БРНАБИЋ: СРБИЈА ће бити једна од ВОДЕЋИХ НАЦИЈА на пољу технологија

ЛОНДОН: Србија ће бити једна од водећих нација на пољу технологија, а почели смо од нуле пре само неколико година, поручила је председница Владе Србије Ана Брнаббић данас у Лондону где је говорила на панелу “Шта је будућност дигитализације”.
ana brnabic, yt printscreen
Фото: Youtube Printscreen

Брнабић је у “Пљблик холу”, где је одржан панел, истакла да је за 10 година извоз ИТ услуга увећан за чак осам пута, као и да то препознају бројне земље које у Србији виде потенцијал. Она је, учесницима панела, пренела искуства наше земље и како је почео процес реформе јавне управе у Србији.

"Почели смо од нуле 2016. године. Моја идеја била је да трансформишемо управу тако да постане електронска, е-управа, да све услуге које пружамо грађанима и привреди буду електронске, да грађани и привредници могу једном кликом да услуге учине доступним у сваком тренутку”, истакла је премијерка Србије. На питање како је Србија почела са дигитализацијом, Бранбић се осврнула на процес преласка са папирне на електронску документацију, када је рекла да је пре само неколико година у Србији документација готово 100 одсто била папирна.

“То је био дуготрајан али важан процес. Када погледам уназад, све то делује једноставно, али је заправо много посла урађено. А ако га урадите како треба, држава је много ефикаснија”, рекла је Брнабић. Према њеним речима, главна предност Србије постале су информационо-комуникационе технологије.

"Ако хоћете да мењате државу, морате да направите додатну вредност, а за нас су то информационо-комуникационе технологије. Дигитализација државе и друштва. У основним школама програмирање је обавезан предмет, градимо научно-технолошке паркове”, навела је премијерка и поручила да се стање драстично променило. Навела је да је 2012. године извоз ИТ сектора износио 375 милиона евра, а 10 година касније, 2022. године, 2,7 милијарди евра. До краја ове године очекује се да ће достићи четири милијарде евра, истакла је она. Брнабић се осврнула и на новине у образовном систему. "Наше школе нису биле повезане на интернет. Оно што радимо са Европском инвестиционом банком је да повезујемо све наше школе, чак и оне најмање са неколико ученика, на брз интернет, како би научили програмирање”, рекла је премијерка и истакла да је са интернетом повезано 1.800 школа у којима деца могу да уче на иновативни начин.

Истакла је да захваљујући иницијативи "Отворени Балкан", наш регион постаје регион без граница, где је омугућен слободан проток људи, који могу да раде, студирају и уче сто је, како је рекла премијерка, важно за стабилност региона али и развој наше земље.

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести