Пчелари донели сласт

„Користите мед као храну да га не бисте користили као лек”, давна античка мудрост, а сада је у практичном облику испољена на Тргу слободе, где је почео фестивал „Дани меда 2015”.

Потрајаће још током викенда па Новосађани имају прилику да се снабдеју већим или мањим дозама имунитета против пролећних вируса и алергија. Поред велике понуде на тезгама, на фестивалу је организован културно-забавни програм за који је задужено Фолклорно удружење „Велико коло“ из Ветерника.

– Честитам нашим произвођачима меда који су и поред тешке, за пчеларство врло неповољне претходне године, смогли снаге да с квалитетним производима, пети пут заредом, дођу на фестивал – рекао је у поздравној речи председник Друштва пчелара „Јован Живановић” Миодраг Чупић.

А пчелари су Новосађанима, по обичају, спремили широк дијапазон меда чије се цене крећу, углавном, од 700 до 1.000 динара килограм. Износ, очекивано, варира од врсте меда (скупљи су шумски и багремов), географског порекла, али понекад и чињенице да ли су пчелињи производи неког произвођача добили пехар(е) на неком од медених сајмова. Ти пехари красе неке од тезги на Тргу слободе. Цене су највећим делом последица чињеница да је за пчеларе минула година, због временских неприлика и хладних дана кад им време није, била врло слаба, па је меда било много мање него претходних сезона. Мања понуда – већа цена, сходно елементарној економији. То потврђује и познати пчелар из Петроварадина, Мирослав Хуњади.  – Лане је било много кише која је спирала цветове, а у време када је багрем цветао, температуре су биле између три и седам степени па пчеле готово да нису ни излазиле из кошница – каже Хуњади. – Све то знатно је смањило количине меда.

На тезги Хуњадијевих, поред врхунског меда који је великим делом „побран” на фрушкогорским обронцима, уочава се врло интересантан производ, за који Мирослав тврди да је јединствен у Србији – медене бомбоне. Иако су првобитно биле намењене деци, уочено је да одлично делују превентивно, али и у случејевима упале грла и респираторних сметњи код свих узраста који их конзумирају.

На тезгама су и мед и пчелињи производи из Хомоља, са Старе планине, Фрушке горе... производи као што су прополис, мешавина полена и прополиса за простату, што ће посебно погодовати мушкој популацији, те остали бројни пчелињи производи. Промовисан је и нови производ – „фрушкогорски липов мед”, који је добио сертификат о географском пореклу.

Д. Кнежић

 

Кувани шећер на улицама

Нови Сад је, као и многи градови, у последње време просто преплављен уличним продавцима меда по врло ниским ценама, махом 400 или 500 динара по килограму. То је, тврде упућенији, кувани шећер, а не мед. Да је реч о фалсификату јасно је на први поглед: такав “мед” је светао, скоро провидан, нема природну густину коју мед карактерише.

Ако се томе дода да је тренутно откупна цена ( на велико) правог меда шест евра по килограму, што је 720 динара, рачуница каже да нема логике да мед кошта 400 динара.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести