 и 18 навршених месеци). Комбинована вакцина против малих богиња, заушака и рубеле (ММР) даје се у другој години живота (препорука је у распону између 12 и 15 навршених месеци). Ревакцинација овом вакцином обавља се у седмој години живота, пре поласка у школу.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести