БЛИЖИ СЕ ЦРНИ ПЕТАК У НОВОМ САДУ Да ли ћемо уштедети ИЛИ САМО ЗАГРИСТИ МАМАЦ

Последњи петак у новембру, познатији као „Црни петак”, са собом носи велике попусте који стварају гужву по новосадским тржним центрима.
с
Фото: Dnevnik.rs

На радост грађана, акције углавном не трају само тог дана, него цео викенд или чак цео месец, односно превасходно од 24. до 26. новембра. Притом, како је новембарско време нестабилно, махом хладно, тржни центри су савршено место за куповину.

Прошетали смо „Променадом” и видели да се тамо већ нуде попусти, али они углавном нису у вези са „Црним петком”, се те у неким радњама крећу и до 70 одсто, док су неке продавнице за технику обрадовала своје потрошаче целим месецом попуста, што је такозвани „Црни новембар”. Неки модни брендови, који су нарочито популарни међу женама, и ове године најављују велике попусте, међутим само у петак, 24. новембра. Као и претходне године, у „Променади” ће попусти трајати од петка до недеље, а корисници „Спот апликације” имаће додатну погодност у виду дуплих поена.

У „Биг” тржном центру попусти су такође најављени за цео викенд, а већина продавница ће их продужити на месец дана, док ће коначни спискови акција бити на њиховом сајту. Већ сада је активно доста акција, а неке од њих се завршавају тик пред „Црни петак”. Нема сумње да ће нова снижења бити још већа, али ако се некоме жури, већ сада је права прилика за посету неких продавница.

Фото: Dnevnik.rs

Од краха америчког тржишта до краха достојанства

„Црни петак” настао је у Сједињеним Америчким Државама половином прошлог века, бар у контексту који нам је данас познат. За Американце он представља идеалну прилику за куповину божићних поклона, а познат је и по последицама које узрокује – насиљу међу купцима, међу којима често има повређених, па и настрадалих. Међутим, први пут када се искористио тај израз означавао је финансијску кризу, односно крах америчког тржишта злата крајем септембра 1869. године.


Како смо имали прилику да сазнамо у разговору са младима у Новом Саду, многи мисле да овај дан не доноси праве попусте и да не може да се мери са онима у иностранству, док пензионери често и не знају о чему се ради, што је можда последица боље рекламе на друштвеним мрежама него у традиционалним медијима. Иако многи стичу утисак да је овај празник обмана и да роба заправо није снижена, купаца и даље има, због чега је некима управо гужва асоцијација на „Црни петак”. Привидно или право снижење, цене су свакако ниже него иначе, што је погодно већини грађана.

А. Попов

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести