(FOTO) LUBENICE SAVE IZ DERONJA PRODAJU SE I U INOSTRANSTVU Na 12 hektara plodnog zemljišta proizvede više od 1000 TONA letnje poslastice, a ovo je njegova poruka za sve mlade poljoprivrednike
Poznata po poljoprivrednoj proizvodnji, vojvođanska ravnica polako postaje prepoznatljiva i po izuzetno uspešnim i vrednim mladim poljoprivrednicima, koji odlučuju da nastave porodičnu tradiciju. Jedan od njih je Sava Kompalić iz sela Deronje kod Odžaka koji obrađuje preko 100 hektara plodnog zemljišta u Bačkoj, između ostalog na površini od 12 hektar proizvodi na tone i tone lubenica svake godine, ali se bavi i drugim granama poljoprivrede.
- Kad su u pitanju lubenice, naši prinosi po hektaru su oko 90 tona. Takođe, bavimo se ratarskom proizvodnjom, uzgajamo soju i kukururz, pšenicu, povrće, a bavimo se i stočarskom proizvodnjom. Imamo muzne krave, junice, telad i bikove. Deo proizvodnje mleka ide u preradu, deo u prodaju mlekarama. Ulaganja u proizvodnju su ogromna, i rizik je veliki zato nam treba sigurnost na tržištu. Mehanizaciju gledam da obnavaljam svake godine, po neku noviju mašinu da kupim koliko dobit u gazdinstvu dozvoli- kaže za RINU Sava.
U posao na imanju je uključena čitava porodica, a Sava dodaje da i oni kao i većina poljoprivrednika ima problem sa pronalaskom radne snage, naročito tokom sezone berbe lubenica. Za mlade koji se odluče da se bave poljoprivredom ima jednu važnu poruku.
- Ako se sad krene od nule da neko mlad uđe u bavljenje poljoprivredom, jako je teško uspeti, ukoliko nema nasleđenu mehanizaciju i zemlju. Uglavnom se mladi bave poljoprivredom tako što su nasledili gazdinstvo. Moja poruka za te mlade koji su već u poljoprivredi i osećaju se teško jer smo imali sušne periode - da veruju u ono što rade , da ne može sve odjednom da se stvori već postepeno, kad sve dođe na svoje- kaže Sava.
Ovogodišnji laureat Sajma poljoprivrede
Uspeh, trud i rad ovog mladog poljoprivrednika nije ostao neprimećen i na 92. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu okitio se i laskavim priznanjem.
- Bilo je veoma teško doneti odluku o tome koja poljoprivredna gazdinstva zaslužuju da ponesu nagradu "najbolji u agrobiznisu" ali ono što izdvaja ovogodišnje laureate jeste činjenica da su mladi, obrazovani, inovativni, da posećuju sajmove u zemlji i inostranstvu i na svojim gazdinstvina primenjuju najsavremenije metode proizvodnje. Stoga sa ponosom mogu reći da je gazdinstvo Save Kompalića iz Deronja prepoznato kao svetli primer našeg povrtarstva, jer na 12 hektara plodnih bačkih oranica, proizvodi lubenice koje kupce nalaze u Srbiji, ali i inostranstvu. Ispunjava veoma zahtevne Global GAP standarde, a osim toga svu proizvodnju od semena do berbe prikazuje na svojim profilima na društvenim mrežama, uveravajući kupce i širu javnost o tome koliko kvalitetnu hranu proizvode srpski domaćini- ističe Goran Eror, sekretar Komisije za agrobiznis Novosadskog sajma, inače agrarni novinar sa RTV-a i poljoprivrednik.
Takođe, naglašava Eror, gazdinstvo Boška Jurišića iz Šuljma, koje je ponelo nagradu Novosadskog sajma kao najbolje u oblasti stočarstva, godišnje utovi preko 2.000 svinja i dokaz je da dokle god je ovakvih domaćina Srbija ne treba da brine za prehrambenu sigurnost.
- Ovogodišnji poljoprivredni sajam u Novom Sadu još jednom je pokazao da je ključno mesto susreta agrarnih poslenika, jer je svetu pokazao da srpska poljoprivreda ima svetlu budućnost- kaže Goran Eror.