Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

OBUĆA U SRBIJI TRAJE DO PRVE KIŠE A onda kreće borba sa sistemom REKLAMACIJA JE MISAONA IMENICA

13.06.2025. 18:45 19:09
Piše:
Izvor:
RTS
ципеле
Foto: Ilustracija pixabay

Kupci se teško izbore za svoja prava – žalbe na nekvalitetnu obuću najčešće se odbijaju, a potrošači odustaju od dalje borbe zbog troškova i komplikovane procedure.

U stvari, zamena kupljene robe kod nas je začarani krug u kome se vrte reklamacija kupca i odgovor prodavca. Dokazivanje da li je potrošač neadekvatno koristio robu ili je prodavac prodao nekvalitetan proizvod može da traje mesecima. Proveravali smo ko je u Srbiji najčešće u pravu, kupac ili - prodavac.

Gledalac koji nam se obratio, patike je nosio manje od dva meseca. Za to vreme, uz kako kaže normalno korišćenje, odlepio se đon i rašio materijal. Podneo je reklamaciju, koja je odbijena - uz obrazloženje da su patike neadekvatno korišćene, u vlažnoj sredini za koju nisu namenjene. I mi smo od prodavca zatražili pojašnjenje.

"Privredno društvo stoji odgovorno iza svake rešene izjave reklamacije potrošača, bez sumnje u donetu odluku. Pozivamo potrošača da nam još jednom dostavi obuću, kako bismo zatražili drugi objektivan i nepristrasan stručni nalaz i mišljenje laboratorije. Privredno društvo 'Office shoes d.o.o.' će nakon ponovnog pribavljanja stručnog nalaza i mišljenja nezavisne laboratorije ponovo razmotriti reklamaciju, a pozivamo potrošača da i sam pribavi nalaz i mišljenje nezavisne laboratorije po svom izboru. Ukoliko pribavljen nalaz i mišljenje potvrde da je nesaobraznost posledica propusta u izradi, izjava reklamacije će biti prihvaćena a potrošaču biti nadoknađen trošak pribavljanja stručnog nalaza i mišljenja", navodi se u odgovoru.

ципеле
Foto: Ilustracija pixabay

Po drugo mišljenje za nošenje patika
 

I tako se u Srbiji najčešće završe slične situacije, jer kupac nema ni vremena, ni novca da traži drugo mišljenje i dokazuje da je robu koristio za ono za šta je namenjena. Prema statistici iz prethodnih godina, više od polovine primedbi ne reši se u korist potrošača. Prema podacima Nacionalne organizacije potrošača Srbije - na prvom mestu po broju reklamacija upravo je obuća.

"Nažalost velikog izbora i velikih mogućnosti kao organizacija nemamo, ruke su nam svezane skoro kao i potrošačima kada je ta grana u pitanju. Potrošač svakako reklamira proizvod, skoro pa i uvek reklamacija bude odbijena kao neadekvatno korišćenje i održavane. Jedini savet koji potrošačima dajemo je da se uradi dodatna analiza. Nakon toga se može jedino pokrenuti sudski postupak pošto često i nakon toga kada se dobije stručno mišljenje trgovci neće da postupe po stručnom mišljenju koje je drugačije od njihovog", kaže Marko Dragić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

Obuća na našem tržištu problem već 20 godina
Urednica Politkinog dodatka "Potrošač", Jelica Antelj objašnjava da ovaj problem traje već godinama.

"U uređenim društvima kupac je uvek u pravu, u ovom slučaju mi se već 20 godina bavimo istim problemom, a to je problem obuće na ovom tržištu. Moramo da postavimo pitanje zašto je to tako. I zašto negde ako ste imali priliku u inostranstvu kada kupite obuću bez problema možete da je zamenite da vas niko ne pita šta je problem znači da shvatite da se osećate tako lepo kao kupac, a imamo iste zakone i kod nas to nije moguće. Treba da postavimo pitanje zaista kvaliteta obuće ako već 15 godina unazad imamo problem sa obućom, zašto je to tako? Kvalitet, da li je uvoz, da li se dovoljno kontroliše uvozna obuća s obzirom da nemamo domaće proizvođače orijentisani smo uglavnom na tržište Kine, Turske i tako dalje", dodaje Jelica Antelj.

Marko Dragić kaže da je ključno da država promeni pravilnik.

"Ono što je ključno i što treba da se uradi u takvim situacijama je da država menja pravilnik, da menja standarde, da postoji laboratorija koja će biti akreditovana i baviti se kontrolom kvaliteta proizvoda kako se ovakve situacije u budućnosti ne bi dešavale", kaže Dragić.

Ukoliko se obuća ili odeća odšije, odlepi u prvih šest meseci od kupovine, po zakonu se smatra da je proizvod prodat sa nedostatkom.

Trgovac ima obavezu da takvu odluku stručno obrazloži i dokaže da je potrošač odgovoran, zatim, da predmet prosledi u ustanovu koja će dati stručno mišljenje. Problem u celom ovom začaranom krugu, kako objašnjavaju upućeni, je što se često dešava da obuća ili odeća ne stigne dalje od maloprodajnog mesta, gde se formiraju odgovori i obrazloženja.

RTS

Izvor:
RTS
Piše:
Pošaljite komentar
DOKTOR ZA CIPELE Priča o poslednjem obućaru Poštanske ulice: „Čovek se samo rađa bos“
д

DOKTOR ZA CIPELE Priča o poslednjem obućaru Poštanske ulice: „Čovek se samo rađa bos“

06.06.2025. 14:45 14:52
ŽULJAJU VAS NOVE CIPELE? Evo kako da rešite muku bez odlaska kod obućara!
обућа

ŽULJAJU VAS NOVE CIPELE? Evo kako da rešite muku bez odlaska kod obućara!

29.05.2025. 20:52 21:09