Бач представио инвестиционе потенцијале

БАЧ: Привредна комора Србије у Београду у уторак је била домаћин презентације Општине Бач, а скупу су поред представника Владе Републике Србије и Владе АП Војводине,

присуствовали и поједини представници страних амабасада у нашој земљи, јавне личности и привредници. На скупу су промовисани инвестициони потенцијали ове мале, али атрактиве војвођанске општине и по оцени надлежних у локалној самоуправи „Дани Бача“ су оправдали очекивања, а у наредном периоду очекују се ефекти ове презентације.

- Када говоримо о привредним инвестиционим потенцијалима наше средине морамо прво истаћи да имамо озбиљне природне ресурсе које тек треба искористи, а првенствено треба искористити велике обрадиве површине - рекао је, између осталог, Драган Сташевић, председник општине приликом презентације у ПКС. - Будућност видимо у већој производњи органске хране, у воћарству, а посебно у производњи јагода и малина која тек узима маха.

Ову производњу препознало је неколико фирми које су писмима о намерама најавиле изградњу хладњача и сушара у радној зону у Бачу. Река Дунав својим током кроз нашу општину тече 43 километра, а предвиђено је да ускоро изградимо марину у Бачком Новом Селу. Поред тога у близини је и језеро Провала, иначе најдубље природно језеро у овом делу Панонске низије, а ту ће се градити туристички спортски-рекреациони центар за који се већ припрема план детаљне регулације.

Да прича о већој производњи здраве хране није само жеља говори и податак да је ова општина једна од најпошумљенијих у Србији, да је изузетно развијено пчеларство, а, чуло се на презентацији, овде се годишње произведе преко 100 тона здравог, природног меда.
- Метларство као стари занат код нас има дугу традицију – нагласио је Сташевић. – Наша општина има највећу колонију произвођача сиркових метли у Европи, а у Бачу, Селенчи и другим местима регистровано је 20-так произвођача.

Чак 90 одсто годишње производње извози се у Европску унију и земље бивше Југославије. Жеља нам је да се са нашим метлама и другим производима пробијемо на тржиште Руске Федерације, али и на тржишта арапских земаља. Бројне су фарме у нашим местима, првенствено је заступљена производња меса, млека, јаја... и у ову производњу ће се пуно улагати, јер је то један од начина да се запосли значајан број сада незапослених суграђана.

У Бачу ради и највеће биоенрегана у Србији, а у индустријској зони, после дуго времена, почеће са радом и нова фабрика која ће у почетку запослити 50, а касније још 30 радника. Јавило се неколико инвеститора који желе да купе парцеле у инфраструктурно потпуно опремљеној радној зони, или да узму у закуп земљиште или производну халу. - Планови локалне самоуправе, а у циљу унапређења пословног амбијента и побољшања локалне инфраструктуре огледају се и у томе што смо почели израду пројектно техничке документације за више инфраструктурних пројеката – додаје Сташевић.

– Са тим пројектима аплицираћемо за средства, а предвиђена је изградња нове трафостанице у Бачу и изградња две нове радне зоне у Бачу и Бачком Новом Селу. Посебно ћемо се ангажовати на презентацији наше средине као атрактивне туристичке дестинације са Тврђавом, Манастиром Бођани, Фрањевачким сасмостаном, Турским купатилом..

М. Суџум

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести