„Југоремедија” јефтинија за 51 милион евра

ЗРЕЊАНИН: После нове анализе, коју је обавила ревизорска кућа „КПМГ“ из Београда, процењено је да вредност имовине зрењанинске Фабрике лекова „Југоремедија“ износи свега 17 милиона евра,

а не 68 милиона, како су показивале раније процене. Овај податак изазвао је револт међу бившим радницима и малим акционарима некада успешне фармацеутске куће која је, после бројних пословних проблема, отишла у стечај. Нова процена вредности имовине уследила је након што је подносилац плана реорганизације и закупац погона „Југоремедије“, новосадско предузеће „Унион медик“, заједно са београдским повериоцем „Хета Рил Естејт“, уложио приговор на ранију процену, по којој фабрика вреди 68 милиона евра, а коју је 30. јуна прошле године урадио Градски завод за вештачање из Београда.

„Стечајни судија Милан Пајташев је 12. јуна ове године одредио ново вештачење, а за другог проценитеља је изабрао ревизорску кућу КПМГ. Дао јој је задатак да процени тржишну вредност целокупне имовине стечајног дужника, као и капитала, и то методом која је у складу са Међународним рачуноводственим стандардима“, наводе бивши радници и мали акционари у саопштењу за јавност.

Они су саопштили да је „КПМГ“ проценио да вредност капитала и имовине „Југоремедије“ износи само 17 милиона евра, односно за читавих 51 милион мање од процене Градског завода за вештачење, и за четири милиона ниже од процене коју је 2012. године урадио стечајни управник.
„Подсећамо јавност да је Градски завод за вештачење прошле године ангажован да уради нову анализу због тога што је процена стечајног управника на 21 милион евра била нереално ниска“, наводи се у саопштењу незадовољних бивших радника, а сада поверилаца „Југоремедије“, који за овакав развој ствари криве судију Милана Пајташева.

Прихватањем процене КПМГ-а, по њиховом мишљењу, потпуно је поништено власништво малих акционара, будући да је нова вредност нижа од укупних дугова фабрике. По ранијем, вредност „Југоремедије“ је била три пута већа од њених дугова, што значи да подносилац плана реорганизације не би могао да избрише акције малих акционара и Републике Србије. Истовремено, Одбор поверилаца је затражио од Пајташева да процену КПМГ-а достави Градском заводу за вештачење на изјашњење, те да након тога закаже расправу на којој би се разјаснила енормна разлика у проценама.

Ж. Балабан
 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести